REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą iš Vokietijos pasiekė trečioji ,,BioNtech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos nuo koronaviruso partija – kiek daugiau nei 20 tūkstančių dozių, visos jos skirtos ligoninių personalui. Siunta skubiai nugabenta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius ir saugojama ultra žemos temperatūros šaldikliuose.

Lietuvą iš Vokietijos pasiekė trečioji ,,BioNtech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos nuo koronaviruso partija – kiek daugiau nei 20 tūkstančių dozių, visos jos skirtos ligoninių personalui. Siunta skubiai nugabenta į Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlius ir saugojama ultra žemos temperatūros šaldikliuose.

REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia – nuo šiol skiepai į Lietuvą bus gabenami kas savaitę visus tris mėnesius ir ne mažesnėmis nei 20 tūkstančių dozių partijomis. O jau kitą savaitę planuojama skiepyti slaugos ir globos namų gyventojus. 

Į Lietuvą atkeliavo trečioji vakcinos nuo koronaviruso partija. Iš viso atgabentos 20 475 dozės. Netrukus naujoji vakcina pasieks ir pagrindines šalies ligonines ir bus skirtos tik ligoninių personalui skiepyti. Nuo šiol ,,BioNtech“ ir ,,Pfizer“ skiepai į Lietuvą bus gabenami kiekvieną savaitę visus tris mėnesius.

Tad, preliminariais skaičiavimais, per tris mėnesius Lietuva gaus apie 300 tūkstančių vakcinos dozių. Iki kovo pabaigos šia vakcina bus paskiepyta ne daugiau kaip 150 tūkstančių žmonių.

REKLAMA
REKLAMA

Maža to, dar aiškinamasi, ar iš vieno skiepų buteliuko galima paskiepyti daugiau nei 5 žmones? Lietuvos vaistų kontrolės tarnyba tikina, kad atskiedus vakciną būtų galima paskiepyti ne tik 6, bet net ir 7 asmenis.

REKLAMA

„Iškyla ir atsakomybės klausimai, nes tai jau būtų vartojimas ne pagal preparato charakteristikų santrauką. Yra klausimas keliamas, kas prisiims atsakomybę, kas tą turi nuspręsti. Tie dalykai įvertinti ir perduoti sveikatos apsaugos ministerijai priimti. Ta teorinė galimybė leisti 6 ar 7 dozę yra“, – sako Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos viršininkas Gytis Andrulionis.

Tiesa, dėl sprendimo vakcinuoti daugiau nei 5 žmones atsakomybę turi prisiimti ne vaistų gamintojas, o pati šalis. Kol kas Lietuva iš vieno atskiesto vakcinos buteliuko suskiepija 5 žmones, tuo tarpu Danijoje iš to paties buteliuko paskiepijami net 7 medikai.

REKLAMA
REKLAMA

„Iš tikro yra šešios dozės flakone. Kai kurios šalys pradėjo daryti šešis skiepus. Tačiau ,,Pfizerio“ firmos reikalavimai yra, kad daryti 5 skiepus ir kol kas ministerija mūsų neleidžia. Šis svarstomas klausimas yra ir ministerijoje, jei leistų, tai ir darytume“, – pasakoja Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovas Vinsas Janušonis.

Sveikatos apsaugos ministerija tariasi su ekspertais ir kol kas vakciną naudoja konservatyviai. Ministerija ligoninėms nurodė vakcinos pertekliaus nenaudoti ir laikytis gamintojo ,,BioNtec“ ir ,,Pfizer“ taisyklių.

„Kol kas nėra oficialiai patvirtinta, kad būtų galima naudoti ne penkias, o šešias dozes. Mūsų žiniomis gamintojas kreipėsi, kad europinės institucijos patvirtintų tą galimybę. Tai tokios diskusijos, taip, jos vyksta“, – teigia Lietuvos vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu Lietuva iš viso turi apie 30 tūkstančių ,,BioNtech“ ir ,,Pfizer“ vakcinos dozių. Pasak sveikatos apsaugos ministerijos, jomis planuojama paskiepyti visas ligonines – jų darbuotojus, greitąją medicinos pagalbą. O kitą savaitę Lietuvą pasieks vakcina, kuria bus skiepijami slaugos ir globos įstaigų darbuotojai. Tiesa, jiems bus atliktas antikūnų testas.

O buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga dabar jau žeria kritikos – esą skiepijama per lėtai.

„Kodėl antroji siunta savaitę praktiškai pragulėjo sandėlyje šaldytuvuose. Nes per tą savaitę tikrai būtų buvę galima paskiepyti nemažai medikų. Ir šiuo atveju greitis labai svarbus yra, nes medikai ne tik užsikrečia ir suserga, bet ir jiems tenka izoliuotis, o tas trikdo procesus“, – kalbėjo Seimo narys Aurelijus Veryga.

REKLAMA

O štai vis dažniau pasitaiko ir tokių atvejų, kai koronavirusu užsikrečia jau anksčiau COVID-19 persirgę medikai. Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad koronavirusu persirgę asmenys gali būti skiepijami  ne prioriteto tvarka. Tuo tarpu Vokietijos Vupertalio Petros ligoninėje praktiką atliekantis lietuvis Žygimantas pasakoja, kad ne vienas kolega COVID-19 susirgo antrą kartą nuo pirmojo užsikrėtimo praėjus vos mėnesiui ar dviem.

„Buvo tokių atvejų, kai užsikrečia koronavirusu truputį didesniu laikotarpiu, ne trijų savaičių, o kelių mėnesių po pirmojo užsikrėtimo antrą kartą. Jau čia vietiniai gydytojai nebesistebi tokiais atvejais“, – sako praktikantas Žygimantas Petkelis.

REKLAMA

Kol kas persirgusių medikų skiepyti nežada ir Klaipėdos universitetinė ligoninė.

„Tie, kurie persirgo neskiepijami, nes jie turi natūralų imunitetą susidariusį“, – pasakoja V. Janušonis.

Koks konkrečiai skiepijimo planas laukia Lietuvos ir kaip jis veiks, ministerijos atstovai neatskleidžia. O tvarkos reikės tikrai griežtos, nes vakcina – geidžiamiausia prekė. 

Štai kaimyninėje Lenkijoje vakcinaciją nuo Covid-19 lydi skandalai. Mat čia šalies elitas pradėjo skiepytis be eilės. Televizija ,,Polsat“ paskelbė, kad Varšuvos universiteto ligoninė neskaidriai panaudojo 450 dozių skiepų. Kartu su medicinos personalu ir rizikos grupėje esančiais pacientais be eilės paskiepytas ir buvęs 74 metų ekspremjeras Leszekas Mileris, 68 metų teatro Polonia direktorė Krystina Janda. O pastaroji į ligoninę paskiepyti atsivežė ne tik keletą garsių savo teatro aktorių, bet ir buvusį sutuoktinį bei dukterį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų