REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Dėl keliomis dešimtimis milijonų išbrangusio Vilniaus Nacionalinio stadiono pasisakė Viešųjų pirkimų tarnyba. Išnagrinėjusi komplekso koncesinės sutarties pakeitimų projektą tarnyba pareiškė, kad kainos indeksavimas sutartyje netinkamas ir dėl to valstybė gali permokėti. Pati savivaldybė sako, kad Viešųjų pirkimų tarnyba į projektą ir kainas esą žiūrėjo per siaurai, nematė naudingų susitarimo niuansų.

Dėl keliomis dešimtimis milijonų išbrangusio Vilniaus Nacionalinio stadiono pasisakė Viešųjų pirkimų tarnyba. Išnagrinėjusi komplekso koncesinės sutarties pakeitimų projektą tarnyba pareiškė, kad kainos indeksavimas sutartyje netinkamas ir dėl to valstybė gali permokėti. Pati savivaldybė sako, kad Viešųjų pirkimų tarnyba į projektą ir kainas esą žiūrėjo per siaurai, nematė naudingų susitarimo niuansų.

REKLAMA

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Vilniaus meras Valdas Benkunskas paklaustas, kada gi pagaliau galime tikėtis, kad iš popierizmo darbai pereis į realiai matomus kranus ir ekskavatorius, ir kada baigsis nepaliaujamos diskusijos bei ginčai, atsako:

„Aš manau, kad taip, iki vasaros turėtume pabaigt.“

Vis tik panašu, kad iki tol turi išsispręsti dar daug dalykų. Viena esminių sutarties įsigaliojimo sąlygų – Europos Komisijos (EK) patvirtinimas.

REKLAMA
REKLAMA

Nei paskubinsi, nei paraginsi, nes EK ar Europos biurokratai dirba savo režimu ir ritmu“, – teigia V. Benkunskas. 

Iškyla ir daugiau problemų 

EK išvada, toli gražu, ne vienintelė problema.

Viešųjų pirkimų tarnyba įvertinusi Nacionalinio stadiono koncesinės sutarties projektą tikina, kad jame kainos indeksavimas nėra visiškai pagrįstas, ir esą Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) bei Vilniaus savivaldybė permokės. 

REKLAMA

„Suteikiančios institucijos, šiuo atveju, ŠMSM ir Vilniaus miesto savivaldybė, prisiima per didelę indeksavimo dalį ir ta dalis atitinkamai turėtų mažėti. Dėl nenumatytų aplinkybių ta proporcija yra tokia, kad suteikiančios institucijos prisiima 11,05 proc., o koncesininkas prisiima 2,37 proc. Tai kaip pasiskirstys 8,42, vat tą vat neatitikimą, mes nežinom“, – komentuoja Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) vadovas Darius Vedrickas. 

„Koncesijos esmė ir yra, kai gerokai didesnę dalį rizikos prisiima koncesininkas. Tai jei norim sąžiningumo, nenorim, kad būtų permokėta, reikia pakankamai detaliai atsižvelgti į tai, ką surašė VPT“, – sako Vilniaus savivaldybės tarybos narys Aleksandras Nemunaitis. 

REKLAMA
REKLAMA

Dabar sutartyse numatyta, kad komplekso statybos kaina indeksuojama 40 procentų. Iš jų Savivaldybė ir Vyriausybė turėtų padengti 29 proc.

Likusią dalį – 12 proc. arba 9,5 mln. eurų be PVM – iš „BaltCap“ koncesininko funkcijas perimanti įmonė „Hanner“ iš savo apyvartos ir pelno. 

Dar virš 13 mln. kainuotų papildomi darbai – 3 tūkst. stadiono vietų. 

„Rizika didesnė turi tekti koncesininkui arba projekto bendrovei, bet ne suteikiančiosioms institucijoms“, – kalba D. Vedrickas. 

Benkunskas nesutinka su išvadomis

Kitaip sakant, VPT kvestionuoja savivaldybės ir koncesininko, įmonės „Hanner“, derybų metu sudarant sutartį taikomą indeksavimo modelį. Esą jis – ne valstybės naudai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokioms VPT išvadoms prieštarauja sostinės meras Valdas Benkunskas. Esą derantis su „Hanneriu“ buvo susitarta dėl daugybės išlygų, kurios finansiškai yra kaip tik naudingesnės tiek savivaldybei, tiek valstybei, o tarnyba į tai neatsižvelgė ir išvadas padarė iš atskirų punktų.

„Nenorėjo ar nepamatė tų nuolaidų derybų metu, kurias koncesininkas suteikė savivaldybei“, – teigia Vilniaus meras. 

Kad už mažesnę kainą stadiono įmonės statyti, veikiausiai, negalės, sako jos savininkas Arvydas Avulis, kuris prieš tai yra ne kartą minėjęs, kad projekto imsis tik tuomet, jei jo kaina bus indeksuota.

„Jei kas nors gali pastatyti visą projektą už mažesnę kainą, mes kviečiam ateiti, pasakyti, ir kviečiam parodyti profesionalumą kitoms kompanijoms, kurios gali padaryti tai už mažesnę kainą“, – kalba „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis. 

REKLAMA

Statybas planuoja užbaigti 2026 m. 

Tiek Benkunskas, tiek verslininkas sako, kad naujos derybos, atsižvelgiant į VPT verdiktą, dar labiau išpūstų kainą ir atimtų dar daugiau laiko.

„Mūsų skaičiavimais, ta vertė, kurią VPT siūlo perskaičiuoti, siekia apie 2,6 mln. eurų. Tuo tarpu, jei mes pritaikytume šitą metodologiją ir koncesininkas netaikytų nuolaidų, kurias esame išsiderėję, minusas būtų dvigubas“, – sako V. Benkunskas. 

„Nemanau, kad tas rezultatas galėtų būti naudingesnis valstybei ar savivaldybei“, – atsako „Hanner“ vadovas. 

Vilniaus mero Valdo Benkunsko teigimu, po indeksavimo Nacionalinis stadionas su visu daugiafunkciu kompleksu, turėtų kainuoti maždaug 1,2 mln. eurų daugiau nei planuota anksčiau, t. y. 157 mln. eurų.

Hanner“ savininkas Avulis tikina, kad stadiono statybas galėtų užbaigti iki 2026 metų pabaigos.

Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Šiuo metu, stadiono Vilniuje nereikia. Yra stadionas Kaune, juolab, kad futbolo pasiekimai Lietuvoje labai maži(per švelniai pasakyta). Dabar pinigų reikia gynybai. Konservatoriai stumia stadiono projektą, kad rinkimuose surinkti daugiau balsų iš vilniečių. Manau ateityje sulauksim geresnių laikų, tuomet ir apie stadioną galima pakalbėti. Dabar reikia sutvarkyti sklypą, o pinigus investuoti į gynybą, išsiųsti namo visus ruskius, bieloruskius ir musulmonus...Išsivalyti nuo ruskių išgamų pasaulio...
nejaugi negalima sustabdyti sitos beprotybes? gal bent jau po rinkimu kazkas keistusi, juk cia ne vien is Vilniaus biudzeto pinigai ko gero bus skiriami, yra ir Lietuvos biudzeto, ir ko gero is ES. nejaugi konservatoriai mano, kad po ju nors ir tvanas?
Neišsemiamas pinigų šaltinis tas mistinis stadionas. Taps matyt neūkiškumo ir korupcijos simboliu ilgiems metams. Reiktų geriau ten kokį paminklą ta proga pastatyti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų