Epidemiologinė situacija vis blogėja: ar reikia pačios blogiausios statistikos, kad žmonės atsikvošėtų?

Miestuose sparčiai pildosi COVID-19 pacientams skirtos lovos, labiausiai medikams trūksta vietų reanimacijose, kur gelbėjamos pačių sunkiausių pacientų gyvybės. Ligoninės jau dabar mažina planinių paslaugų, o kai kurios operacijos atidedamos – jų gali tekti laukti bent trimis mėnesiais ilgiau.

Medikai pasakoja, kad ligoninės pildosi ir sergančiais vaikais, o net po lengvų koronaviruso formų juos kamuoja liekamieji reiškiniai. Grėsmingos būklės pasireiškia jau persirgus ir praėjus kelioms savaitėms.  

Vilnietis Darius lydi savo sūnų Jurgį į vakcinacijos centrą. Šeima sprendimą pasiskiepyti priėmė atsižvelgusi į mokykloje kylančius iššūkius: „Vasarą nusprendėm ir prieš mokslo metus pagalvojom, kad reikia pradėti skiepytis, lengviau mokykloje ir saugiau, plius visų testų nereikia.“

Tiek sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, tiek medikai ragina gyventojus kuo greičiau vakcinuoti vaikus nuo 12 metų. Mat palatas vis dažniau pildo nepilnamečiai.

„Atsiranda vaikų, kurie yra priklausomi nuo deguonies, tai tokios situacijos nebuvo dar per pandemijos laikotarpį“, – sako Santaros klinikų Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja Inga Ivaškevičienė. 

„Lyginant su pirma antrąja banga, kuomet užsikrėtusių COVID-19 infekcija, sunkiai sergančių mes turėjome, dabar mes rutiniškai skyriuje turime 7–8 vaikus. Vien per rugsėjo mėnesį COVID-19 susirgo daugiau nei 5 tūkstančiai vaikų. Į ligonines dažniausiai patenka nevakcinuoti. Šiuo metu Santaros klinikose guli 8-i vaikai, iš kurių vienas keturiolikmetis reanimacijoje atsidūrė užsikrėtęs nuo neskiepytų artimųjų“, – teigia Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos gydytoja Margarita Valūnienė. 

Medikai atkreipia dėmesį, kad ne tik suaugę, bet ir COVID-19 persirgę vaikai kenčia nuo liekamųjų reiškinių.

„Pati grėsmingiausia būklė: dauginis organų uždegimo sindromas. Dažniausiai vaikas perserga ir ji išsivysto po kelių savaičių dviejų, trijų. Per mėnesį po porą atvejų, tai čia vien tik Vilniuje, o tai dar yra kiti regionai“, – kalba I. Ivaškevičienė.  

„8–10 vaikai, kiek buvo tų vaikų, tai tie vaikai daugiau susirgo pokovidiniu daugiasisteminiu atsaku“, – tikina M. Valūnienė. 

 Aiškėja, kad liekamieji reiškiniai vaikus gali lydėti net jei jie persirgo lengva forma.

„Yra atlikti tyrimai, kad iki pusės metų kai kurie vaikai jaučia liekamuosius reiškinius, pavyzdžiui, bendrą silpnumą, bet ne tai, kad tau tiktai tingisi kažką daryti, bet tau silpna. Tu nieko nenori ir negali daryti. <…> Gali būti įvairūs liekamieji sąnarių, raumenų skausmai, sunkumai mokantis, sukaupti dėmesį“, – aiškina I. Ivaškevičienė. 

Lietuvoje nuo COVID-19, anot Santaros medikų, nemirė nė vienas vaikas, tačiau medikai ragina kuo greičiau skiepyti vaikus, mat užsienyje tokių skaudžių įvykių jau užfiksuota.

REKLAMA

„Ar tikrai reikia tos liūdnos statistikos, kad žmonės pagaliau atsipeikėtų ir atsikvošėtų, kad dabar yra laikas, kada galima pakeisti tą situaciją“, – sako I. Ivaškevičienė.

„Deja, gerų naujienų nėra – epidemiologinė situacija blogėja ir Vilniuje“, – teigia Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius. 

Santaros klinikose kartojasi praėjusio rudens scenarijus. Užimtos 9-ios iš 10-ies COVID-19 pacientams skirtos lovos. Įstaiga nuolat didina vietų skaičių, tačiau tai turi savo kainą. Ligoninė jau priėmė sprendimus nuo kitos savaitės riboti planines nebūtinas paslaugas (vardina pašnekovas), kai kurių operacijų teks laukti bent trimis mėnesiais ilgiau.

„Anesteziologai tampa labiausiai deficitine specialybe, ir jų trūkumui esant turėsime riboti planines paslaugas. <…> Tarkim, plastinės operacijos, rekonstrukcinės operacijos, ortopedinės operacijos, akių, LOR operacijų. Šis spektras operacijų, leidžia jas atidėti“, – priduria F. Jankevičius.

„Paslaugos, jei kur ir stabdomos, tai stengiamasi pakeisti laiką, bet ne visiškai atsisakyti“, – aiškina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys. 

Pagrindinis ligoninių galvos skausmas vietos reanimacijose, jų skaičius tirpsta greičiausiai. Šiuo metu iš 180-ies COVID-019 pacientams skirtų lovų visoje Lietuvoje užimta 117.

„Mes turime 29 lovas ir 28 yra užimtos. Mes turime visiško užimtumo situaciją. Būna parų, kai tam tikra eilė susidaro ligonių į reanimaciją.  Anesteziologas, reanimatologas sprendžia, kuriuos pacientus būtų galime pervežti į kitą ligoninę ,koks būtų saugus transportavimo būdas“, – sako Kauno regiono COVID-19 ligos valdymo grupės vadovas Vaidotas Gurskis. 

„Jeigu toliau augtų reanimacijos lovos, čia yra sudėtingiausia vieta, čia gali atsitikti, kur pasirinkti arba, arba“, – priduria A. Dulkys. 

Per vakar Lietuvos laboratorijos aptiko 1464 naujus COVID-19 atvejus. Mirė dar 14 žmonių.


Rašyti komentarą...
P
Patologas
2021-09-24 20:25:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
Valdantieji vaidina,kad nesupranta,jog "D" viruso atmaina 10 kartų užkrečiamesnė.O apsisaugojimo priemonės juk liko tos pačios.Visi užsikrės ir persigs.Vieni nieko nepajus,kitiems teks stoti prieš Aukščiausiojo teismą visai neplanuotai.Skiepytiems gal mažiau komplikacijų.O neskiepyti pilnu protu atsako už savo sprendimus.Su paštininkais važiavusieji skiepytojai iš 200 paskiepijo tik 12 pensininkų !Va,ir visas pasitikėjimas medicina,valdančiaisiais,kitų nuomone.Žmogus geriau mirs,negu paklus gasdinimams,ribojimams,galimybių pasų privilegijoms.Nemažai žmonių dar prisimena 2007 m. apkarpytas pensijas,nepriteklių,nesiskaitymą,niekinimą...
Atsakyti
0

g
gana
2021-09-24 19:05:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
U Ž B A I K I T!!!!!!! žmones gąsdint, ne visi stiprių nervų, ačiū ponelei Šimonytei, kad ir toliau kelia paniką šalyje, bet gal reikėtų ją suprasti, na juk ne medikė, tai ta linkme proto gal ir ne prūdai, kad žmonės nuo tų gąsdinimų gali susirgti ne tik korono virusu, kuris imlesnis, susilpnejus imuninei dėl streso, bet ir iv. psichinėm ligom.
Atsakyti
-1

o
o tai
2021-09-24 19:10:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kur skiepai vaikams?, kad jų dar nėra, kai bus , tai ir paskiepysim.Tik ne su ta experimentine, nu ne, ačiū.Reiks, sėdės namie, bemokslis bet gyvas.
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (12)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų