REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gamtoje dabar ypatingas metas – pats elnių tuoktuvių įkarštis. Miškus drebina jų griausmingas baubimas ir įnirtingos kovos. Kasmet stebėti šių įspūdingų reginių plūsta žmonės. 

Gamtoje dabar ypatingas metas – pats elnių tuoktuvių įkarštis. Miškus drebina jų griausmingas baubimas ir įnirtingos kovos. Kasmet stebėti šių įspūdingų reginių plūsta žmonės. 

REKLAMA

Pavakarė ir lašnoja lietus, o girininko lydimas smalsuolių būrelis traukė Karalgirio pakraščiais. Jau iš tolo aidintis griausmingas baubimas įspėjo, kad žmonės įžengė į tauriųjų elnių valdas, kur dabar pats jų rujos įkarštis. 

Elnių vestuvių liudininkams negalima rengtis baltai, o ir šviesius plaukus tenka slėpti po skara, nes balta spalva elniui yra pavojaus signalas. O artėjant prie miško tik spėk dairytis. 

Tolumoje raguotis griausmingai praneša apie savo teritoriją, kitapus pamiškėje sustingusi patelė stebi vorele traukiančius žmones, o gretimame lauke du jauni patinai bando pasivyti nuo jų skuodžiančią damą – bet meilės vaisių jie dar neragaus.

REKLAMA
REKLAMA

„Matėm brandžius du patinus, ir 6–7 ragų, ir su trečiais ragas matėm, keli jauni patinėliai vieną patelę nusivijo, bet jiems nepasisekė gyvenime, nieko nepadarysi“, – sako girininkas Kęstutis Markevičius.

REKLAMA

Ir staiga visi susirinkusieji nuščiūva – tylą perskrodžia toks galingas baubimas, kad kraujas gyslose stingsta – ir pasirodo meilės žaidimų ištroškęs patinas. Atsiliepia ir konkurentai. Kol užmiršęs viską pasaulyje jis demonstruoja savo galią, patelė sustingsta ir pastato ausis – greičiausiai pastebėjo žmones ar išgirdo virstelint medžiotojų bokštelio duris. 

„Elnias jaučia, gali nematyt, negirdėt, bet gali pajaust ir patinėlį nuvedė į mišką. Ji išeis vėliau…Patinas nelabai ką mato ir girdi, jis galvoja apie giminės pratęsimą, o patelės jį saugo“, – pasakoja K. Markevičius. 

REKLAMA
REKLAMA

Toks gamtos spektaklis abejingų nepalieka – jo stebėti renkasi gamtos mylėtojai iš įvairių Lietuvos vietų. 

„Man pavyko vienu metu pamatyti 5 elnius ir visą jų haremą, įspūdingas vaizdas, įspūdingi garsai, niekada nėra tekę to patirti“, – sako elektrėniškė Vilija.

„Medžiotoju jau daug metų, bet šituose plotuose nesu buvęs – tai įspūdis geras“, – teigia vienas vyriškis. 

„Matėm haremą, kaip vaikėsi patelės, vaizdas labai įspūdingas iš tikro, tai po kūną atrodė šiurpuliai bėgioja, jie kaip riaumoja“, – dalijasi kaunietė Miglė. 

O gražuolis, pasidabinęs įspūdingų ragų vainiku, ateina vos už keliolikos metrų. Ilgai pozuoja … Tenka būti itin tyliai ir mėgautis akimirkomis – laukas pamažu pilnėja, garsai intensyvėja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Miške gyvena jų kur kas daugiau ir jei taip pasėdėtum keletą vakarų iš eilės, tai pamatytum dar daugiau, bet šį kartą tai tikrai super“, – kalba VDU Žemės ūkio akademijos dėstytoja Rasa Vaitkevičiūtė.

„Girdėjom tą patį koncertą baubimo. Labai paliko įspūdį ir šalia buvo išlindę stirniukai keli, prie pat bokštelio ir tolumoje matėsi“, – pasakoja studentas Mantvydas. 

„Matėm labai daug, ypač kai įlipau į bokštelį labai ten jų buvo, žiauriai patiko. Pirmą kartą mačiau tokius didelius ir tiek daug“, – sako moksleivė Meda. 

Du patinėliai vos nesuremia ragų. O rujos metu dažnai užverda itin aršios kovos – kaunamasi dėl kiekvienos patelės, kuri papildys galiūno haremą ir susilauks su juo palikuonių. Jie vedžiojasi būrius. Galingiausieji užkariauja ir iki 20 patelių. Ir ne vien baubimu jas vilioja – be grožio procedūrų pas damas nekeliauja:„Jis ateina, išsimaudo, išsivolioja, ragus išsitrina – va čia turbūt tas kur baubė.“

REKLAMA

Elnių ruja tęsiasi nuo rugpjūčio iki lapkričio. O dabar pats pikas – meilės žaidimams skirtos sutemos, o po aistringų naktų – poilsis sunkiai grybautojams prieinamose vietose.

„Dieną jie stengiasi vėsintis kur baloj, jaunuolyne, pelkėj, kad neprieitų žmonės, o naktį ir ragus pašveičia pasidabina, tų maudyklų matėm bent penkias“, – teigia K. Markevičius. 

Meilė šiuo metu taip susuka patinams galvas, kad retai kąsnį į burną ima, nors įprastai sušlamščia iki 20 kilogramų maisto per parą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų