REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas balsuoja dėl Žaliojo paso, kuris turėtų leisti paskiepytiems, persirgusiems ar pasidariusiems testą be papildomų ribojimų keliauti po visą Šengeno erdvę. 

Europos Parlamentas balsuoja dėl Žaliojo paso, kuris turėtų leisti paskiepytiems, persirgusiems ar pasidariusiems testą be papildomų ribojimų keliauti po visą Šengeno erdvę. 

REKLAMA

Žadama, kad jis nediskriminuos skiepo ar pinigų testui neturinčių žmonių – projekte numatyta, kad už keliauti norinčių piliečių testavimą mokėtų valstybės, tad žmogui patikros nekainuotų. 

Europarlamente siūloma bent jau kol kas į Žaliąjį pasą neįtraukti rusiškų bei kiniškų vakcinų. 

Dėl koronaviruso įvesti kelionių suvaržymai Briuselyje matyti itin ryškiai. Čia esančiame Europos institucijų kvartale įprastai zuja šimtai žurnalistų, eurokratų ir lobistų, tačiau jau ištisus metus esančioje aikštėje ateina vos vienas kitas vietos gyventojas.

Tačiau net ir valgančių vietinių nedaug, nes čia veikusios parduotuvėlės ir kavinės jau spėjo užsidaryti. Visgi, artėjant vasaros sezonui Briuselis įjungęs aukščiausią pavarą, skubos tvarka bando priimti keliones po Europą atverti turintį Žaliąjį pasą. Kaip jis atrodys, kaip tik šiandien pristatė Europos Parlamentas. Nėra abejonių, kad balsavime jis sulauks absoliučios daugumos europarlamentarų palaikymo. 

REKLAMA
REKLAMA

„Tai yra priemonė, kuri žmonėns palengvins gyvenimą šituo sudėtingu pandemijos laikotarpiu“, – sako ELP grupės narys Andrius Kubilius.

REKLAMA

Vadinamasis Žaliasis pasas būtų skaitmeninis arba ant popieriaus atspausdintas dokumentas su QR kodu, kuris leistų kiekvienam nuo koronavirsuo paskiepytam, persirgusiam arba neigiamą testo atsakymą turinčiam žmogui po Šengeno erdvę keliauti be jokių suvaržymų.

Tad jį turint, atvykus į šalį nebereikėtų privalomai izoliuotis, ar darytis papildomų testų. Norima, kad žaliajį pasą išduotų sveikatos institucijos. Gavusiems skiepą jis galiotų iki 180 dienų. Persirgusiems asmenims juo naudotis būtų galima tris mėnesius, o atlikus testą  su juo keliauti 72 valandas.

REKLAMA
REKLAMA

„Pavyzdžiui aš skridsdamas į Biurselį turiu pasidaryti testą, užpildyti deklaraciją atvykimo į Belgiją. Visa tai tikrina man registruojantis į lėktuvą. čia būtų padarymas naujom technologijom, kad žmogus visus tuos dokumentus turi“, – pasakoja S&D politinės grupės narys Juozas Olekas.

O tam, kad nebūtų diskriminuojami tie, kurie vakcinos dar nėra gavę ar apskritai vakcinuotis neplanuoja, bei nėra prasirgę koronavirusu, Europos Parlamentas šalis nori įpareigoti savo gyventojams testus atlikti nemokamai.

„Komercinės testų kainos didžiulės. Ir daugeliui žmonių jos per didelė. Todėl ir siūlome įvesti nemokamą testą. Būtų puiku, kad jie visi būtų nemokami, tačiau bent jau turėtų būtų nustatyta kainos riba, kad ji testas būtų įperkamas visiems“, – teigia Europarlamentarė iš Nyderlandų Sophia In‘t Veld.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbinti Lietuvos europarlamentarai sako diskriminacijos, net jei Žaliojo paso norintiems žmonėms patiems reikėtų susimokėti už testą, nemato.

„Visgi turime orentuotis į žmones, kurie turi sveiką protą, o ne kliedi ir rengia maršus ir kiša kažkokius pagaliukus į nosį. Nes kai smegenų neturi kur tik pagaliuką kiši, tik tai į nosį“, – kalbėjo ELP grupės narė Aušra Maldeikienė.

„Tie, kurie dėl kažkių priežasčių, įsibaiminimo ar neteisingų priežasčių nenori skiepytis, tai jie turi suprasti, kad ju nenoras skiepytis turi pasekmių“, – sako J. Olekas.

Visgi lietuviai europarlamentarai sutaria – testai žmonėms turėtų būti nemokami. Tokios šalys kaip Prancūzija jau seniai žmones testuoja už dyką. Vokietijoje nemokamą testą žmonės gali gauti kas savaitę, o štai Lietuvoje už jį privačiose klinikose reikia suploti mažiausiai 70 eurų.

REKLAMA

„Gi mes gauname 2.2 mlrd atsigavimo darbams finansuosuoti. Dar 3 mlrd lengvai paskolai. Tai aš manau, valstybė yra pajėgi pasirūpinti savo piliečiais, garantuotada jiems nemokamą testavimą“, – pasakoja J. Olekas.

Pasibaigus deryboms tarp visų Europos Sąjugnos institucijų, tikimasi, kad žaliasis pasas realybe taps jau birželio pabaigoje. Visgi, Briuselio koriduoriuose, nepaisant optimizmo, skamba ir nuogąstavimai, jog derybos taip lengavi nesibaigs.

Europos Parlamentas nori, kad į pasą būtų įtrauktos tik Europos vaistų agentūros patvirtintos vakcinos. Tačiau šalių narių vyriausybės siekia, kad pačios galėtų spręsti, kokia vakcina paskiepytus žmones priimti.

REKLAMA

Kitu atveju Vengrija, kuri skiepams naudoja tiek kinišką „Sinopharm“, tiek rusišką „Sputnik“ vakciną, gali atsidurti keblioje padėtyje. Planus įsigyti rusiškos vakcinos išreiškė ir Austrija, Kroatija bei Slovakija. Tačiau Europos Parlamentas nusileisti nežada ir šių vakcinų pase naudoti ketina neleisti.

„Aš tikrai nematau galimybės Vengrijoje žmonėms vakcinuotiems Sputnik V gauti šį pasą. Aš manau tai bus apgaulė šių žmonių atžvilgiu“, – teigia „Renew Europe“ frakcijos narys Petras Auštrevičius.

O pandemijos valdymo klausimais suirutės Europos reikalų sostinėje ir be žaliųjų pasų netrūksta. Nepaisant Briuselio pastangų koordinuotai atverti Europą turistams, kai kurios šalys jau spjovė į bendrą tvarką. Kol Europos Komisija dar tik svarsto, ar po metų draudimų galiausiai leisti į Europą atvykti amerikiečių turistams, Graikiją ir Kroatija pareiškė savo šalių sienas amerikiečiams jau atvėrusios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Yra didelis dalis Europos verslo, kuris papraščiausiai neišgyvena. Ypač tos turistinės šalys. Lietuvoje tai tikrai yra tragedija visam turizmo sekotriui.Tačiau Lietuvoje turizmo sektorius yra labai labai mažas, palyginus su visa ekonomika, o Italijoje tai yra 10 procentų“, – kalbėjo A. Maldeikienė.

Būtent suvaržymus atlaisvinanti Italija, nelaukianti Žaliojo paso, jau netrukus planuoja paleisti savo koronaviruso sertifikatą. Savo koronaviruso pasą jau naudoja Danija. Bandymus pradėjo Prancūzija. Jį baigia kurti ir Estija. O prie Galimybių paso pluša ir Lietuva. 

Briuselis tikisi visas šias skirtingų šalių sistemas integruoti į bendrą Žaliąjį pasą, tačiau ekspertai perspėja, kad dėl skirtingų duomenų apsaugos taisyklių ir veikimo principų tai gali tapti sudėtingu ir lėtu procesu. Lietuvos galimybių pasą kritiškai vertina ir kai kurie mūsų europarlamentarai.

REKLAMA

„Galimybių tas vadinamas pasas ar pažįmėjimas gali tiesiog neatitikti Europinio ir jo galiojimo laikas baigsis praktiškai atsiradus Europiniui pasui tai aš manau, vertėtų susikoncentruoti į Vakcinavimą, testavimą ir neišradinėti dar kartą dviračio“, – sako P. Auštrevičius.

Ant kortos pastatyta daug. Po taip sunkiai įsibėgėjusios europiečių vakcinavimo programos, dar viena nesėkmė bandant vieningai suvaldyti pandemiją žaliaisiais pasais, Briuseliui gali tapti itin skaudžiu smūgiu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų