REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilnietis Giedrius Gegevičius pateko į nepavydėtiną situaciją. Vyras dar lapkričio mėnesį pasirašė sutartį su elektros tiekėju ir sutiko mokėti 32 centų už kilovatvalandę elektros kainą net 7 metus. Matydamas rinkoje atpigusią elektrą Giedrius nusprendė pasikeisti planą į pigesnį ir iš elektros tiekėjo gavo ultimatumą – susimokėti 570 eurų baudą.

Vilnietis Giedrius Gegevičius pateko į nepavydėtiną situaciją. Vyras dar lapkričio mėnesį pasirašė sutartį su elektros tiekėju ir sutiko mokėti 32 centų už kilovatvalandę elektros kainą net 7 metus. Matydamas rinkoje atpigusią elektrą Giedrius nusprendė pasikeisti planą į pigesnį ir iš elektros tiekėjo gavo ultimatumą – susimokėti 570 eurų baudą.

REKLAMA

Daugiau apie tai – laidos „Karštai su tv3.lt“ reportaže.

Sutarties netesybų bauda Giedriui paskaičiuota už dvi sudarytas sutartis – būstui Vilniuje ir sodybai Kėdainių rajone. Tačiau vyras nesupranta, kodėl jis, norėdamas likti pas tą patį tiekėją ir sutaupyti savo bei valstybės pinigus, turi sumokėti beveik 600 eurų.

„Išeina toks gražiame popierėlyje įsuktas daiktas pelėkautuose. Arba brangiai mokėsi už elektrą – 32 centus – arba laisvės ir išsipirkimo mokestį“, – sakė Giedrius.

REKLAMA
REKLAMA

Teisininkas Marijus Velička besidomintis elektros tiekimo peripetijomis išanalizavo Lietuvos Respublikos elektros energetikos įstatymą ir teigia išsiaiškinęs skandalingą faktą. Esą elektros tiekėjų reikalaujamos sutarties nutraukimo sumos – neteisėtos.

REKLAMA

„Įstatymas numato, kad jiems jokių pasekmių negali būti taikoma. Galime drąsiai teigti, kad čia elektros energijos tiekėjai piktnaudžiauja savo padėtimi ir šiuo metu šiek tiek terorizuoja ir psichologiškai spaudžia žmones nenutraukti sutarčių, arba nepagrįstai reikalauja tų netesybų, dar vadinamų rezervacijos mokesčiais“, – aiškino teisininkas.

Tačiau Giedrius ir daugelis kitų pigesnės elektros norintys vartotojai bijo nutraukinėti sutartis, nes nesumokėjus reikalaujamų netesybų grasinama anstoliais ir teismais.

„Aš nesiruošiu mokėti, nes manau, kad tas yra neteisėta ir prieštarauja civiliniam kodeksui, nes tos nuolaidos nebuvo suteiktos – jos yra ateities. Aš sutinku apmokėti tai, ką gavau – už tuos 5 mėnesius“, – sakė vilnietis.

REKLAMA
REKLAMA

Vartotojus turinčios ginti Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius beda pirštu į elektros abonentus. Jei suraitėte parašą ant sutarties su nutraukimo baudomis – teks mokėti arba pirkti elektrą brangiai.

„Mes nematome, kad tai būtų neteisėtas mokestis. Jei sutartys sudaromos ilgesniam laikotarpiui, nepriklausomas tiekėjas patiria tam tikrus kaštus, kad užgarantuotų nekintamą pastovią kainą ilguoju laikotarpiu“, – teigė R. Pocius.

Kiek pagalvojęs VERT pirmininkas planuoja imtis darbo. Kviestis netesybų baudas elektros vartotojams reikalaujančius tiekėjus, ministrą Kreivį ir gražiai su jais pasitarti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Norime padiskutuoti tiek su Energetikos ministerija, tiek su rinkos dalyviais, ar apskritai tokie mokesčiai turėtų būti taikomi, ar visgi neturėtų būti įskaičiuoti visi kaštai, susiję su elektros energijos tiekimo rizika“, – kalbėjo R. Pocius.

„Jeigu yra tokie akivaizdūs punktai, kurie prieštarauja civiliniam kodeksui, tai jų tiesiog negali būti sutartyse. Tada atsiras koks laido skerspjūvio mokestis ar dar kažkas“, – sakė G. Gegevičius.

Kol valdininkai su tiekėjais aiškinsis baudų teisėtumą, po tris, keturis ar net šešis šimtus eurų už sutarties nutraukimą turintiems sumokėti vartotojams R. Pocius siūlo gelbėtis patiems.

REKLAMA

„Bet kokiu atveju, mes raginame vartotojus įsivertinti ir pasiskaičiuoti, nes galbūt tie mokesčiai, kurie buvo anksčiau, ar pritaikytos nuolaidos, ar rezervavimo mokesčiai, kurie buvo taikomi, pasirašius naujas sutartis gali atrodyti pakankamai nereikšmingi, nes sutaupymai, kuriuos vartotojas gali gauti persirašius naują sutartį su nepriklausomu tiekėju, gali būti kur kas didesni“, – kalbėjo VERT pirmininkas.

Dabartinėje krentančių elektros kainų situacijoje rankomis trina tie, kurie nesirinko jokio elektros tiekėjo ir liko vadinamajame „garantiniame tiekime“. Šie elektros abonentai dabar moka pačią pigiausią kainą, nors valstybė jiems papildomai skaičiuoja 15 procentų antkainį.

Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.

VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:

Laidą „Karštai su tv3.lt“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 20:00 per TV3 televiziją.

Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Karštai su tv3.lt“.

tv3.lt

visus tuos, kas sugalvojo nepriklausomų elektros tiekėjų mechanizmą, reikia vyti iš valstybinių pareigų kaip valstybės kenkėjus, kitaip sakant, parazitus, be teisės virbti valdišką darbą bent 10 metų. Kiek jie sukėlė sumaišties tvarkingiems ir pareigingiems žmonėms.
O kaip visi ekspertai gasdino ,pasirašykite sutartis kuo greičiau ,nes elektra dar brangs.O kaip gavosi,nieko verti tie ekspertai, visus tik apgavo,o valdžia dabar apsimeta niekuom dėta.Kažką siūlo daryti kad išvengti dabar nuostolių bet neatsižvelgia į žmonių sutartis kurias pati valdžia ir privertė pasirašyti su tuom liberalizavimu.
VERT pirmininkui R. Pociui laikas atsistatydinti, jeigu nesupranta kaip gelbėti žmones, įstumtus į spąstus. Ignitis siūlo 0,255 už 1 kWh dviems metams. Ir vėl stumia klientus į finansinę vergiją. Ignitis turi reikšmingai sumažinti kainas nors iki 0,19 ct už kWh. Taip pat Ignitis, kaip monopolininkas, neturi diktuoti žmonėms ilgų sutarties terminų. Klientas gali sudaryti sutartį pusmečiui, o esant reikalui išeiti pas kitą tiekėją be jokių netesybų mokesčių arba grįžti į visuomeninį tiekimą. Dabar žmonės laikomi nuolatinėje įtampoje ir strese. Sudarykit žmonėms orias sąlygas veikti elektros rinkoje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų