REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiadienį prasidėjo Seimo pavasario sesija, kurioje naujieji valdantieji sėdo svarstyti tokių klausimų, kurių ankstesnės valdžios nesiimdavo – pradedant tam tikrais žmogaus teisių įstatymais, baigiant vienos lyties asmenų partneryste.

Trečiadienį prasidėjo Seimo pavasario sesija, kurioje naujieji valdantieji sėdo svarstyti tokių klausimų, kurių ankstesnės valdžios nesiimdavo – pradedant tam tikrais žmogaus teisių įstatymais, baigiant vienos lyties asmenų partneryste.

REKLAMA

Apie tai, kokie įstatymai svarbiausi ir ar jie verti pirmenybės būtent dabar, tv3.lt portalo laidoje „Dienos pjūvis” kalbėjo Seimo nariai Eugenijus Gentvilas ir Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Tam tikri klausimai kelia daugiausiai aistrų, pradedant nuo klausimų, kurie yra susiję su Stambulo konvencija, tos pačios lyties partnerystės įstatymų pakeitimu, arba lengvųjų narkotikų dekriminalizavimu. Ar tokie įstatymai nebus išbandymas valdančiajai koalicijai?

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: Mūsų politinė bendruomenė yra pakankamai įvairi, ką vieni mato kaip sunkumą, o aš matau kaip privalumą, kad mes galime sutelkti didesnį ratą žmonių po tuo pačiu skėčiu, tačiau suprantame, kad dėl tam tikrų klausimų neturime bendro sutarimo. Tas neturėtų stebinti, nes vieni ar kiti politikai, kurie kalba viešojoje erdvėje su savo rinkėjais, jie savo nuostatas yra ir anksčiau, prieš rinkimus deklaravę. Šitoje vietoje žmonės balsuos pagal savo matymą ir įsitikinimus. <...> Svarbu turėti pagarbią diskusiją, kiek tai yra įmanoma ir balsuoti pagal tai, kaip žmonės duoda pasitikėjimą, kaip pats jauti ir tikiuosi, kad tas jausmas veda link to, kad mūsų visuomenėje visi gerai jaustųsi.

REKLAMA
REKLAMA

Ar ateidami į valdžią konservatoriai pasiruošė jai? Kalbant apie mokesčių reformą, buvo užsiminta, kad ją norima daryti, tačiau dabar bus diskusijos, kurios truks metus ar du ir tik tada bus sprendžiama. Kodėl ne iš karto keičiama, jeigu norima tos mokesčių reformos?

REKLAMA

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė: Mes į rinkimus ėjome su žinia, kad dėl daugelio sprendimų norėsime tartis su visuomene ir su ekspertais ir tikrai nesinorės kažkokio buldozerinio principo taikyti klausimuose, kurie yra orientuoti į ilgalaikę perspektyvą. Tai mokesčių pertvarkų klausimai būtent ir yra tas dalykas. Turbūt visi suprantame, kad pirmiausia turime žinoti koks yra poreikis, ką mes turime didinti, kokios viešosios paslaugos turi pasiekti Lietuvos žmones ir tada atitinkamai žiūrėti kiek kam reikia išteklių ir kaip juos sugeneruoti. Todėl skuba tokiuose klausimuose kaip mokesčių pertvarka nebūtų tinkama.

REKLAMA
REKLAMA

Apskritai, visos iniciatyvos, kurios yra nukreiptos į mokesčių lengvatas ar kažkokius kitus dalykus, jos turi būti matomos kaip vienos sistemos dalis, nes kiekviena atskira iniciatyva gali iškreipti paveikslą. Todėl labai svarbu sutarti ir su partneriais, kurie turbūt irgi turi skirtingą požiūrį į mokestinę politiką, ir su išorės ekspertais. <...> Matau privalumą, kad mes nuosekliai ir palengva einame į šį klausimą, kad jis būtų tikrai gerai paruoštas.

Pone Eugenijau, buvo užsiminta ir iš liberalų pusės apie tam tikrų mokesčių keitimą. Turit kažkokių planų šiai kadencijai, pavyzdžiui aplinkosauginiai mokesčiai?

E. Gentvilas: Būtent aplinkosauginiai. Mes pasisakėme ir rinkimų kampanijos metu, savo programoje, kad mokesčiai neturėtų būti didinami, išskyrus aplinkosauginį taršos mokestį. Kitaip sakant, koncepcija yra tokia: kodėl mes, norėdami surinkti į biudžetą pakankamai pinigų, apmokestiname visus Lietuvos žmones, visus dirbančiuosius tam tikrais mokesčiais?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų įsitikinimu, mokėti turi tie, kurie kažką ne taip daro, tai pirmiausia teršėjai. Todėl taršos mokesčiai, aplinkosauginiai mokesčiai turėtų būti didinami, nes mes turime lengvatas iškastiniam kurui, tai yra pačiam taršiausiam kurui yra mokesčių lengvatos. Šitaip neturi būti. Štai čia yra pajamos, kurios galėtų ateiti į biudžetą ir leisti nedidinti mokesčių visiems žmonėms. Pavyzdžiui, darbo pajamų apmokestinimo mokesčiais.

Ar teisingai supratau, kad kalbant apie visus mokesčius, jokių pakeitimų šioje pavasario sesijoje neplanuojama?

E. Gentvilas: Nėra planuojama iš valdančiosios koalicijos, tačiau yra iš Prezidentūros trys mokestiniai siūlymai. Nežinau, kaip čia Vyriausybė su Prezidentūra susitars. Nėra blogi tie prezidento pasiūlyti mokesčiai, tik manau, kad viskas turi įvykti kompleksiškai. Jei finansų ministrė Gintarė Skaistė sako, kad reikia peržiūrėti lengvatas, tai štai prezidento vienas iš pasiūlytų mokesčių įveda naują lengvatą darbdaviams, kurie darbo užmokesčio fondą padidina nors 8 procentais.

REKLAMA

Neturėtų būti vienoje sesijoje priimamas vienas įstatymas, įteisinantis naują lengvatą, o kitoje sesijoje peržiūrimos visos lengvatos ir nebeaišku, kas su šita atsitinka. Kompleksiškumas yra būtinas ir manau, kad valdžios institucijos susiderins tuos dalykus ir neapkraus Seimo bereikalingu darbu.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų