REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalies sodininkai skina pirmuosius naujojo sezono obuolius. Vasarinių obuolių augintojų Lietuvoje mažai, tad ir šių obuolių kiekiai menki. O dalį obuolių sodininkai net palieka laukuose pūti, nes dėl išaugusių dujų kainų perdirbėjai neskuba atidaryti gamyklų.

Šalies sodininkai skina pirmuosius naujojo sezono obuolius. Vasarinių obuolių augintojų Lietuvoje mažai, tad ir šių obuolių kiekiai menki. O dalį obuolių sodininkai net palieka laukuose pūti, nes dėl išaugusių dujų kainų perdirbėjai neskuba atidaryti gamyklų.

REKLAMA

Dar vienas smūgis obuolių augintojų laukia rudenį, kai į saugyklas suvažiuos visas derlius. Esą išaugusios elektros kainos kai kuriems bus nebepakeliamos. Tai neabejotinai pajus ir pirkėjai – lietuviški obuoliai tikrai brangs.

Ką tik soduose nuskintus ir nuplautus vasarinius obuolius darbuotojai rūšiuoja ir pakuoja. Dalis vasarinių obuolių keliaus į saugyklas, kiti į prekybos centrus.

„Kad nebūtų supuvę, kad nebūtų žaizdų ant jų didelių, kad būtų gražūs“, – kalba darbuotoja Reda.

Pasvalio rajono obuolių augintojas skaičiuoja, kad šiais metais vasarinių obuolių derlius – vidutinis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ūkininko, vasarinių obuolių augintojus Lietuvoje galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. Mat šie obuoliai trumpai laikosi, o ir išskinti juos privalu greitai. Tačiau jų labiausiai laukia pirkėjai.

REKLAMA

„Visą laiką yra, pirmoji braškė, pirma uoga, pirmas obuolys, turi savo tokį šarmą, žmonės nori to šviežumo“, – teigia bendrovės „Aukštikalnių sodai“ vadovas Arvydas Paškevičius.

Augintojo teigimu, šaltas ir lietingas pavasaris, liūtis keičiančios karščio bangos, sukūrė ypač palankias sąlygas ligoms ir kenkėjams, bet ne obuoliams derėti. Ūkininkas sako, kad nors vasarinių obuolių derlius vidutinis, dalį, skirtą perdirbimui, tenka palikti tiesiog pūti.

„Šiais metais Lietuvos perdirbėjai dar gamyklų neatidaro dėl dujų kainų aišku, o Lenkijoj šiuo metu ir perdirbiminiai obuoliai nereikalingi, tai va, šiais metais truputį gaila, bet palieka ant žemės“, – kalba A. Paškevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak ūkininko, vasarinių obuolių kaina nesiskiria nuo pernykštės – kilogramas kainuoja iki euro.

Vasariniai obuoliai jau ant prekystalių ir turgavietėse. Štai Nijolė iš savo sodo į Panevėžio turgų atnešė kelis kilogramus alyvinių ir avietinių obuolių. Sako, nors medžiai pilni vaisių, tačiau obuoliai maži.

„Čia metai kalti tikrai, viskas va vėliau, vėliau, buvo sausa labai, o dabar prilijo. Blogi metai viskam“, – sako prekeivė Nijolė.

Už mažyčius obuolius Nijolė prašo 40 centų. Išvaizdesnių kaina jau pas kitą prekeivį – euras. Augintojų teigimu, vasarinių obuolių sezonas labai trumpas, kelios savaitės ir jų neliks.

Pasvalio rajono ūkininkas dairosi, koks derlius laukia vėlyvesnių obuolių: „Čia tuščia, čia tuščia, ūgliai dideli.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai ūkininką bent kol kas džiugina dar ant medžių pūpsantys žieminiai obuoliai. Vėlyviausių veislių obuolių derlius, anot ūkininko, turėtų būti neblogas, aišku, jei gamta neiškrės išdaigų.

„Net rugsėjo pradžioj yra buvę krušos, ledų ir sudaužyti, tai čia škvalai praeina, liepos pabaiga, rugpjūčio pusė labai dažnai Lietuvoj būna tie uraganiniai vėjai. Obuolys, kai jau saugykloj padėtas, tada jau gali sakyt, kad yra saugus“, – aiškina A. Paškevičius.

Tačiau iššūkis šiemet augintojams bus ir išlaikyti obuolius saugyklose, sako Lietuvos verslinių sodų asociacijos vadovė.

„Labai pabrango elektra, jeigu 55 centai, tai jokiu būdu neįmanoma išlaikyt obuolių iki pavasario. Paskaičiavom, jeigu vien tik už elektrą 150 tūkstančių vieno ūkio išlaidos būtų, jeigu tokia kaina liktų, tai tas obuolys bus auksinis ir jo niekas neįpirks“, – sako Lietuvos verslinių sodų asociacijos vadovė Vitalija Kuliešienė.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos duomenimis, itin sunkus šis sezonas Alytaus ir Kaišiadorių rajonų obuolių augintojams. Šio krašto sodams labiausiai pakenkė šalnos, vėliau užpylė liūtys. Tad derlius čia prognozuojamas menkiausias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų