Šie kiekvieną savaitę neria į drabužių kalnus ir ieško lobių, kuriuos vėliau parduoda socialiniuose tinkluose ir turguje.
Milžiniški išmestų drabužių kalnai stūkso Ganoje, Vakarų Afrikoje. Visi šie drabužiai atkeliavo iš Vakarų valstybių ir Kinijos – kas savaitę jų į šalį atkeliauja maždaug 15 milijonų.
Milžiniškais šiukšlių kalnais virtę drabužiai ten ir liktų, jei ne planetai bent kiek lengviau kvėpuoti norintys padėti Ganos gyventojai. Du jauni vaikinai subūrė jaunų vintažinių drabužių entuziastų judėjimą, kuris siekia išstumti greitąją madą ir įskiepyti žmonėms norą pirkti drabužius iš antrų rankų.
Tad kelis kartus per savaitę jaunuoliai naršo išmestų drabužių upėse ir ieško lobių, kuriuos galėtų parduoti „Instagram“ paskyrose, internete ir turguje.
„Pamirškite nuostatą, kad senus arba naudotus drabužius dėvi tik neturtingi žmonės. Jei dėvite „Gucci“ vien todėl, kad tai „Gucci“ – atrodote kvailai. Juk galite nusipirkti ką nors gražaus ir neteršdami planetos“, – teigia vintažinių drabužių entuziastė Meya Davis.
O perkant vintažinius ar dėvėtus drabužius esą galima sukurti ir savo unikalų stilių – skirtingai nei perkant greitosios mados ar naujų dizainerių drabužius, prieinamus didžiajai visuomenės daliai. Tiesa, kainos vaikinų „Instagram“ paskyroje tikrai didesnės nei įprastoje dėvėtų drabužių parduotuvėje – už marškinius gali tekti pakloti ir daugiau nei 30 eurų.
Tačiau Žemei greitosios mados kaina daug didesnė, pavyzdžiui, norint pagaminti paprastus baltus medvilninius marškinėlius, reikia bene 2700 litrų vandens. Tiek geriamojo vandens vienam žmogui pakanka beveik 2,5 metų.