• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau artimiausiu metu Lietuvos vartotojai gali sulaukti gerokai padidėjusių sąskaitų už elektrą ir dujas. Ekspertai kainų šuolį aiškina įvairiai – kalbama ir apie Rusijos lūkesčius, ir net apie itin šaltą praėjusią žiemą.

Jau artimiausiu metu Lietuvos vartotojai gali sulaukti gerokai padidėjusių sąskaitų už elektrą ir dujas. Ekspertai kainų šuolį aiškina įvairiai – kalbama ir apie Rusijos lūkesčius, ir net apie itin šaltą praėjusią žiemą.

REKLAMA

Pagrindines pakilusių kainų priežastis TV3 žinių „Dienos komentare“ įvardijo energetikos ministras Dainius Kreivys.

Ministre, kokia aukščiausia energetikos kainų šuolio riba būtų dėl jūsų siūlymų, teikiamų Seimui?

Po prelimenarių apsitarimų su reguliatoriumi yra indikuota, kad kainos dujoms galėtų kilti apie 30 procentų. Elektros kaina turėtų būti iki 21 procento – tokia yra indikacija.

Tačiau vėlgi, dar kartą noriu pasikartoti, kad reguliatoriu, skaičiuodamas jau konkrečias vertes deda ir kitas dedamąsias, kaip skirstymo tarifą, perleidimo tarifą, jeigu kalbame apie elektros kainas. Tai nedidelė paklaida dar gali būti.

REKLAMA
REKLAMA

O kodėl būtent dabar atsitiko taip, kad energetikos išteklių gamyba nespėja pagal pramonės augimą?

Turbūt žinome, kad per kovidą visa pramonė ir namų ūkiai naudojo mažiau elektros energijos, mažiau kitokios rūšies energetinių išteklių ir natūralu, kad nesant poreikiui jis susitraukė. Puikiai pamename, kad susitraukus poreikiui, o esant didesnei gamybai kainos labai drastiškai nukrito. Šiai dienai turime kai kurių energetikos išteklių kainas atsistačiusias į prieškovidinį lygį, o kitose, kaip dujose, jos kopia į dideles aukštumas.

REKLAMA

Be abejo, jeigu mes kalbėtume apie dujas, tai priežastys nėra vien tik kovidinis ar pokovidinis periodas, bet taip pat yra surišta ir su tam tikra geopolitika. Žinome, kad Europoje didelę dalį dujų tiekia „Gazprom“, kuris 50 procentų pardavinėdavo ilgalaikiais kontraktais, 50 procentų galėdavai nueiti į biržą ir nusipirkti. Tai šiai dienai „Gazprom“ parduoda dujas tik pagal ilgalaikius kontraktus, o to papildomo kieko, kuris seniau buvo biržoje, jo nebėra.

Kartais nurodomos labai keistos priežastys dėl kainų kilimo buitiniams vartotojams. Štai visai neseniai mūsų energetikos bendrovės vadovas pareiškė, kad ir praėjusi šalta žiema buvo viena priežasčių, dėl ko tos kainos taip sparčiai kyla. Ar mes pamiršome, kad gyvename klimato atšilimo sąlygomis? Kodėl kabinami tokie makaronai ir kokios tikrosios priežastys?

REKLAMA
REKLAMA

Aš negaliu komentuoti, ką pasako kuris vadovas. Šiai dienai mes turime labai aiškiai pasakyti, kad pagrindinės priežastys energetinių išteklių kainų kilime yra didžiulis jų poreikis atsigaunant ekonomikai. Antra priežastis yra, jeigu imsime, pavyzdžiui, dujas, geopolitiniai faktoriai, ypač Rusijos siekis, kad „Nord Stream“ dujotiekis būtų paleistas į realizaciją.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

Kiek to melo gali pliurpti NU KIEK ??? Pelnai milijoniniai !!!
pagrindinė priežastis akivaizdi DIVIDENDAI. Ignitis pernai išsimokėjo 80 mln eurų dividendųiš pelno kurį jam sunešė elektros energijos vartotojai. Nenustebčiau jei šiais metais suplanuota išmokėti 140 mln eurų dividendams todėl reikia padidinti kainą. Elektra, dujos ir šildymas yra strateginės šakos kurias valdo valstybė todėl kylant žaliavų kainoms sunku suvokti kodėl valstybė tai kompensuoja ne akcininkų dividendų mažinimu bet kainų vartotojams didinimu? Vartotojas negali nuo centrinio šildymo atsijungti ir bute įsirengti anglies katilinę.
Vagies pliurpalai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų