REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos degalinės su siaubu stebi situaciją Lenkijoje, kur degalai pusmečiui ženkliai atpigo, valdžiai prieš rinkimus sumažinus PVM. Milžiniškus nuostolius patiriantys Lietuvos verslininkai planuoja net trumpinti degalinių darbo laiką ir naktimis net riboti apšvietimą, nes lietuviai važiuoja degalų į Lenkiją. Degalų savikaina esą ir toliau sparčiai kyla, tad neatmetama, kad gali priartėti ir prie dviejų eurų.

Lietuvos degalinės su siaubu stebi situaciją Lenkijoje, kur degalai pusmečiui ženkliai atpigo, valdžiai prieš rinkimus sumažinus PVM. Milžiniškus nuostolius patiriantys Lietuvos verslininkai planuoja net trumpinti degalinių darbo laiką ir naktimis net riboti apšvietimą, nes lietuviai važiuoja degalų į Lenkiją. Degalų savikaina esą ir toliau sparčiai kyla, tad neatmetama, kad gali priartėti ir prie dviejų eurų.

REKLAMA

Degalinė, priklausanti transporto įmonei, vos kilometras nuo Lietuvos-Lenkijos sienos. O iki artimiausios degalinės Lenkijoje – 10 kilometrų. Įmonės vadovas su siaubu galvoja apie artimiausią pusmetį. Lenkijos valdžia šešiems mėnesiams sumažino pridėtinės vertės mokestį tiek dyzelinui, tiek benzinui – nuo 23 iki 8 procentų.

Degalų kainos pas mus ir kaimyninėje šalyje ženkliai skiriasi – net keliasdešimt centų. Pasienyje esančios degalinės vadovas jau planuoja trumpinti darbo laiką ir naktimis net išjungti elektrą, nes neabejoja, kad neteks daug klientų.

REKLAMA
REKLAMA

„Automatiškai, kai nesipils degalų, neužeis į degalinę ir reikės skaičiuoti, ar naktimis užsidarinėti. Tiesiog žiūrėti srautus, ar apsimoka žmonėms mokėti atlyginimus už nieko neveikimą“, – sako degalinės vadovas Kęstutis Norkeliūnas.

REKLAMA

Degalinė Lenkijoje, prie Lietuvos sienos. Litras benzino čia šiandien kainuoja eurą 18 centų, dyzelinas – eurą 19. Lietuvoje – apie 20 centų brangiau. Kai kuriose degalinėse benzino litras šiandien kainavo eurą 50, dyzelinas euras 40 centų. Vilkiko vairuotojas irgi atvažiavo degalų. Vyras pirmą kartą pildys baką Lenkijoje. Sako, anksčiau neapsimokėjo, tačiau dabar kainų skirtumas – ženklus.

„Pradėjome dabar Lenkijoje piltis, nes Lietuvoje pabrango. Atvažiavome čia. – Anksčiau Lietuvoje pylėtės? – Taip“, – kalba vilkiko vairuotojas.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviškų degalinių sąjungos vadovas sako, kad be Vyriausybės pagalbos degalų piginti verslininkai neišgalėtų. Esą tiek dyzelino, tiek benzino savikaina sparčiai auga. Vakar iš gamyklos verslininkai dyzeliną pirko už eurą 34 centus, benzino litras kainavo euras 36 centus. Degalai dar brangsta. Degalinių sąjungos vadovas, kad tokia situacija netruks pasinaudoti perpardavėjai. Pirks pigiau Lenkijoje ir parduos Lietuvoje.

„Sėdės su kalkuliatoriais, skaičiuos naudą ir mes visą šitą realiai pamatysime. Aš nenorėčiau, kaip mūsų Vyriausybė kartais daro, išskirti ar išdalinti regionus. Kentės visa Lietuva. Tiesiogiai ar netiesiogiai. Ekonominį poveikį gausime visi. Bet kurioje vietoje gyvendami“, – tikina degalinių sąjungos vadovas Vidas Šukys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Verslininkai sako, kad jau sauso mėnesį jautėsi ženklus klientų sumažėjimas. Lenkijoje degalai pradėjo pigti nuo praeitų metų gruodžio.

„Nuotaikos liūdnos tam pusmečiui. Tik nuo vasario tą PVM Lenkijoje mažina, o gruodį buvo sumažinę akcizą. Tai vien tik sausio mėnesį krito apyvarta apie 30 procentų“, – sako K. Norkeliūnas.

„Aš nežiūriu į vieną tokią kryptį, kaip naftos produktai. Žiūrėkime į visas paslaugas. Žmonės sustodavo, nusipirkdavo kavos, atsigerti, ledų ar sumuštinį, dar nakvynę kažkokią mokamą turėdavo. Šiai dienai jie nestos čia“, – teigia V. Šukys.

Nuo vasario Lenkijoje pusmečiui neliko pridėtinės vertės mokesčio ir maisto produktams. Ekonomistai skaičiuoja, kad per šešis mėnesiu iš Lietuvos gali būti išvežta apie pusė milijardo eurų.

REKLAMA

„Kainų atotrūkis tarp Lenkijos Lietuvos išaugo. Turint omenyje, kad yra sumažinti mokesčiai tiek maisto produktams, tiek kurui, tai galime pasiekti net ir pusę milijardo. Pusę milijardo tai jau būtų 1 procentas bendrojo vidaus produkto“, – komentuoja ekonomistas Žygimantas Mauricas.

Verslininkai sako, kad jei degalai ir toliau taip brangs, kainos netruks pasiekti ir du eurus už litrą. Lietuviai kuro bakus jau ir dabar pildo Lenkijoje:

„Važiuosim, tuo pačiu maisto apsipirkti. – Kiek čia jums kilometrų? – Iki sienos Kalvarijos. 10–15.”

„Mes 20 kilometrų nuo sienos gyvename, tai nuvažiuoji,  įsipili, apsiperki visko ir viskas.“

REKLAMA

„Kad ir kaip nesinorėtų Lietuvos skriausti, bet tikriausiai vertės.“

Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad mokesčių degalams Lietuvoje neketina mažinti.

„Tikrai nemažinsime tų mokesčių, kurie yra taikomi toms prekėms, kuriomis yra prekiaujama laisvoje rinkoje, kadangi kuo esame ne kartą įsitikinę, rinkos kainos priklauso nuo to, kokia yra pasiūla ir paklausa. Lietuva neturi galimybių mažinti visus mokesčius pagal tai, kaip juos mažina kitos šalys“, – teigia I. Šimonytė.

„Aš tikrai tikiuosi, kad reikšmingų praradimų mūsų verslininkai neturės. Juolab, kad prognozuojama situacija mūsų ekonomikai šiais metais ne tai, kad ne prasta, bet labai labai nebloga“ – teigia ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, tiek dyzelinas, tiek benzinas per metus pabrango daugiau nei 30 procentų.

Nėra ką rašyti.Kiekvieną dieną girdim ir skaitom Baltarusija,Lukošenka,Tavanis,Kinija,dujos ,elektra ir nesubrendusi vyriausybė.Sutinku,kad visur neramu ir blogai ,bet kodėl mums blogina situaciją neprotingi politiniai sprendimai,kurie yra surišti su ekonomika?
Nekelkit kainų parazitai! Dabar tik vieni į kitus pasižiūri kainas ir šuoliuoja ne savaitėm , o minutėm. Kas pas jus gali važiuoti piltis jei kaonos keičiasi vos ne kasdien
Armonikaitė ir norėtų kad butų kirizele bet yr kaip yr ,sako,kuo ministrė gražesnė tuo krizė didesnė.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų