REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos bankui pažėrus kritikos komerciniams bankams, uždirbantiems rekordinius milijoninius pelnus ir mokant niekines palūkanas už indėlius, šie pagaliau sukruto. Mažieji bankai ir kredito unijos jau ėmė didinti palūkanas už terminuotuosius indėlius, o štai kai kurie didieji komerciniai bankai kol kas neskuba.

Lietuvos bankui pažėrus kritikos komerciniams bankams, uždirbantiems rekordinius milijoninius pelnus ir mokant niekines palūkanas už indėlius, šie pagaliau sukruto. Mažieji bankai ir kredito unijos jau ėmė didinti palūkanas už terminuotuosius indėlius, o štai kai kurie didieji komerciniai bankai kol kas neskuba.

REKLAMA

Tačiau minimaliai padidintos palūkanos už indėlius gyventojų kaupti bankuose neskatina. Žmonės sako, kad neturi pinigų kaupti, o kiti, priešingai, žino būdų, kaip sutaupyti daugiau nei laikyti pinigus indėliuose.

Vilnietis Gediminas dalį savo santaupų laiko indėliuose. Sulaukę kritikos iš Lietuvos banko, kai kurie komerciniai bankai ir kredito įstaigos pamažu ėmė didinti metinę palūkanų normą naujiems indėliams. Todėl ir dabar Gedimino gaunama grąža iš indėlių didesnė.

„Na, kai prieš tai ilgą laiką turėjome nulį bankuose, skamba kaip didelis skirtumas, bet, iš tiesų, praktiškai skirtumas yra labai minimalus didžiajai daliai žmonių“, – teigia vilnietis Gediminas Ruginis.

REKLAMA
REKLAMA

Štai dar prieš mėnesį didieji komerciniai bankai siūlė vos 1 procentą metinių palūkanų už indėlius. O po Lietuvos banko kritikos palūkanos komerciniuose bankuose už indėlius padvigubėjo. 

REKLAMA

Didesnes nei dviejų ar trijų procentų metines palūkanas šalyje siūlo tik kredito unijos: „Skirtumas ryškus, tarp unijų yra ir trys procentai, bet yra ir labai mažų.“

Todėl Gediminas apsisprendė pinigus laikyti ne banke, o kredito unijoje. Taip jo gaunama grąža didesnė.

„Jeigu tu laikai tūkstantį eurų, tai palūkanos vienas ar du procentai, tai skirtumas yra dešimt eurų. Kai turi mažas sumas, tai ar procentas, ar du, skirtumas yra nulinis“, – sako Gediminas.

Kad palūkanos už indėlius šalyje per mažos, dar neseniai pripažino ir pats Lietuvos bankas. Mažieji bankai ir kredito unijos jau padidino metines indėlių palūkanas vidutiniškai vienu procentu. Tačiau didieji bankai vis dar neskuba. Kodėl? Bankų asociacija konkretaus paaiškinimo neturi. 

REKLAMA
REKLAMA

„Taip, tai yra kainos klausimai ir bankai juos sprendžia individualiai, ir mes asociacijoje apie juos nediskutuojame ir negalime komentuoti“, – teigia Bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė.

Tačiau pasižiūrėkime, kiek iki šiol kredito įstaigos pakėlė metines indėlių palūkanas.

Didžiausias palūkanas siūlo mažesnieji bankai: „Mano bankas“ apie 3 procentus, o „Luminor“ bankas už terminuotąjį indėlį metams siūlo 2 procentus. Tokį pat procentą siūlo ir „Swedbank“.

Kiek geresnę situaciją matome tarp kredito unijų. Geriausias metines indėlių palūkanas siūlo „Litas“ ir „Pareigūnų kredito unija“ – 3 procentus. „Šeimos kredito unija“ siūlo apie 2,5 procento.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Anksčiau mažesni bankai ar kredito unijos siūlydavo 2–3 procentus siekiančias palūkanas už vienerių metų terminuotą indėlį. Tačiau šiuo metu tas atotrūkis yra sumažėjęs. Iki maždaug vieno procentinio punkto“, – aiškina Lietuvos banko atstovas Algirdas Prapiestis.

„Vienas procentas, aš sakyčiau, yra tokia riba, kai jau žmogus pradeda galvoti. Bet kad dar jį suviliotum turbūt dar nepakanka“, – sako Lietuvos centrinės kredito unijos Iždo departamento direktorius Rūtenis Šukevičius.

Lietuvos banko duomenimis, terminuotuose indėliuose pinigus laiko kas šeštas kredito įstaigos klientas. Tačiau dažniausiai tai žmonės, gaunantys didesnes pajamas nei vidutinės.

REKLAMA

Lietuvos banko teigimu, mažiau uždirbantys gyventojai verčiau tuos pinigus laikys einamosiose sąskaitose, kad galėtų juos pasiimti tada, kada reikia:

„Padidėjo. Dabar apie 2,9 procento. – Ar čia reikšmingas pokytis? – Ne...“

„Vis tiek manau, kad yra kitų alternatyvų investuoti šiais laikais.“

„Netiktų... Vis tiek infliacija suvalgo pinigus, bet vis tiek geriau nei laikyti kojinėje.“

„Ne. Geriau laikyti namuose.“

„Šiaip Lietuvos bankas tuos duomenis teikia nuo 2015 metų pradžios ir techniškai tai yra aukščiausias palūkanų dydis per visą istoriją“, – tvirtina ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

Kai kurie ekonomistai sako, kad didieji komerciniai bankai taip sparčiai palūkanų nedidina, nes paprasčiausiai turi per daug pinigų.

REKLAMA

„Ir kitas momentas – labai tikėtina, kad bankai pradės riboti paskolų apimtis. Tai yra mažins rizikos apetitą, nes visgi artinasi krizė-recesija, ir bankai atsargiau dalins paskolas“, – sako A. Izgorodinas.

Tuo metu investuojančio Gedimino patarimas – neapsiriboti tik indėliais. Ieškoti naujų būdų, kur padėti iki šiol neįdarbintus pinigus. Mat laikyti juos tik sąskaitoje – naudos neduos: „Bet jeigu dėti į indėlius... tai jau dėti ten, kur gauni didžiausias palūkanas.“

Kredito įstaigose gyventojai šiuo metu laiko indėlių už 35 milijardus eurų. Tarp daugiausiai laikančiųjų pinigus indėliuose yra vyresni nei 45-erių metų žmonės. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų