Milžinas prisišvartavo Klaipėdos uoste. Tai draugišku vizitu į mūsų šalį atvykęs Jungtinių Amerikos Valstijų karinis laivas „USS Gravely“. Lietuvos kariuomenės vadas teigia, kad šis laivas, kaip ir daugelis kitų stovinčių Europos uostuose, užtikrina Baltijos jūros saugumą. Ypač tai aktualu dabar.
„Stovykloje Pabradėje dislokuotas tankų batalionas, kartu su oro gynybos ir artilerijos sistemomis. Baltijos erdvę saugo Jungtinių Valstijų orlaiviai. Šiandien renginys gyvas įrodymas, kad Junginės Valstijos mus remia ir jūrinėje dimensijoje“, – kalba Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
O remti yra kuo. Vien šis laivas ginkluotas valdomomis sparnuotosiomis raketomis „Tomahawk“, torpedomis, artileriniais pabūklais. Tad gali vykdyti kovą su visų tipų laivais, net povandeniniais. Naikinti priešą ore ir sausumoje: „Jis per minutę gali atlikti nuo 450 iki 500 šūvių ir skleidžia nuostabiausią pasaulyje garsą.“
Daugiau nei 300 įgulos narių turi ir kovinės patirties. Blokavo Sirijos krantus, talkino migrantų iš Afrikos sulaikymo operacijoje prie Graikijos, Persijos įlankoje dalyvavo ginklų embarge prieš Iraną. Dabar pasiruošę ginti Baltiją.
„Aš didžiuojuosi stovėdamas petys į petį su Lietuva ir tęsdamas bendradarbiavimą su jūsų šalimi. Darbuojantis su tiek daug sąjungininkų, labiausiai vertinu įsipareigojimus NATO ir galimybę užtikrinti Europos saugumą“, – sako laivo vadas Hunteris D. Washburnas.
Amerikiečių laivą aplankė ir prezidentas Gitanas Nausėda. Anot jo, karo atveju Baltijos jūra Lietuvai taptų ypač svarbi.
„Baltijos jūra svarbi karinio mobilumo erdvė. Vieni iš sąjungininkų pastiprinimo atėjimo vartų. Lietuvai Baltija kartu ir energetinės nepriklausomybės paveikslo dalis. Todėl itin svarbu užtikrinti netrukdomo judėjimo laisvę išlaikant reikalingą sąjungininkų karinį dominavimą Baltijos regione“, – teigia G. Nausėda.
Anot prezidento, Baltijos jūros strateginė reikšmė dar labiau išaugs prie NATO prisijungus Švedija ir Suomijai.
„Pasaulyje, kuriame vėl auga autoritarizmo, nacizmo ir genocido grėsmės, tik būdami kartu ir vieningi galėsime sukurti saugią ateitį savo vaikams“, – sako G. Nausėda.
Galingo amerikiečių laivo fone lietuviai prabilo ir apie saugią ukrainiečių vaikų ateitį. Lietuvos kariuomenės vadas žada, jog ginkluotės srautai į Ukrainą nesustos.
„Mes konsultuojamės su Ukrainos puse, kas jiems reikalinga yra. Nes vien tai, kad duoti, tai tikrai nėra mūsų tikslas. Mums reikia duoti tai, kas reikalinga Ukrainai, ką efektyviausia galėtų panaudoti dabar kare“, – teigia V. Rupšys.
Kalbama ne tik apie tiesioginę paramą Ukrainai, o ir Rusijos silpninimą.
„Negalėčiau pasakyti, kad mes buvome, arba, tiksliau, Vakarų pasaulis iš karto panaudojo visą potencialą, kurį gali suteikti sankcijos. Mes ėjome laipsnišku keliu ir, deja, aš manau, tai buvo tik laiko praradimas, nes Rusijos elgesys nuo to nepasikeitė, arba pasikeitė labai menkai“, – sako G. Nausėda.
Lietuvos vadovai tikisi, kad šiuo metu rengiamas šeštasis sankcijų paketas Ukrainą siaubiančiai ir nuolat Europai grasinančiai Rusijai smogs skaudžiai. O nuo karinių veiksmų prieš NATO šalis padės atgrasyti štai tokie svečiai Lietuvos uoste, kurių ateityje tik daugės.