REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kėdainių rajone bei Vilniuje aptikta Pietų Afrikos Respublikos koronaviruso atmaina, kuri ne tik sparčiau plinta, bet ir geba apeiti dalies gamintojų skiepų sukurtą imuninį atsaką.

Kėdainių rajone bei Vilniuje aptikta Pietų Afrikos Respublikos koronaviruso atmaina, kuri ne tik sparčiau plinta, bet ir geba apeiti dalies gamintojų skiepų sukurtą imuninį atsaką.

REKLAMA

Mokslininkai kalba apie Lietuvoje jau kylančią trečiąją koronaviruso bangą, o premjerė Ingrida Šimonytė ne apie karantino švelninimą, bet apie jo griežtinimą.  

Vilniuje prie parduotuvių tįsta žmonių eilės, gyventojai laukia žinios apie dar labiau laisvėjančius suvaržymus. Tačiau premjerė į vatą nevynioja – tikėtis veikiau reikėtų ne laisvinimo, o griežtinimų.

„Aš neatmesčiau, kad gali tekti svarstyti tam tikrus sugriežtinimus“, – sakė I. Šimonytė.

Santaros klinikų laboratorijoje pirmą kartą aptikta koronaviruso atmaina, kilusi iš Pietų Afrikos Respublikos. Vienas mutacijos atvejis rastas mėginyje, kuris kovo 2-ąją buvo paimtas iš Kėdainių rajono gyventojo, kitas ja užsikrėtęs žmogus gyvena Vilniuje. Abu susirgę asmenys sako, kad užsienyje nesilankė, daugiausiai kontaktavo tik su artimaisiais.

REKLAMA
REKLAMA

Pietų Afrikos mutacija dar gali būti pavojingesnė nei britiškoji.

„Kad ji plinta intensyviau tarp žmonių, kad jos gebėjimas užkrėsti, plisti nuo žmogaus žmogui yra didesnis, tuo yra neabejojama“, – pasakoja onkoimunologas Marius Strioga.

REKLAMA

Gąsdina tai, kad PAR atmaina gerokai atsparesnė vakcinoms

Mokslininkus gąsdina tai, kad Pietų Afrikos Respublikos atmaina gerokai atsparesnė šiuo metu Lietuvoje naudojamoms „Pfizer“, „Moderna“, „AstraZeneca“ vakcinoms.

„Tie antikūnai, jie nesugeba taip efektyviai prisijungti prie to koronaviruso baltymo, jų gebėjimas tą virusą apsupti ir neutralizuoti gali būti ženkliai mažesnis“, – teigia M. Strioga.

Kiek atmaina atspari konkrečiai vakcinai, mokslininkai dar tiria.

„Ypač „Pfizer“ ir „Moderna“ vakcinos, jos apskritai anksčiausiai atėjusios ir jų pagrindiniai duomenys yra su ta originaliąją viruso atmaina. Tas imuninis atsakas yra mažiau efektyvus. Jų efektyvumas, klinikiniuose tyrimuose gali sudaryti 10-30 procentų to efektyvumo, kas yra nustatyta originaliai viruso atmainai“, – kalbėjo M. Strioga.

REKLAMA
REKLAMA

„Yra rizika vakcinacijai. Kitos atmainos, rizika didesnė susirgti, rizika galbūt sunkiau sirgti. Čia mes jau kalbame apie riziką vakcinacijai ir tai tikrai nėra tas dalykas, kuriuo galėtumėme juokauti“, – sako I. Šimonytė.

Tiesa, ne visoms vakcinoms „afrikietiška“ mutacija kelia iššūkių. Europoje jau patvirtinta „Johnson & Johnson“ ir savo eilės laukianti „Novavax“ vakcina, anot mokslininkų, efektyviau tvarkosi su koronaviruso atmainomis. Pirmųjų vakcinų gamintojai taip pat ieško būdų, kaip patobulinti savo preparatus.

Prasta padėtis ne tik Vilniuje ir Marijampolėje

Labiausiai koronaviruso mutacijos išplito pietryčių Lietuvoje. Iš didmiesčių prasčiausiai atrodo Marijampolė ir Vilnius. Būtent aplink sostinę šiuo metu sergamumo rodikliai prasčiausi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prasčiausia situacija Širvintų rajone, po to rikiuojasi Visaginas, Vilniaus, Švenčionių rajonai ir Vilniaus miestas.

„Per vakar dieną buvo nustatyti 849 atvejai, tai yra didžiausias skaičius sausio 28 dienos“, – pasakoja sveikatos ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.

I. Šimonytė neatmeta galimybių, kad artimiausiu metu šiose savivaldybėse gali pradėti veikti griežtesnis karantinas.

„Tose savivaldybėse, kur padėtis blogėja, Vilnius yra tame tarpe, manau, deja, bet šią savaitę Vilnius bus juoda savivaldybė pagal atvejų skaičių, ne tik pagal teigiamų testų skaičių. Tai kalbėti apie didelius laisvinimus be adekvačių kontrolės priemonių dabar nematau aš jokio pagrindo. Apie kažkokius didelius judėjimus, dideles šventes, didelius susibūrimus per Velykas aš tikrai nematau jokio pagrindo“, – teigia I. Šimonytė.

REKLAMA

Santaros klinikos pastebi trečiosios bangos signalus

Trečiosios bangos signalus mato ir Santaros klinikos.

„Pacientų skaičiaus augimas – jis nėra drastiškai didelis, bet, lyginant su pora savaičių ankstesnių, jis yra didesnis. Šiandien dienai pas mus yra apie 70 procentų reanimacinių lovų užimtų, kai prieš porą savaičių buvo 55 procentai“, – kalbėjo Santaros klinikų direktorė valdymui Aušra Bilotienė-Motiejūnienė.

Mokslininkai pateikia 3 scenarijus, kaip gali toliau atrodyti Lietuvos sergamumo rodikliai. Optimistiškiausia prognozė rodo, kad naujų atvejų augimas užsitęsti neturėtų, esą balandžio viduryje sergamumas vėl galėtų pradėti kristi.

REKLAMA

Vidutinis scenarijus rodo, kad balandžio viduryje naujų atvejų per dieną Lietuvoje gali būti daugiau nei tūkstantis.

Anot liūdniausios prognozės, per balandį Lietuvoje galėtų iškilti ryški trečioji banga.

„Matome tą vadinamą trečią bangą ir ji gali būti tikrai didelė, kuri savo dydžiu gali prilygti gruodžio mėnesio situacijai“, – sako M. Stankūnas.

Anot ekspertų, blogiausiu atveju gegužės pabaigoje Lietuvoje per dieną galėtų būti fiksuojami 3000 naujų infekcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų