• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi Lietuvos vairuotojai bei įmonės iki Naujųjų turi suskubti atsinaujinti savo pirmosios pagalbos rinkinius – nusipirkti naują už maždaug 40 eurų arba papildyti seną šalčio maišeliais, kaukėmis dirbtiniam kvėpavimui atlikti ir turniketais. Nors iki senų vaistinėlių galiojimo pabaigos liko mažiau nei mėnuo, apie permainas žino retas vairuotojas. O laiku vaistinėles neatnaujinusių laukia ir baudos. 

Visi Lietuvos vairuotojai bei įmonės iki Naujųjų turi suskubti atsinaujinti savo pirmosios pagalbos rinkinius – nusipirkti naują už maždaug 40 eurų arba papildyti seną šalčio maišeliais, kaukėmis dirbtiniam kvėpavimui atlikti ir turniketais. Nors iki senų vaistinėlių galiojimo pabaigos liko mažiau nei mėnuo, apie permainas žino retas vairuotojas. O laiku vaistinėles neatnaujinusių laukia ir baudos. 

REKLAMA

O ar tai žinojo gyventojai? Štai, ką jie sako:

„Ar žinote, kad nuo kitų metų reikia turėti naują vaistinėlę automobilyje?– Ne, nežinojau.“

„Žinojau, kažkiek iš dalies žinojau.“

„Negirdėjau.“

„Pirmą kartą išgirdau, iš tikrųjų.“

„Nežinau, niekas nepranešė.“

Vos vienas kitas gatvėse kalbintas vairuotojas girdėjo, kad nuo kitų metų automobilių vaistinėlės turi būti atnaujintos. Pirmosios pagalbos rinkinyje atsirado naujovių, iš jų pagrindinės: vienkartiniai šalčio maišeliai, vienkartinės apsauginės plėvelės/kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti ir turniketai.

Štai, ką sako gyventojai:

„Ar girdėjot, kas yra turniketas?  – Ne, negirdėjau.“

„Turniketas? – Čia kažkokia geležinė tvora.“

„Turniketas. Prekyba kažkokia?“

„Įtvaras gali būti, supranti. Ranką, ar koją susilaužai.“

„Kažkas tokio, kai susilaužai kažką? Ar, ne?“

Kas yra turniketas, aiškina skubios pagalbos specialistas Mindaugas Kliukas: „Diržas. Įkišam galūnę aukščiau žaizdos, jeigu žaizda tai 10 cm virš tos žaizdos ir iš visų jėgų užspaudžiam. Spaudžiam tol, kol kraujavimas sustoja.“

REKLAMA
REKLAMA

Skubios medicinos pagalbos turniketas skirtas arteriniam kraujavimui rankose ar kojose stabdyti.

„Pagaliukas, jis va sukasi, sukasi, sukasi, spaudžiam, spaudžiam, spaudžiam, užfiksuojam, kraujas nebebėga ir užrašom laiką, kada tai atlikome“, – pasakoja jis. 

REKLAMA

Visi Lietuvos automobilių savininkai ar įmonės, kurios taip pat privalo turėti vaistinėles, turi dvi galimybes. Viena jų – nusipirkti naują pirmosios pagalbos rinkinį.

„Jeigu anksčiau vaistinėlė kainuodavo nuo 20 eurų, 15 eurų, tai dabar naujo modelio vaistinėlės kainuoja 30, 40 eurų. Taip jos brangesnė sudėtis, nes pasikeitė daug dalykų“, – teigia „DSP Plius“ direktorė Irma Spudienė.  

REKLAMA
REKLAMA

Arba pasinaudoti laikina išimtimi, kuri leidžia iki 2024-ųjų sausio 1-osios naudoti seną vaistinėlę, tačiau tokiu atveju nuo kitų metų reikia nusipirkti 2 turniketus, kurių kaina siekia apie 20–30 eurų.

„Šita sunkesnė, nes 2 turniketai atsirado. Įmonės pirmosios pagalbos rinkinys senasis modelis. Dabar jau nauja sudėtis, pirmosios pagalbos rinkinys.“

Pirmosios pagalbos rinkinius galima įsigyti ir specializuotose parduotuvėse, ir vaistinėse. Tiesa, kol kas apie naujoves mažai girdėję Lietuvos gyventojai atsinaujinti neskuba.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar labiau domisi įmonės, pavieniai žmonės truputį klausinėja, bet nėra dar didelio kažkokio susidomėjimo. Nuo sausio pirmosios vaistinėlės neturinčius vairuotojus policija gali nubausti 5 eurų bauda. Daug daugiau nepatogumų gali sukelti apsilankymas techninėje apžiūroje“, – teigia „Eurovaistinė“ atstovas Eimantas Skalandis. 

REKLAMA

Techninė apžiūros specialistai dėl pasenusios vaistinėlės gali užfiksuoti trūkumą, kurį teks taisyti.

„Šitie dalykai prieš įvažiuojant į patikros liniją yra patikrinami. Jeigu jo nėra yra nedidelis trūkumas ir vairuotojai gali labai nesunkiai nueiti į kasą ir nusipirkti vaistinėlę ir gesintuvą, jeigu jo neturi, jeigu jo galiojimo laikas yra pasibaigęs“, – sako „Transeksta“ atstovas spaudai Renaldas Gabartas. 

REKLAMA

Anksčiau Lietuvoje buvo ne viena vaistinėlės rūšis. Tam, kad sistema būtų paprastesnė, Sveikatos apsaugos ministerija ir sukūrė naują universalesnį pirmosios pagalbos rinkinį.

„Senoje redakcijoje galiojančioje buvo septynios vaistinėlės, liko viena standartizuota vaistinėlė. Motyvas, kodėl reikėjo keisti vaistinėles, ir jų sudėtį, pagalba teikiantis asmuo, kai pribėga teikti pagalbą turi žinoti, kas yra vaistinėlėje, o ne ieškoti priemonių, kurių jam reikia, skaityti. Darom vieną standartizuotą vaistinėlę, kad visi žinotų, kas yra jos sudėtyje, mokėtų naudotis priemonėmis“, – aiškina sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Viktorija Buzytė.

Sprendimą dėl pirmojo pagalbos rinkinio turinio dar pernai priėmė buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

O vairuotojams kartais nebus privalomas medicininis išsilavinimas?O kas žino,gal kam kokią operaciją reikės padaryti,daktariūkščiai dabar juk pas ligonius nebevažiuoja,jei ligonis dar kvėpuoja.O šiaip,tai niekas nesikeičia,net nuobodu kažkaip.Vis tas pats,kažkas su kažkuo padaro sutartį,priperka šlamšto,o valdžiagyviai tą šlamštą padaro privalomu turėti kiekvienam,o iš to,gauna didelį otkatą.
Koks idiotas tai sugalvojo??? Parašykit jo pavardę......
Na aisku,kazkas sugalvojo pasipelnyti.Ta pati veiksma galima atlikt ir su paprastu dirzu.Toks vaizdas susudaro,kad visi vairuotojai vos ne medikai ir mokes naudotis tom naujom vaistinelem.Na eilinis marazmas,o kazkam neblogas bizniukas
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų