Vilnietė Eleonora po apžiūros pas gydytoją skuba namo. Sako – į polikliniką ją buvo atviję liekamieji peršalimo padariniai.
„Tai buvo peršalimas, buvo bronchitas ir kamavo labai stiprus kosulys. Dar ir iki šiol iš giliai atsikosčiu“, – sakė moteris.
Kur ir kaip pasigavo infekciją, vilnietė tik spėlioja.
„Aš pati dirbu poliklinikoje, tai gal kur ir užsikrėčiau. Labai daug bendradarbių tuo metu sirgo.Tai kaip tik buvo prieš Kalėdas, tai nepadėjo niekas, teko kelias dienas pagulėti, nes nepadėjo nei arbatos, niekas“, – kalbėjo Eleonora.
Tik ką po gripo ir vilnietė Liucija. Moteriai buvo paskirti vaistai, medikai papildomai tiria, ar infekcija nepaliko jos organizme savo pėdsako.
„Gydytojas davė man priešvirusinį, ir kažkaip toliau nenuėjo“, – sakė vilnietė.
Tiesa, moteris nuo pavojingosios infekcijos nesiskiepijo ir juokauja, kad esą turi imunitetą visam gyvenimui, mat daug metų dirbo gydymo įstaigoje.
Tik štai medikai ragina nejuokauti, mat sergamumas peršalimo ligomis, ir ypač gripu, pastarosiomis savaitėmis ėmė augti it ant mielių. Per savaitę specialistai užregistravo apie 800 sergamumo vadinamosiomis peršalimo ligomis atvejų. Dalis jų – gripas.
„Šių metų pirmą savaitę hospitalizuota apie 50 asmenų. Tai yra dešimčia daugiau nei prieš tai buvusią. Ir keturi asmenys reanimacijoje buvo gydomi. Vienas jų – vaikas“, – skaičiavo epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Gripas pasiglemžė dvi gyvybes
Gripo infekcija nusinešė dviejų vyresnio amžiaus žmonių gyvybes. Abu jie, anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, buvo nepasiskiepyję. Santaros klinikų medikai taip pat pastebi, kad gripo daugėja, ir dažniau jis išguldo vyresnius.
„Pastaruoju metu vis daugiau hospitalizuojama sergančiųjų gripu. Pavyzdžiui, praeitą parą hospitalizuoti du pacientai. Ir į ligoninę patenka dažniausiai vyresnio amžiaus pacientai, kurie turi įvairių gretutinių ligų. Paprastai guldomi tie pacientai, kuriems yra deguonies poreikis, išsivystęs plaučių uždegimas“, – aiškino Infekcinių ligų gydytoja Birutė Zablockienė.
Šiuo metu žmones puola A ir B tipų gripo virusas. Ir pasekmės, kaip sako Santaros Infekcinių ligų centro vadovė profesorė Ligita Jančorienė, gali būti skaudžios.
„Gali būti viršutinių kvėpavimo takų infekcijos sinusitai, otitai – ypatingai vaikams. Gali būti apatinių kvėpavimo takų komplikacijos, pneumonija virusų sukelta, arba antrinė bakterinė pneumonija. Gali ir kitus organus pažeisti“, – vardijo medikė.
Skatina pasiskiepyti
Epidemiologai sako, kad pasiskiepijus net ir dabar dar galim apsisaugoti nuo mirtį sėjančios infekcijos.
„Šiuo metu dar skiepytis tikrai galime, nes aplinkoje mes dar nesutiksime labai daug sergančių gripu. Jeigu 800 žmonių per savaitę, tai supraskime, kad jie pasidalija per visą Lietuvą. O ta rizika užsikrėsti yra, bet ji labai nedidelė, skiepytis reikia dabar, apsauga nuo skiepo susiformuoja po dviejų savaičių“, – teigė D. Razmuvienė.
Ne tik skiepas, bet ir sveikesnis gyvenimo būdas gali padėti apsisaugoti nuo peršalimo.Specialistai sako, kad apsisaugoti nuo peršalimo ligų galime ir dažniau būdami po atviru dangumi. Kuo daugiau judėsime, tuo stipresnis bus organizmas.
„Grynas oras padeda ir deguoniui cirkuliuoti organizme, ir eritrocitams gamintis. Yra labai daug privalumų tame“, – sakė epidemiologė.
Einant į masinio susibūrimo vietas, būtina nepamiršti higienos – dažniau plauti rankas, neplautomis neliesti veido, ir dėvėti kaukes.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!