REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Restoranai ir kavinės neprivalės klientams nemokamai įpilti vandens iš čiaupo, nors jie to ir pageidautų – taip nusprendė Seimas. Kavinių ir barų lankytojai įsitikinę, kad vanduo maitinimo įstaigose turėtų būti nemokamas – esą tokia praktika yra daugelyje užsienio šalių.

Restoranai ir kavinės neprivalės klientams nemokamai įpilti vandens iš čiaupo, nors jie to ir pageidautų – taip nusprendė Seimas. Kavinių ir barų lankytojai įsitikinę, kad vanduo maitinimo įstaigose turėtų būti nemokamas – esą tokia praktika yra daugelyje užsienio šalių.

REKLAMA

O kai kurių maitinimo įstaigų vadovai atkerta, kad tam įstatymo raidės nereikia, mat ir dabar klientui paprašius – vanduo iš čiaupo kai kur yra nemokamas, nors kai kurie restoranai už tai lupa pinigus. Verslininkai parlamentarų norą nustatyti ką duoti nemokamai vadina absurdiškais. 

Šiauliuose įsikūrusiame bare „Rock N Roll“ pietų metu prie kiekvieno staliuko lankytojai vaišinami paskanintu vandeniu. Už jį susimokėti klientams iš savo kišenės nereikia, tačiau vakare, kai baras prisipildo žmonių – tuomet vanduo jau kainuoja.

„Vaišiname dienos metu, per pietus. O vakare siūlome nusipirkti vandenį, nes vanduo kainuoja. Dienos metu kaip bonusas, o vakare siūlome žmonėms iš buteliukų“, – sako baro vadovė Jurgita Vaitkienė.

REKLAMA
REKLAMA

Baro lankytojai įsitikinę, kad vanduo iš čiaupo klientams privalo būti nemokamas:

„Kiek teko lankytis užsienyje, tai vanduo visur tiekiamas nemokamai. Tai aš esu įpratusi ir Lietuvoje taip turėtų būti.“

REKLAMA

„Tai yra smagu gauti vandens, bet, mano nuomone, mokėti už vandenį papildomai nereikėtų.“

„Kai kitur nueini, tai net keista, kad neduoda vandens, nes valgai, užsikemša.“

O Seime netyla aršios diskusijos, ar maitinimo įstaigos turi būti įpareigotos savo klientams duoti vandens iš čiaupo, jei šie jo užsimano. Tokias pataisas pateikė demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas. Iš pradžių jisai siūlė, kad viešojo maitinimo įstaigos vandenį iš čiaupo klientams duotų nemokamai. Tačiau vėliau ši nuostata įstatymo projekte pranyko. O naujausiame siūlyme palikta galimybė pačiam verslui nuspręsti, ar šį vandenį apmokestinti, ar ne.

REKLAMA
REKLAMA

„Palikti iš esmės teisę klientui paprašyti stiklinės vandens, geriamojo vandens kartu su maistu. Tai jokios kalbos, kad išskirti atskirai, apmokestinti ar nemokamai suteikti – nebuvo“, – sako Seimo narys Lukas Savickas.

Tiesa, kavinių ir restoranų savininkai turi aiškią poziciją. Restorano „Jurgis ir Drakonas“ vadovė Odeta Bložienė tvirtina, kad ir dabar jų maitinimo įstaigoje vandens iš čiaupo paprašęs žmogus jį gaus ir tai jam nekainuos. Ir tokių prašančių netrūksta.

„Pakankamai dažnai ir dažniausiai per pietus, kai nori žmogus greitai pavalgyti. Būna paprašo paprasto vandens, būna, kad sako – galite iš čiaupo pilti“, – sako administratorius Titas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak restorano vadovės Odetos Bložienės, parlamentarai kišasi į verslo ir klientų santykius, reguliuoja jų darbą.

„Tai yra darbuotojas, kuris atneša, tai yra stiklinės, kurios yra naudojamos. Tai yra plaunama, indai plaunami, darbuotojas, kuris tą darbą atlieka. Nėra tokia visiškai nemokama paslauga. Tai, sakyčiau, mažiau kišimosi yra geriau“, – teigia O. Bložienė.

„Man nėra problema ir susimokėti, bet šiaip būtų puiku – gal būtų paskata visiems daugiau vartoti vandens“, – sako vilnietė Sabina.

„Čia irgi toksai keistas momentas, kai reikia paprašyti – įpilkite man iš krano. Nėra gal visai malonu pasakyti – iš krano dabar čia įpilkite man“, – kalba vilnietė Vytautė.

REKLAMA

Tiesa, tokį Seimo nario Luko Savicko siūlymą kritikuoja ir dalis parlamentarų. Pasak socialdemokrato Gintauto Palucko, nemokamų pietų niekur nebūna.

„Tai yra kvailystė dalinti nemokamai tai, kas kažkam kainuoja. Paprastai tie dalykai yra įskaičiuoti ar į patiekalų kainą, ar į kitus dalykus. Čia niekas nieko neapgaus – gausi nemokamai vandens – už karbonadą sumokėsi kažkiek daugiau. Kokie čia juokai“, – tikina G. Paluckas.

„Kuo verslui bus mažiau įpareigojimų, tuo bus geriau. Šiuo atveju, ne Seimas turi priimti sprendimą, o turi sprendimą priimti žmonės tarp daugybės restoranų, kur yra nemokamas vanduo, kur yra mokamas vanduo“, – teigia Seimo narys Vytautas Mitalas.

REKLAMA

O štai aplinkos ministras Simonas Gentvilas įsitikinęs, kad tokiu būdu sprendžiamos ir ekologinės problemos.

„Mes tikrai per daug naudojame buteliukuose vandens. Lietuviškas vanduo Vilniuje ir Kaune, ir kitur yra švarus. Tai yra Lietuvos pasididžiavimas ir tai yra gerai, kad kavinės gali pateikti“, – tikina S. Gentvilas.

Tiesa, po ilgų diskusijų Seimas visgi apsisprendė – restoranai, kavinės ir barai neprivalės įpilti svečiams vandens iš čiaupo. Už Geriamojo vandens įstatymo pataisas balsavo 57 Seimo nariai, prieš – 12, o 51 susilaikė.

„Nebuvo pasirinkta keliauti pažangiu keliu, keliu, kurį taiko kitos valstybės ir reguliuoti iš esmės žmogaus teisę ir galimybę gauti stiklinę vandens paprašius“, – sako L. Savickas.

Parlamentaras Lukas Savickas savo siūlymą grindė 2020 metais priimta Europos Parlamento ir Tarybos direktyva, pagal kurią turi būti gerinama prieiga prie geriamojo vandens. Direktyvoje rekomenduojama skatinti nemokamai arba už nedidelį mokestį siūlyti geriamąjį vandenį restoranų, kavinių lankytojams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų