REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje rekordinis kainų augimas sunkiai sustabdomas. Ekonomistai keičia savo prognozes: spėja, kad infliacija šiemet bus didesnė nei manyta anksčiau. O pagrindinė priežastis – nebesiliaujantis maisto produktų brangimas.

Lietuvoje rekordinis kainų augimas sunkiai sustabdomas. Ekonomistai keičia savo prognozes: spėja, kad infliacija šiemet bus didesnė nei manyta anksčiau. O pagrindinė priežastis – nebesiliaujantis maisto produktų brangimas.

REKLAMA

Dėl to Lietuvos gyventojai mintis apie ženkliai pigesnį maistą turėtų kol kas vyti į šoną. Tiesa, ne visos žinios blogos, mat, pasak ekonomistų, Lietuvai pavyko išvengti paties blogiausio scenarijaus: ekonomika šiemet turėtų ne trauktis, o augti.

Šiauliuose saldumynus gaminanti Vilniaus įmonė į rinką paleidžia naują produktą. Į gamybą investavo 3 milijonus eurų ir žmones suvilioti mėgins iš lietuviškų miltų pagamintais krekeriais.

„Mes pusę metų turime tą metalą, kuris vadinasi linija, bet jo kūrybą ir jo padarymas iki gatavo gaminio, iki krekerio užtruko pusę metų“, – pasakoja „Vilniaus pergalės“ generalinis vadovas Rolandas Jančeris.

REKLAMA
REKLAMA

Ten trimis pamainomis dirbs 40 žmonių.

„Tai yra naujos darbo vietos. Kol kas mes tiktai pradedame, gaminame viena pamaina, bet tikimės, kad jau vasaros gale gaminsime pilnu pajėgumu“, – sako R. Jančeris.

REKLAMA

Verslo rezultatais džiaugiasi ne tik verslininkai, bet ir ekonomistai. Pernai rugsėjį „Luminor“ bankas prognozavo, kad šalies bendrasis vidaus produktas 2023-iaisiais smuks vienu ir dvejomis dešimtosiomis procento. Tačiau ekonomistas Žygimantas Mauricas dabar spėjimus keičia. Esą prognozės geresnės ir ekonomikos augimas šiemet nesustos.

„Šiais metais pramonės sektorius nebebus ekonomikos augimo lokomotyvas, bet aukštos pridėtinės vertės paslaugų sektorius vis dar veš į priekį Lietuvos ekonomiką“, – sako „Luminor“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, geras žinias lydi blogos. Anksčiau ekonomistai kalbėjo, kad kainų augimas Lietuvoje visiškai sulėtės: prognozavo, kad galbūt vasarį, kovą bus galima išvysti mėnesinę defliaciją, kai kainos nebeauga, o traukiasi. Dabar ekonomistai pripažįsta, kad įsibėgėjęs infliacijos traukinys stoja ne taip greitai, kaip specialistai tikėjosi.

Rugsėjį „Luminor“ prognozavo, kad 2023-iaisiais infliacija sieks 4-is ir 5-ias dešimtąsias procento, šis skaičius dabar, spėjama, bus didesnis: 7 procentai.

„Buvo lūkestis, kad tos maisto kainos turėtų pasiekti piką jau praeitų metų rudenį, vėliau tas lūkestis buvo žiemą, bet žiemą jos vis dar augo. Vis tiek, mes nepasiduotam, galvojam, kad pavasarį tos kainos turėtų pradėti kristi ar bent jau stabilizuotis“, – kalba Ž. Mauricas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žaliavų rinkas vis dar kaitina Rusijos agresija ir karas Ukrainoje, kiti tokie sunkiai prognozuojami dalykai, matyt, kitaip ir būti negali. Čia galim tik pasidžiaugti, kad mūsų gyventojų atsparumas didelis. Atsargos finansinės nemenkos“, – teigia „INVL Asset Management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Pagrindinė priežastis, dėl ko sunku lėtinti kainų augimą, – maisto produktai. Nors dalis maisto, pavyzdžiui, pieno produktai, keliais procentais atpigo, kiti produktai, pavyzdžiui, mėsa, turėtų ateityje brangti.

„Maisto kainos jau ir prieš didžiulį energetinių kainų šuolį buvo vienos iš nestabiliausių ir dabar jos tapo dar nestabilesnės“, – aiškina Ž. Mauricas.

REKLAMA

Štai, ką sako gyventojai:

„Nepinga niekas. Mėsos produktai, žuvis labai brangi.“

„Seimo nariai visokie ten, kai kurie gauna didelius atlyginimus, tai jie nežiūri į kainas. Tegul pabando už tokį atlyginimą išgyventi arba pensiją, žiūri, kad nė vaistų negali nusipirkti, nieko.“

„Mes kitoje šalyje perkam kai kuriuos produktus ta pačia kaina arba netgi ir pigiau būna. – Čia kokioje šalyje? – Švedijoje.“

„Laukiam, laukiam, bet nesimato, kad taip sustotų. Tikrai kainos visur laikosi. Eini, žiūrinėji, stiprios kainos, stiprios žmogui.“

„Nepaisant visų išbandymų, mažmeninės prekybos apyvarta realia apimtimi sausio mėnesį buvo netgi didesnė nei pernai metais. Tai reiškia, kad savo elgsenos taip staigiai neadaptuojame į išorines aplinkybes“, – teigia I. Genytė-Pikčienė.

REKLAMA

Ekonomistai akcentuoja: kartą sukilusios prekių kainos retai kada leidžiasi, ypač jei žmonės nenustoja pirkti brangiai. Esą naivu tikėtis, kad maistais kainuos tiek, kiek iki energetinių išteklių krizės.

„Kainos tam tikrų produktų gali sumažėti, bet maisto kainų lygis, jis vis tiek išliks gerokai didesnis nei buvo 2021-aisiais metais“, – tvirtina Ž. Mauricas.

„Nepaisant to, kokie iššūkiai mūsų laukia, bet jeigu ekonomika auga, pelnai didėja ir atlyginimai auga, tai žmonių gerbūvis vis tiek anksčiau ar vėliau pradeda augti taip pat. Visos kitos negandos, kurias mes turime. Tai yra infliacija, rizikos išorinės, kurias mes matome, tai yra faktoriai, kurie gadina gyvenimą, bet pačios ašies nesulaužo“, – sako ekonomistas Marius Dubnikovas.

„Luminor“ prognozuoja, kad darbo užmokestis vidutiniškai šiemet turėtų kilti šiek tiek daugiau nei dešimtadaliu. O maisto kainos Lietuvoje jau aplenkė Europos Sąjungos vidurkį.

Pajausim, kaip gyvena rusai ir baltarusai, dėl to, kad mes esam avys.
Niekam garsiai dar nesakiau, bet konservatoriai su liberalais yra tokie patys idiotai kaip ir Naisių sekta ar kiti prokremliški avigalviai bei marginalai. Esmė tame, kad visų jų galvos tuščios kaip kanistrai, jei iki šiol nesugebėjo perdirbėjų ir didmenininkų apmokestinti progresiniais pajamų bei pelno mokesčiais. Atsakymas yra tik vienas - visi iki vieno politikai yra korumpuoti ir bijo pyktis su verslu, nes šie gali nustoti juos
bei jų partijas remti finansiškai.
įdomiausia, kad kaip pvz. Iš lietuviško pieno pagamintas pieno produktas parduotuvėje 10 kartų brangesnis, ir tada įsijungia į žaidimą visokios labdaros ir maisto bankai, nes dirbtinai sukeltų kainų didelė dalis neįperka, ir iš kurgi maisto bankai perka ir skatina aukotojus pirkti vėlgi iš tų pačių prekybcentrių, nes jie tokie šventi, kad prekes su galiojimo pabaiga atiduoda labdarai. Ar ne idiotizmo viršūnė? Taip, kitos aukštesnės nėra . kur sąmokslas? Visi iš vien susitarę, nes labdara kaip viena išsireiškė sugeneruoja metų ar net kelių prabangų gyvenimą, todėl apsimoka, prekybcentriams taip pat apyvarta lieka, nes apeiliuoja į žmonių samonigumą, gailesti, vietoje to , kad kainos butų adekvačios ir važiuojančius apsipirkti į Lenkija susigražintų , na grynas jovalas, bet kenčia tauta ir tikrasis gamintojas, tai negali būti taikoma elektrai ir šilumai, ten skaičuoklė kita ir dedamosios kaip mokesčių mokėtojų pinigai pervedami kaip kompensacija už nupirktos biržoje elektros pakėlus jos kaina mažiausiai tris kartus vartotojui, kaip ir su pensijų kaupimo fondais, na viršūnė ne viena
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų