• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos armijos daromų nusikaltimų šluojant nuožemės paviršiaus Ukrainą. Kiek teisminiai procesai Lietuvoje turės realios naudos Ukrainai ir ar gali Lietuva prisidėti, kad nežmoniško karo kaltininkai ankščiau ar vėliau būtų nuteisti?

Lietuvos Prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl Rusijos armijos daromų nusikaltimų šluojant nuožemės paviršiaus Ukrainą. Kiek teisminiai procesai Lietuvoje turės realios naudos Ukrainai ir ar gali Lietuva prisidėti, kad nežmoniško karo kaltininkai ankščiau ar vėliau būtų nuteisti?

REKLAMA

Žūvantys civiliai, griaunami gyvenamieji namai, ligoninės Ukrainoje. Visa tai ir dar daugiau draudžiant tarptautinei humanitarinei teisei daro Putino armija. Lietuvos generalinė prokuratūra dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje pradėjo ikiteisminį tyrimą.

„Šis tyrimas pradėtas tikslu dokumentuoti visą informaciją, kuri dabar gali būti gaunama, besitraukiant iš Ukrainos teritorijos. Kad būtų galima rinkti tiek apklausiant asmenis, tiek ir visą jų turimą tiek video, tiek kitą medžiagą ir ją fiksuot“, – teigia generalinės prokurorės pavaduotojas Gintas Ivanauskas.

Dar vienas iš motyvų pradėti ikiteisminį tyrimą – atakos, kurias Rusija vykdo teritorijose, kuriose yra objektai, keliantys pavojų žmonėms, kaip atominės elektrinės, radioktyvaus kuro ir kitokių nuodingų cheminių medžiagų saugyklos. Anot prokuratūros atstovų Lietuvoje bus apklausiami žmonės turintys duomenų ir galintys prisidėti prie tolimesnių baudžiamųjų procesų ateityje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tie, kurie traukiasi, tie, kurie žino. Galbūt yra ir Lietuvos piliečiai, kurie ten buvę ir grįžę čia, kurie turi artimuosius. Visa įmanoma informacija stebima, renkama. Šitas tyrimas pradėtas prieš konkrečias veikas. Kol kas ne prieš konkrečius asmenis. Per anksti apie tai dar kalbėti iš tikrųjų“, – sako G. Ivanauskas.

REKLAMA

Buvęs konstitucinio teismo pirmininkas, teisininkas Dainius Žalimas sako, kad šis ikiteisminis tyrimas atliekamas Lietuvoje, ateityje turės apčiuopiamos naudos, jei tik prie to prisijungs ir kitos valstybės.

„Aš tikiuosi, kad Lietuva nebus vienintelė. Ir kad bus galima kalbėti apie tai, kad pakankamai daug valstybių ėmėsi panašių žingsnių. Čia visko yra, ir simbolikos, ir realių žingsnių. Kuo daugiau valstybių ims persekioti tuos asmenis, tuo mažiau jie saugiai jausis“, – kalba teisininkas Dainius Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA

Anot Generalinės prokuratūros atstovų, tyrimas Lietuvoje – tai tarsi teisinė pagalba Ukrainos generalinei prokuratūrai. Lietuvoje tolimesnis baudžiamasis procesas vyktų tik tuo atveju, jeigu nebūtų galimybių jo užtikrinti Ukrainoje arba kituose tarptautiniuose teismuose.

„Visa tai priklausys nuo to, kaip pasibaigs karo veiksmai. Jeigu karą laimės Ukraina, tai matyt tikrai nereikėtų tikėtis teismo proceso Lietuvoje ar kitoje šalyje. Pirmiausia jis turi vykti Ukrainoje“, – sako D. Žalimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos gatvėse kalbinti žmonės palaiko Lietuvos teisinius veiksmus ir sako, kad bet kokia pagalba Ukrainai šiuo metu yra naudinga:

„Jeigu prisijungs Europos Sąjunga galbūt kažką tai. Šiaip tai nelabai.“

„Bet kuris žingsnis dabar gali padėti ir aš visada palaikau.“

„Čia turi turbūt visa Europa šitą tyrimą pradėti, nes va dukra grįžo iš Ispanijos tai jie ten ramiai, laimingai gyvena. Jiems dzin, kas čia vyksta.“

„Kiek jis duos realiai naudos… Čia kitas klausimas.“

Policija ikiteisminį tyrimą pradėjo ir dėl dviejų vandalizmo atvejų. Jurbarko rajone štai toks užrašas Putler Kaput ir svastika buvo išpiešta ant sovietinių karių memorialinio paminklo. O šalia Kaišiadorių raudonais dažais apipiltas sovietinio kario paminklas ir tvora. Apie šiuos atvejus pasisakė ir premjerė.

REKLAMA

„Reikia susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie yra kažkokiu būdu kuriantys pagrindą putino propagandai skleisti melą apie kokius nors ksenofobinius ar kažkokius kitus išpuolius Lietuvoje. Antras dalykas, kuris taip pat yra labai svarbus. Dar kartą raginu, kažkokių nusiteikimų ar stereotipų nenaudoti savo artimoje aplinkoje. Ar tai būtų kaiminystė, ar tai būtų darbo kolektyvai, mokyklos, ar dar kažkas. Putino gerbėjai tautybės neturi“, – teigia Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

Praėjusią savaitę šalyje vyko ir daugiau incidentų. Prie rusų ambasados Vilniuje buvo sumuštas Rusijos diplomatas. Rusijos diplomatinės atstovybės Vilniuje ir Klaipėdoje buvo aprašinėtos, aplietos neaiškios kilmės skysčiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų