To nebuvo anksčiau: Lietuvoje vis daugiau COVID-19 sergančių vaikų reikia deguonies papildyta 11.47 val.

Vaikų gydytojams kelia nerimą nauja tendencija – vis daugiau COVID-19 sergančių vaikų tampa priklausomi nuo deguonies. 

Kaip žurnalistams penktadienį pasakojo VUL Santaros klinikų Vaikų infekcinių ligų skyriaus vedėja dr. Inga Ivaškevičienė, nerimą kelia atsirandantys ypač sunkiai sergantys vaikai.

„Atsiranda vaikų, kurie yra priklausomi nuo deguonies. Tokios situacijos realiai dar nebuvo pandemijos laikotarpiu. Tai kelia nerimą, nes atsiranda ypač sunkiai sergančių vaikų. Tai pagrindinė žinutė būtų tokia.

Kas vyks toliau, sunku prognozuoti – ir sunku, ir lengva tuo pačiu, nes epidemiologija turi savo dėsningumus ir, tikėtina, kad sergančiųjų skaičius augs“, – pasakojo gydytoja.

Portalas tv3.lt primena rašęs, kad ir tarp suaugusiųjų medikai pastebi daugėjantį pacientų srautą, kuriems reikalingas deguonis.

Pacientų daugėja

I. Ivaškevičienė teigė, kad į ligoninę patenka labai įvairaus amžiaus vaikai, tačiau dabar sunkiau sergantieji yra paaugliai.

„Bet šiaip yra ir naujagimių, ir 18 metų. Sunkūs pacientai sudaro nedidelę dalį, tai gera žinia, bet jų yra. O tai yra kažkas kitaip ar ryškiau, nei buvo iki šiol. Šiuo metu ligoninėje yra 8 vaikai, bet tas skaičius nuolat kinta – vieni atvyksta, kiti išvyksta. Bet tendencija yra, kad jų daugėja.

Jei vasarą turėdavome vieną du per dieną arba tokių pacientų išvis nebūdavo, tai dabar skyrius praktiškai yra užpildyta ir yra nuolatinė kaita“, – sakė ji.

Paklausta, kuo skiriasi COVID-19 ligos liga vaikams, gydytoja pažymėjo, kad klinikiniai požymiai yra labai įvairūs, nėra nė vieno, kurį galėtume paimti kaip auksinį standartą.

„Jie gali labai įvairuoti – tai ir  viršutinių kvėpavimo takų simptomai, gali būti virškinamojo trakto pažeidimas, viduriavimas, vėmimas, pykinimas. Tai labai platus spektras, bet dažniausiai visą šią puokštę lydi karščiavimas. Bet jis irgi gali būti labai įvairus – vieni vaikai labai atkakliai karščiuoja, kiti turi tik 37 ir kelias dalis. Todėl ir tėvai dažnai nė neįtaria, kad už to gali slypėti COVID-19 infekcija“, – vardijo ji.

Kovoja dėl 14-mečio gyvybės

Portalas tv3.lt primena, kad ieškodamas argumentų, kaip dar įtikinti žmones saugotis ir pasiskiepyti, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys apgailestaudamas pranešė, kad medikai Vilniuje kovoja dėl COVID-19 sergančio paauglio gyvybės.

„Šiuo metu Vilniuje reanimacijoje guli vaikas, dėl jo gyvybės medikai jau kovoja 7 para, situacija yra labai sudėtinga. Vaikas 14 metų, jis nepasiskiepijęs, užsikrėtė nuo artimųjų savo namuose. Tai kiekvienas asmeniškai susimąstykime“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį pranešė ministras.  

REKLAMA

Tačiau I. Ivaškevičienė konkrečiai šios situacijos komentuoti negalėjo. Gydytoja tik patvirtino, kad šiuo metu Vaikų ligoninės reanimacijoje gydomas vienas COVID-19 sergantis vaikas.

Serga šeimomis

I. Ivaškevičienė nurodė, kad visi gydomi vaikai nebuvo skiepyti. Kaip jie galėjo užsikrėsti – scenarijų yra labai daug.

„Bet nieko naujo čia nevyksta – serga šeimomis, vaikai dažniausiai infekciją gauna iš aplinkui esančių suaugusiųjų. Taip, galima kalbėti apie vaikų kolektyvus, ten irgi vyksta infekcijos plitimas, bet vis tiek, kalbant apie pediatrinę populiaciją, jei visi skiepytųsi kaip rekomenduojama tas atvejų skaičius būtų ženkliai mažesnis“, – pastebėjo ji.

Nors vaikai koronavirusu dažniausiai perserga lengvai, medikai įspėja apie ilgalaikius liekamuosius reiškinius, retais atvejais galintį išsivystyti multisisteminio atsako sindromą. Tai – nekontroliuojamas, viruso sukeltas uždegimas, kai jau paties viruso nėra, bet, sakant populiariai, žmogaus imuninė sistema tuo metu „išprotėja“. Taip pat po ligos net kleis mėnesius gali varginti nuovargis, atminties, kognityvinių funkcijų pablogėjimas ir pan.

Vaikai reanimacijos skyriuose gydomi ne tik VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninėje, bet ir kitose šalies gydymo įstaigose:

Ligoninėse – virš tūkstančio žmonių

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1005 žmonės, 117 iš jų gydomi reanimacijoje. Palyginti su ankstesne para, žmonių ligoninėse yra devyniais mažiau.

Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 97 žmonės – maždaug dviem dešimtimis mažiau nei para anksčiau. 77 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 823 žmonėms.

Praėjusią parą nustatyti 1464 nauji COVID-19 atvejai, mirė 14 žmonių. Iš jų – aštuoni vyresni nei 80 metų žmonės, iš jų pasiskiepiję buvo trys. Taip pat mirė trys vyresni nei 70 metų žmonės, po vieną vyresnį nei 40-ies, 50-ies ir 60-ies žmogų.

Bendras 14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius šalyje 100 tūkst. gyventojų pasiekė 569,5 – per parą jis paaugo beveik dviem dešimtimis. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų dalis nekito ir siekia 6,3 procento.


Rašyti komentarą...
M
Mama ir mokytoja
2021-09-24 11:50:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Išvada. : tramdyti kūno kultūros mokytojus, kad jie nevaikytu lauke vaikų per drėgna žolę, esant 6 laipsniais šilumos. Po kūno kultūros vaikai šlapiomis kojomis sėdi pamokose ir šlapiomis kojomis grįžta namo.
Atsakyti
-6

x
xxL
2021-09-24 12:07:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
:) jau formuojama nuomonė kad reikia vakcinuoti vaikus... GĖDA!
Atsakyti
-6

M
Matas
2021-09-24 12:18:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pirmiausia tegul visi tie ekspertai, vyriausybė, seimūnai vakcinuoja savo vaikus ir tai įrodo. Ir atstokit nuo vaikų.
Atsakyti
-5

SKAITYTI KOMENTARUS (39)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų