Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Konservatoriams – juodos dienos. Kaista ir dar vieno partijos nario kėdė. Ir – dar labiau didėja įtampa tarp šalies vadovo ir valdančiųjų. Prezidentūrai apskundus Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką Žygimantą Pavilionį etikos sargams, kad šis viršydamas įgaliojimus įsakmiai reikalauja Prezidento patarėjos Skaisgirytės pasiaiškinimų ir žinučių kopijų, diplomato nebeužstoja net kolegos.

Konservatoriams – juodos dienos. Kaista ir dar vieno partijos nario kėdė. Ir – dar labiau didėja įtampa tarp šalies vadovo ir valdančiųjų. Prezidentūrai apskundus Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininką Žygimantą Pavilionį etikos sargams, kad šis viršydamas įgaliojimus įsakmiai reikalauja Prezidento patarėjos Skaisgirytės pasiaiškinimų ir žinučių kopijų, diplomato nebeužstoja net kolegos.

REKLAMA

Konservatoriai neneigia, kad verda karštos diskusijos, ar Pavilionis gali toliau vadovauti komitetui. Politologai įtakingų diplomatų kivirčą vadina nesolidžiu.

Žygimantas Pavilionis galėjo sulaužyti Seimo nario priesaiką – tokį kaltinimą ir kreipimąsi į etikos sargus jis pats išgirdo iš Prezidentūros. Ji skundžiasi, kad politikas ne tik skleidžia išgalvotą informaciją apie Gitano Nausėdos patarėją Astą Skaisgirytę, bet ir esą be teisinio pagrindo reikalauja ją atsakyti į dešimtis klausimų, kviečiasi į komitetą.

Maža to, Pavilionis negali užmiršti ir garsiųjų žinučių, kurias siuntė ar nesiuntė Nausėda Gabrieliui Landsbergiui informuojamas apie Vokietijos kanclerės Merkel planuojamą skambutį Lukašenkai – reikalauja kopijų.

REKLAMA

„Klausiau apie tuos susirašinėjimus, nes jie kelia daug klausimų. Jeigu aš niekaip neatrandu, kad tie susirašinėjimai ar derinimai vyko tokiu svarbiu klausimu, mes turime daryti išvadas“, – sako Ž. Pavilionis.

 „Užsienio reikalų komiteto pirmininkas tikrai neturėtų vykdyti savo atskiros užsienio politikos, nes neturi tam jokių konstitucinių įgaliojimų. Reikia tikėtis, kad Etikos ir procedūrų komisija bent jau apsvarstys jo elgesį“, – teigia prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

„Seimo narys neišmano elementarių dalykų, kad kviesti pasiaiškinti ar kviesti į Seimą kitos institucijos politinio pasitikėjimo pareigūną neturi jokios galimybės. Nesupranta, kas yra parlamentinė kontrolė“, – tikina demokratų frakcijos seniūnas Saulius Skvernelis.

Pavilionis toliau laikosi savo principų, tik šiandien kalba jau ne taip užtikrintai. „Kiekvienas Seimo narys turi teisę pateikti klausimus“, – sako Ž. Pavilionis.

REKLAMA
REKLAMA

Užtikrintumo sumažėjo, nes iš pat ryto konservatoriai frakcijos posėdyje karštai aptarinėjo ne tik skandalą dėl „Belaruskalij“, bet ir Pavilionio veiksmus. „Tikrai nekomentuoju šito dalyko“, – kalba konservatorius Audronius Ažubalis.

Nors bendražygiai ir pateisina esą karštą kolegos temperamentą, akivaizdu, kad saviškių užnugario Pavilionis nebeturi.

„Reikia stengtis užimant pareigas, kad posūkyje neužneštų“, – sako konservatorius Paulius Saudargas.

„Užsienio reikalų komiteto pirmininkas turi visus įrankius savo rankose. Tie nesutarimai, kurie išeina į viešąją erdvę, nėra naudingi Lietuvai ir labai džiugina Lietuvos priešus“, – teigia Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Konservatorių frakcijos seniūnė neatsako, ar Pavilionis turės trauktis iš pareigų, bet ir nepaneigia.

„Jeigu yra polinkis kartotis tokio pobūdžio pareiškimams, tai nėra labai gerai. Matyt, tų pokalbių turėsim“, – sako konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidento kanceliarija rašte Etikos ir procedūrų komisijai teigia, esą naudodamasis tarnybine padėtimi ir viršydamas įgaliojimus Pavilionis siekia daryti psichologinį spaudimą vyriausiajai Prezidento patarėjai. „Valstietės“ vadovaujama Seimo komisija, beje, iškart tyrimo nepradėjo, nes nesupranta, ar Prezidentūra tik norėjo informuoti apie padėtį, ar ir prašo tirti Pavilionio veiksmus.

„Man buvo labai akivaizdu, bet mūsų kolegialus organas ir didžioji komisijos dalis nori tikslinimo“, – kalba komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė.

„Nestebėjau, žinokit, turiu kur kas svarbesnių klausimų“, – sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

„Susilaikysiu nuo komentarų šiuo klausimu, ačiū“, – kalba Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Labai lengva siūlyti aukoti žmones, kurie tą teisybę pasako vietoje problemų sprendimo“, – tikina Ž. Pavilionis.

Įtampa tarp Pavilionio ir Skaisgirytės, kaip ir tarp konservatorių ir Prezidento, tvyro jau seniai. Komiteto pirmininkas ir vyriausioji patarėja kritika svaidėsi dėl Nausėdos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje, ambasadorių skyrimo. Pavilionis tikina net turintis įrodymų, kad Skaisgirytė kiršino Nausėdą ir Landsbergį.

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra labai nesolidu. Tokių situacijų net neturėtų būti. Mažiausiai tokių santykių ir tokios komunikacijos būtų galima tikėtis iš žmonių, kurie skaičiuoja dešimtmečius diplomatinės patirties. Būtų gerai, kad prisimintų, kas yra diplomatija“, – komentuoja politologė Rima Urbonaitė.

Pavilionis į skandalus patenka ne pirmą kartą. Metų pradžioje Sakartvele valdantiesiems jis pagrasino sankcijomis už opozicijos lyderio sulaikymą. Vasarą jis pasimovė ant rusų provokatorių kabliuko – manė, kad duoda interviu žinomam opozicionieriui. Seimas tada net balsavo dėl nepasitikėjimo Pavilioniu, tačiau konservatoriai jį išgelbėjo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų