• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Valdantieji kitąmet žada 65 eurais didesnę minimalią algą ir iki dešimtadalio didesnius atlyginimus viešojo sektoriaus darbuotojams. Tačiau profsąjungos ir opozicija jau perspėja, kad to nebepakanka. Infliacija jau muša rekordus, ir grasina sugraužti valdančiųjų žadamus algų padidinimus.

Valdantieji kitąmet žada 65 eurais didesnę minimalią algą ir iki dešimtadalio didesnius atlyginimus viešojo sektoriaus darbuotojams. Tačiau profsąjungos ir opozicija jau perspėja, kad to nebepakanka. Infliacija jau muša rekordus, ir grasina sugraužti valdančiųjų žadamus algų padidinimus.

REKLAMA

Marijampolės krašto muziejuje dirbanti Dalia Naujalienė turi 40 metų darbo muziejuose stažą. Darbas valstybinis, tačiau, sako, ne prestižinis, vidutinė alga siekia apie 800 eurų į rankas.

„Dirbantis muziejininku žmogus įvertintas kaip optimistas, entuziastas, turi savo darbą labai mylėti. Ieškantis finansinės naudos tikrai nedirbs muziejuje“, – sako D. Naujalienė.

Naujaisiais metais viešojo sektoriaus darbuotojams valdantieji žada 4 eurais pakelti bazinį algos dydį ir koeficientus. Dėl to algos didės nuo 10 iki pusantro šimto eurų į rankas, priklausomai nuo pareigų. Politikai, mokytojai, medikai, statutiniai pareigūnai turėtų gauti 100 eurų į rankas daugiau. Tačiau muziejaus darbuotojos jaučiasi skriaudžiamos ir piktinasi, kad jų algos didės net mažiau nei, pavyzdžiui, tų, kas uždirba minimalią algą.

REKLAMA
REKLAMA

„Didėja minimali alga nemažai, ne keliais eurais, o specialistų didėja iki 12 eurų. Turėtų didėti procentaliai, reikalingos žinios, išsilavinimas, kvalifikacija“, – kalba muziejininkė Danutė Katkuvienė.

REKLAMA

Sutarę su prezidentu, valdantieji 60 eurų didins ir neapmokestinamąjį pajamų dydį, dėl ko dar apie 10 eurų padidės algos visiems, kas uždirba iki vidutinio atlyginimo, maždaug iki 1000 eurų į rankas.

„Tokį atlyginimą gauna 73 proc. Lietuvos dirbančiųjų. Šis NPD didinimas nuo 400 iki 460 eurų yra spartesnis nei MMA augimas“, – aiškina finansų ministrė Gintarė Skaistė.

Dėl valdančiųjų suplanuotų didinimų, minimali alga padidės 65 eurais į rankas ir sieks apie 530 eurų. O tie, kas privačiame sektoriuje uždirba tik šiek tiek didesnę nei minimalią algą, patys darbdavių turės reikalauti kelti algą, antraip ji susilygins su minimalia.

REKLAMA
REKLAMA

„Valstybė rūpinasi pirmiausia viešuoju sektoriumi, kur jos atsakomybė, didindama medikams, statutiniams pareigūnams, mokytojams atlyginimus“, – komentuoja Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Ekonomistai kalba, kad pastarieji mėnesiai bus sunkiausi. Infliacija jau siekia 8 procentus ir toliau auga, o valdančiųjų žadamas didesnes algas žmonės gaus tik kitais metais nuo vasario. Tad laukia sunki žiema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Situacija apsivertė 180 laipsnių kampu. Kainos kyla, brangsta šildymas, maistas, elektra, degalai, kurių išvengti gyventojams neišeitų. Tikrai neramu, visi mąsto, kaip asmeninius finansus suvaldyti“, – kalba ekonomistė Indrė Genytė – Pikčienė.

Brangstant būtiniausioms išlaidoms ir komunalinėms paslaugoms, opozicija tvirtina, kad valdančiųjų suplanuoti atlyginimų didinimai nuo Naujųjų metų yra nepakankami. Neapmokestinamasis pajamų dydis, anot opozicijos, turi prilygti minimaliai algai ir taikomas didesnei daliai dirbančiųjų, o viešojo sektoriaus darbuotojų algų bazinis dydis turėtų ne tik siekti prieškrizinį 183 eurų dydį, bet ir jį viršyti.

REKLAMA

„Mažiausias pajamas gaunantys išlošia, jiems taikomos geriausios sąlygos, o vidurinioji klasė, kuri gauna vidutinius atlyginimus, leidžia vaikus į darželius, stengiasi pinigus taupyti būstui ir panašioms reikmėms, jie paliekami pagrindiniais mokesčių nešėjais“, – teigia Seimo narys Vytautas Gapšys.

„Infliacija bus didesnė nei visi galvoja ir tikisi, bet kokie padidinimai – menki, suvalgys žmonių pajamas per akimirksnį“, – tikina Seimo narė Rasa Budbergytė

REKLAMA

Profesinės sąjungos taip pat reikalauja valdančiuosius dar labiau didinti mažas algas.

„Atlyginimų padidėjimai atsilieka nuo infliacijos augimo. Gyvename Lietuvoje vargingomis sąlygomis, mūsų algos niekada nepasiekia infliacijos dydžio, kasmet gyvename į minusą“, – sako Profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Ir ekonomistai jau pripažįsta, kad infliacija ėmė viršyti jų ankstesnes prognozes – šiemet ji gali siekti iki 5 procentų, o kitąmet ir viršyti 5 procentų ribą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų