REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Grįžę po pietų vienos Klaipėdoje esančios bendrovės darbuotojai pastato viduje aptiko naujakurį. Ant lempos ramiai kabėjo šikšnosparnis.

Grįžę po pietų vienos Klaipėdoje esančios bendrovės darbuotojai pastato viduje aptiko naujakurį. Ant lempos ramiai kabėjo šikšnosparnis.

REKLAMA

Pasak ornitologų, gyvūnas dabar turėtų miegoti žiemos miegu, o toks pabudimas pavojingas jo gyvybei. Tad bendrovės darbuotojai pasiryžo šikšnosparnį išgelbėti.

Bendrovėje „Klaipėdos vanduo“ – sujudimas. Darbuotojai į administracijos patalpas įsivarė keltuvą ir bando pasiekti, kaip patys juokauja, savo naujausią kolegą.

„Grįžome iš po pietų, niekas nepastebėjo ir vienas kolega klausia – ar jau susipažinote su nauju mūsų darbuotoju? Mes pakraipom galvą – su kokiu? Sako, tai turim šikšnosparnį“, – kalba „Klaipėdos vanduo“ atstovė Gintarė Butkienė.

Sparnuotasis naujokas lyg niekur nieko kabo ant lempos. Jį pasiekti bando drąsiausias bendrovės darbuotojas Ovidijus: „Ovidijau, nebijot? – Ne. – Kodėl nebijot? – Ką jis čia, peliukas.“

REKLAMA
REKLAMA

Iš kur gyvūnas atklydo – mįslė visiems.

„Kada jis atsirado, neturim net jokio supratimo. Kiek teko kalbėti su dispečerine, tai sako, kad jau šią naktį signalizacija kaukė. Vadinasi, šikšnosparnis buvo prabudęs ir naktį čia savo puotą kėlė“, – sako G. Butkienė.

REKLAMA

Ornitologai sako, kad tai į Lietuvos Raudonąją knygą įrašytas dvispalvis plikšnys. Jis žiemą turėtų miegoti. Kodėl gyvūnas nesiilsi – tiksliai pasakyti sunku. Gal išgąsdino kas, spėja, ar ligos užpuolė.

„Prabudimas šikšnosparnio reikalauja labai daug energetinių resursų. Ir dažnai būna taip, kad, jei jis prabunda viduryje žiemos, jo visa medžiagų apykaita vėl užsikuria, širdis, kuri plakė kelis kartus per minutę, dabar plaka keliasdešimt kartų per minutę. Jis sunaudoja daug energijos ir antram užmigimui neužtenka tų maisto resursų, ką jis buvo sukaupęs“, – aiškina Klaipėdos universiteto ornitologas Julius Morkūnas.

REKLAMA
REKLAMA

Tad dabar, anot ornitologų reikia jam rasti ramią, tamsią ir drėgną patalpą, kur šikšnosparnis būdraus likusią žiemos dalį. Ovidijus turi pasiruošęs maišą, į kurį gyvūnėlį dės. Tačiau pagalvoja, kad šis taip gali susižeisti, tad atsargiai žinduolį nukabina pirštinėta ranka. Ir abu kartu keltuvu nusileidžia.

„Jis gyvas. – Iš kur žinot? Juda? – Juda“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ darbuotojas Ovidijus.

Dabar Ovidijus atsargiai, kad nesuspaustų, šikšnosparnį pasišauna nugabenti į saugią vietą.

Šikšnosparnio gelbėtojas su būreliu iš paskos sekančių smalsuolių patraukia prie netoli esančio apleisto ir tamsaus statinio. Bus laikini, o gal ir nuolatiniai gyvūno namai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viduje Ovidijus šikšnosparnį palieka ramiai apsiprasti. Visi gelbėjimo ir transportavimo operacijoje dalyvavę bendrovės darbuotojai tikisi, kad čia mažylis ramiai peržiemos ir į svečius nebeužklys. O štai ornitologai pabrėžia, kad šikšnosparniai turėtų būti laukiami svečiai. Ypač privačių namų ar sodybų gyventojams.

„Tai yra bestuburiais besimaitinantys gyvūnai ir naktį, kada tų vabzdžių yra daug, o plėšrūnų nedaug, šikšnosparniai išnaudoja būtent šitą paros laiką ir sugauna per naktį po kelis tūkstančius įvairių mašalų ar uodų. Tad jei norim sumažinti uodų aplink sodybas arba namus, galima iškelti inkilus šikšnosparniams“, – teigia J. Morkūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų