REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nacionalinė problema, kuri tuoj taps ir nacionaline katastrofa. Pedagogai taip vadina mokytojų trūkumą mokyklose. Kai kuriais skaičiavimais, visoje Lietuvoje šiuo metu trūksta apie 4000 mokytojų.

Nacionalinė problema, kuri tuoj taps ir nacionaline katastrofa. Pedagogai taip vadina mokytojų trūkumą mokyklose. Kai kuriais skaičiavimais, visoje Lietuvoje šiuo metu trūksta apie 4000 mokytojų.

REKLAMA

O švietimo ministrė tokių skaičių teigia nežinanti, nors neneigia: problema egzistuoja, bet ministerija esą stengiasi pagerinti mokytojų darbo sąlygas. Mokytojai piktinasi: atlyginimas už tokį sunkų darbą yra per mažas. O specialistai sako: ne viena priežastis net mokyti pasiryžusius jaunus mokytojus atstumia nuo šio darbo.

Mokytojai Gretai Šukienei atostogos, pasibaigus mokslo metams ji gali praleisti daugiau laiko su savo vaikais. Tuoj jau antrus mokslo metus Panevėžio Šaltinio progimnazijoje dirbsianti mokytoja sako: pedagoge norėjo būti nuo mažens. Darbas ją žavi, nors ir yra sunkus.

„Kita tokia medalio pusė yra sunki. Tai reikalauja daug pastangų, daug vidinių idėjų, daug darbo, daug pasiruošimo ir tikrai yra nelengva“, – sako lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Greta Šukienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vos tik pirmi metai progimnazijoje baigėsi, mokytoją puolė pervilioti kitos mokyklos.

„Iš dviejų Panevėžio mokyklų sulaukiau pasiūlymų būti būsimų pirmokų pradinio ugdymo mokytoja, nes tą specialybę dar turiu, bet atsisakiau, nes tiesiog nenorėjau mėtytis“, – pasakoja Greta.

REKLAMA

Ateinantiems mokslo metams paruoštą mokytojo knygą varto sostinės Simono Daukanto gimnazijos direktorė. Viena iš jų atiteks ir naujam lietuvių kalbos ir literatūros mokytojui.

„Galiu pasidžiaugti, kad pasisekė rasti, bet, iš kitos pusės, tas mokytojas atėjo iš kitos Vilniaus mokyklos. Vadinasi, kitoje mokykloje trūks mokytojo. Taip, kad problema labai sunkiai sprendžiama“, – teigia Simono Daukanto gimnazijos direktorė Jolanta Knyvienė.

Dabar mokyklų klasės tuščios, moksleiviai ir mokytojai ilsisi, tačiau galvos skausmo mokyklų vadovams netrūksta. Šiuo metu visose Vilniaus mokyklose iš viso trūksta apie 200 mokytojų. O iš viso Lietuvoje, Vilniaus universiteto duomenimis, trūksta net keleto tūkstančių mokytojų.

REKLAMA
REKLAMA

„Bendrai mokyklos paskelbė apie 4000 skelbimų, šiuo metu yra paskelbusios. Tai irgi signalizuoja, kad mokyklos susiduria su galimai didele pedagogų trūkumo problema“, – kalba Ugdymo mokslų instituto direktorė Sandra Kairė.

„Na, mes tokių skaičių nematome. Faktas, kad turime problemą ir turėsime problemą tam tikrose srityse, kaip tikslieji mokslai turbūt daugiausia, didžiausias trūkumas yra. Tačiau šiandien ką mes matome, tai tarp keturių šimtų ir penkių šimtų mokytojų yra ieškoma“, – tvirtina švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Taigi duomenys apie mokytojų trūkumą, pasirodo, taip išsibarstę, kad net sunku konkretų skaičių įvardyti. O Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos vadovas pasakoja: šiemet mokykla ieškojo keturių pedagogų – fizikos, matematikos, chemijos mokytojų, taip pat karjeros specialisto. Nauji mokslo metai artėja, tačiau dar ne visus pavyko rasti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokia vieta kaip chemijos mokytojo, iš tikrųjų, yra problema. Šiandien mokytojo dar nesame suradę į tą darbo vietą“, – sako Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Saulius Vaivada.

Šiemet įvairių pakopų pedagogikos studijas baigė daugiau nei 1300 absolventų, o ketinančių studijuoti ugdymo mokslus jau yra bent 1400. Tačiau, kaip rodo praktika, vos pusė baigusiųjų renkasi dirbti mokyklose. Lieka atviras klausimas, ir kiek laiko mokykloje ištvers jaunas specialistas.

„Pedagogines studijas baigę žmonės pradeda dirbti mokyklose, bet gana greitai iš jų pasitraukia. Tai gali būti kelerių metų patirtis, ir išeina iš švietimo sistemos“, – aiškina S. Kairė.

REKLAMA

Pedagogai sako: darbas sunkus ir sudėtingas, o atlygis už jį – mažas. Jeigu niekas nesikeis, ugdymo sistemos laukia katastrofa.

„Tai yra nacionalinė problema, kuri tuoj taps nacionaline katastrofa, jeigu… Nežinau, kokių priemonių reiktų imtis, bet, visų pirma, reikia kelti atlyginimus“, – tikina J. Knyvienė.

„Atlyginimas mokytojo yra mažas. Kadangi norim gerų mokymosi rezultatų, norim, kad tas mokytojas būtų didžiulis vedlys, bet iš tikrųjų mokytojas susiduria su dideliu darbo krūviu“, – sako G. Šukienė.

„Patys mokytojai mokytojo profesiją vertina prasčiau negu visuomenė, nes tikriausiai junta, kad kiti žmonės su aukštuoju išsilavinimu gauna ir didesnę algą, susiduria su mažiau problemų aptarnaudami klientus“, – kalba S. Vaivada.

REKLAMA

„Už 5–6 metų didžioji dalis mokytojų išeis į pensiją. Tikrai atsivers didžiulė duobė“, – teigia J. Knyvienė.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė tiki, kad jaudintis nėra dėl ko.

„Turime padaryti viską, kad darbo vieta būtų patrauklesnė. Tą ir darome. Tai ir darbo užmokesčio klausimas. Taip pat daugiau laisvės mokytojui: kad pats galėtum rinktis laisvai savo mokymo metodus. Taip pat biurokratijos mažinimas. Tai yra dalykai, su kuriais mes dirbame. Aišku, situacija nepasikeis per vieną dieną“, – tikina J. Šiugždinienė.

Praėjusių metų duomenimis, pedagogų šalies bendrojo ugdymo mokyklose dirbo kiek daugiau nei 31 tūkstantis. Jie mokė beveik 330 tūkstančių moksleivių.

Tokios ministrės gėda klausytis. Ji neturi supratimo kas dedasi mokyklose kaip mokytojai yra spaudžiami ir nuolat kontroliuojami kiek reikalaujama papildomo darbo, visokių įsivertinimų atvirų pamokų. Ir kam jos reikalingos? Kad administracija parodytų kad dirba. O pabandyk jei reikia pas gydytoją atsiprašyti iš darbo.
Panašu , kad ministrė paskirta vien tam , kad iš pagrindų viską sugriauti , nes tamsią liaudį lengviau valdyti . Siaubinga!!!!!!
Medikams moka spyga, krūviai didžiuliai, mobingas, trūksta priemonių ligoninėse elementarių kaip chalatai, tvarsčiais, švirkštas kai kuriose...mokyklos uždaromos, apsimetant tūkstantmečio projektų, vaikai turi daugiau teisių nei mokytojas, mokytojams moka mažas algas o tikisi iš visų mokinių simtukininku...mokyklose patalpos nevedinamos, trūksta PC ir kitų elementarių priemonių, ir daugybė daugybė problemų, kurios būtent išsprendžiamos tiesiog didinant finansavimą ir reikia nevogti, bet kadangi mes kaip rusai, mūsų valdžioje daug vagiama,tai tie šimtai milijonų švietimui jų nepasiekia, armija Saudo su tuščias šoviniais, medikai ima kyšius kad išgyventų. Tas pats ir su teisėjais, kur Estijoje teisėjo alga 5000-6000eur į rankas. Lt apie 2000eur....tai kaip nevogsi...o mokytojams dzin, nes vaikai turi daugiau teisių nei suaugę, o alga kapai...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų