REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trejus metus pavežėjo veikla užsiimantis Artūras per tą laiką jau pavežė daugiau nei 10 tūkstančių klientų. Jo darbas iš pažiūros toks kaip taksistų: už atlygį nugabena keleivius iš taško A į tašką B. Tačiau jei taksi vairuotojai privalo vairuoti visiškai blaivūs, jis prieš sėsdamas prie vairo galėtų pakelti taurę vyno.

Trejus metus pavežėjo veikla užsiimantis Artūras per tą laiką jau pavežė daugiau nei 10 tūkstančių klientų. Jo darbas iš pažiūros toks kaip taksistų: už atlygį nugabena keleivius iš taško A į tašką B. Tačiau jei taksi vairuotojai privalo vairuoti visiškai blaivūs, jis prieš sėsdamas prie vairo galėtų pakelti taurę vyno.

REKLAMA

Mat Lietuvoje taksistai baudžiami vos jų girtumo laipsniui viršijus 0 promilių, o pavežėjams galioja 0,4 promilės limitas. Tiesa, Artūras tikina – ir be įstatymo jis sau kelia griežčiausius reikalavimus.

„Leisti sau atsipalaiduoti, kai esi atsakingas už keleivį, save, mašiną, aplinkinius – negali. Todėl bet koks pokytis – nuovargis, alkoholis, kvaišalai, kokie nors  papildomi dirgikliai miesto sąlygomis važinėjant kenkia, yra pavojingi“, – tvirtino pavežėjas Artūras Jomantas.

Seimo narys Jurgis Razma mano, kad reikalavimai visiems vežantiems keleivius turėtų būti vienodi. Seime jis užregistravo pataisą, siekiančią 0 promilių viršijantiems pavežėjams nustatyti nuo 150 iki 300 eurų siekiančią baudą. Būtent tokios taisyklės jau galioja taksistams.

REKLAMA
REKLAMA

„Siūlant tą pataisą, svarbiausias rūpestis buvo dėl keleivių saugumo, nes vis dėlto, kad ir nedidelis promilių skaičius, kai kuriems vairuotojams gali padaryti tam tikrą įtaką“, – teigė Razma.

REKLAMA

Lietuvoje neprofesionalūs vairuotojai saugiai gali vairuoti kraujyje turėdami itin nedidelį kiekį alkoholio, jie baudžiami tik viršiję 0,4 promilių ribą. Europoje yra šalių kur saugiu laikomas ir dvigubai didesnis promilių kiekis.

„Jeigu kalbėti apie tokius dalykus, kurie reikalauja labai stipraus susikaupimo ir koordinacijos, tai tam tikrą įtaką alkoholis turi, nes atsipalaidavimą netgi ir ta koncentracija duoda. 0,4 promilės girtumą galėčiau palyginti su tokiomis būklėmis kaip neprimatymas arba neprigirdėjimas. Tokie sutrikimai daro įtaką sprendimų priėmimui, reagavimui į aplinką, koordinacijos palaikymui“, – teigė toksikologė Gabija Laubner.

REKLAMA
REKLAMA

Toksikologė Laubner sako, kad vienas standartinis alkoholio vienetas yra prilyginamas 300 ml šviesaus alaus, apie 100 ml (12-14%) vyno arba 20 ml 40 proc. stiprumo gėrimo. Vienas standartinis alkoholinis vienetas, žinoma, priklausomai nuo įvairių veiksnių, tokių kaip lytis ir svoris, alkoholio kiekį organizme pakelia nuo 0,2 iki 0,4 promilių.

Pavėžėjų įmonės Lietuvoje „Bolt“ vadovas Andrius Pacevičius į Razmos siūlomą pataisą žiūri teigiamai ir sako, kad pastaruoju metu dėl išgėrusių vairuotojų problemų nebūta.

„Dėl alkoholio vartojimo pastaruoju metu bent jau tokių incidentų nebuvo, kad reikėtų apriboti prieigą vairuotojams“, – sakė „Bolt“ vadovas Lietuvoje Andrius Pacevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nors dauguma paprastų vairuotojų Lietuvoje automobilius gali vairuoti su 0,4 promilės, TV3 žinių kalbinti žmonės mano, kad pavežėjams turėtų galioti 0 promilių reikalavimas.

„Vairuotojas, kuris nori dirbti, vežti žmones, jis turi jausti atsakomybę, pas jį turi būti nulis“, – įsitikinęs vienas gyventojas. 

„Aš manau, kad turėtų būti nuliai bet kokiu atveju“, – antrino jam kitas. 

„Ir man būtų ramiau, ir dėl vaikų būtų ramiau, ir dėl kitų žmonių būtų saugiau. Tai aš už“, – sakė viena pašnekovė. 

O ką apie šitokį pasiūlymą mano patys pavežėjai?

„Aš aišku, kad už. Galvoju, kad gerai būtų jokio vartojimo“, – problemos pataisoje neįžvelgė vienas pavežėjas.

REKLAMA

„Pritariu, kad to būtinai reikia. Visiems vairuotojam be išlygų, kurie tuo užsiima kaip darbu. Kaip vairuotojas pasirašau sutartį ir tada įsipareigoju visiškai nevartoti“, – sakė kitas.

Gyventojų, pasirinkusių individualią vairuotojų veiklą, Lietuvoje kasmet daugėja. Pernai pavežėjais jau dirbo 18 tūkst. žmonių. Lietuvos kelių policijos tarnyba pranešė, kad 2018–2020 m. išaiškinti 49, o šiais metais – du taksi vairuotojai su promilėmis. Jiems nustatytas girtumas neviršijo 0,4 promilės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų