Karantinui tęsiantis Vilniaus jaunimas nusispjauna į ribojimus naudotis treniruokliais stadionuose.
„STOP“ juostas sudrasko, net ir po to, kai mokslininkai paskelbė, kad koronavirusas ant plastiko ar metalo paviršių gali išsilaikyti ir devynias paras. Negana to, liečia sportininkai rankomis ne tik treniruoklius, bet prie jų tvirtina ir iš namų atsineštą inventorių. Tiesa, pamatę filmavimo kamerą vaikinai bambėdami nuo viešumo sprunka.
Kiek draugiškesnis ant skersinio prisitraukimus skaičiuojantis Žydrūnas. Vyras tik ką grįžo iš Meksikos. Teko keliauti per Madridą ir Dubliną, tad grįžęs dvi savaites praleido saviizoliacijoje. Be prisitraukimų negalintis gyventi vyras žino, kad rizikuoja, bet viliasi, kad jo koronavirusas nepalies.
„Nu, kažkiek žinau, bet stengiuosi su pirštinėm, pirštinės paskui į skalbyklą. Rankom plikom neliečiu. Prie žmonių stengiuosi toliau būti“, – sako vilnietis Žydrūnas.
O štai Vilniaus rajone, Rudaminoje, senos statybos dengtoje autobusų stotelėje laiką leidžia du paaugliai. Kaukę užsideda tik pamatę mūsų filmavimo kamerą. Prasitaria vaikinai, esą karantine nusibosta ne tik jiems, kartą per savaitę Rudaminos jaunimas susirenka į būrį pasilinksminti, pasivažinėti dviračiais.
Apie karantiną, nors informacija ir kabo trimis kalbomis čia pat stende, vaikinai prisipažįsta žinantys nedaug.
Tiesa ta, kad nuo koronaviruso miršta dešimt ar dvidešimt kartų daugiau nei nuo gripo, lyginant tą patį ligonių skaičių. Tačiau ne tik šie paaugliai bebaimiai. Dvidešimtmečiai tiesiogiai nusispjauna į medikų ir valdžios prašymą karantinuotis.
Apskriejęs socialinę erdvę ne vienas įrašas atsidūrė ir policijos rankose. Pavyzdžiui, keleivius autobuse gąsdinę ir koronavirusą neva taip platinę jaunuoliai sulaikyti. Jiems, ir tiems, kas dar bandys taip juokauti policija turi prastų žinių.
„Tai už tai pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jie pažeidinėja viešąją tvarką, elgiasi neadekvačiai, daro kažkokius chuliganiškus veiksmus, tai atsakomybė yra, ir nesvarbu ar tai karantino laikotarpis ar ne“, – pasakoja policijos atstovas Ramūnas Matonis.
Autobuse siautėję vandalai policijai žinomi, jau yra teisti anksčiau. Jiems, gresia iki dvejų metų nelaisvės.
Žmonės nesisaugo ir kituose miestuose, pavyzdžiui, Šiauliuose vaikai numoja ranka į karantiną ir kiemuose dalijasi virusais plodami rankomis, vienas kitam duoda užtraukti tą pačią cigaretę. Ir apie saugų atstumą nė kalbos nėra. Negana to šalia dar ir mažamečiai.
Panaši situacija užfiksuota ir Panevėžyje. Keturi paaugliai, septintokai, susėdę ant laiptų prie vienos parduotuvės, geria alkoholį iš to paties butelio. Mergina jau viena koja kitame pasaulyje. Toks elgesys, kaip aiškina policija, gali pasibaigti nemenkomis baudomis tėvams už vaikų nepriežiūrą, ir dar svarbiau – virusu tėvams ir seneliams net ne vienoje šeimoje. Ir mirtimi, jeigu užsikrės vyresni ar ligoti šeimos nariai.
Policija sako, kad ne tik jaunimas pridaro bėdų. Jų netrūksta ir su vyresniais rusakalbiais arba lenkakalbiais tautiečiais, kurie skaito ir žiūri Rusijoje kuriamą propagandą, melagingas žinias ar sąmokslo teorijas, neva, viruso nėra ar jis nepavojingas. Dažnas sučiuptas nesilaikantis karantino teisinasi esą nesupranta valstybinės kalbos ir dėl to nepaiso sveikatos apsaugos ministro reikalavimų.
„Čia mes turėjom va tokį atvejį, kai oro uoste asmuo apsimetė, kad kurčias yra. Dėl to nežino, kad yra priemonių. Tik po to išaiškėjo, kad visgi jis girdi. Bet pirmą karantino savaitę tokią realybę turėjom, kai vaistinėse pagyvenę žmonės ateidavo. Sako, kodėl čia tiek žmonių mažai? Sakom, čia karantinas, o pasirodo, kad močiutė žiūri tik rusišką televiziją, ir nelabai įsivaizduoja, kas čia vyksta“, – teigia Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
O kai kurie esą prisiklausę propagandinių kanalų, kaip sako meras, ir sąmoningai nepaklūsta mūsų šalies reikalavimui karantinuotis.
„Man sunku suvokti, kaip galvoje žmonėms gali sutilpti tokios prieštaringos naujienos. Vieną vertus, rodoma apie tai, kaip supuvusiuose Vakaruose nesusitvarkoma su krize, ir kaip ten labai blogai, kita vertus, kad nieko tokio nėra ir ten pas juos nebus ir panašiai. Ir lyg žmogus ir gali suprasti, kad jis gyvena tuose supuvusiuose Vakaruose“, – kalbėjo R. Šimašius.
Dėl to meras sako ir buvo nutarta leisti reklaminius lankstinukus lietuvių, lenkų ir rusų kalbomis. Esą dabar informacijos netrūksta, ir teisintis nesuprantantis negalės jau niekas. Vilniaus rajono savivaldybės atstovai sako esą ne tik lankstinukai trimis kalbomis išleisti.
„Važinėja autobusiukas iš kurio sklinda garsinė informacija. Kaip reikėtų elgtis karantino metu. Tai autobusiukas važinės po visas Vilniaus rajono gyvenvietes“, – sako Vilniaus rajono savivaldybės atstovė Jolanta Gulbinovič.
O Vilniuje kils dronai, raginantys žmones nesibūriuoti. Nepaklususiems teks aiškintis viešosios tvarkos pareigūnams. O kartais, kaip sako valdininkai, žmonės tiesiog nesigilina ar pamiršta tai, kas jiems sakoma.