REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi trys Lietuvoje beždžionių raupais sergantys vyrai neseniai grįžo iš Vokietijos. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, sąlytį su jais iš viso turėjo 7 žmonės.

Visi trys Lietuvoje beždžionių raupais sergantys vyrai neseniai grįžo iš Vokietijos. Pasak Sveikatos apsaugos ministerijos, sąlytį su jais iš viso turėjo 7 žmonės.

REKLAMA

Visuomenei patariama nepanikuoti, o pastebėjus ligos simptomus – bėrimus ir ant žaizdelių susidarančius šašus, kreiptis į medikus. Nors mūsų specialistai to nesako, bet Pasaulio sveikatos organizacija siunčia perspėjimą gėjų bendruomenei – prašo riboti lytInių partnerių skaičių, mat raupai esą plinta praktiškai tik tarp jų.

Šiuo metu Lietuvoje iš viso užfiksuoti 3 beždžionių raupų atvejai. Jais užsikrėtė vyrai, kurių amžius nuo 20-ies iki 50-ies metų. Nors jie visi tarpusavyje nesusiję, bet yra ir kai kas bendro.

„Tai yra vyrai, jauni vyrai, ir, kiek yra žinoma, kad jie prieš susergant lankėsi vienoje iš Europos šalių. Visi susirgę asmenys, ligoniai, yra gydomi ambulatoriškai, namuose. Visi trys prieš susirgimą lankėsi Vokietijoje“, – komentuoja Sveikatos apsaugos ministerijos specialistė Galina Zagrebnevienė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip tiksliai jie užsikrėtė, ministerijos atstovė neatskleidžia, bet sako, kad liga plinta ne taip greitai ir lengvai, kaip, pavyzdžiui, koronavirusas.

REKLAMA

„Beždžionių raupai nėra labai lengvai plintanti nuo žmogaus žmogui liga, turi būti labai tamprus fizinis kontaktas, oda į odą, arba veidas į veidą“, – aiškina G. Zagrebnevienė.

„Liga, kaip taisyklė, prasideda nuo karščiavimo, kuris pasireiškia 85 procentams užsikrėtusių žmonių, bendrų negalavimu, galvos skausmas, raumenų skausmas, nugaros skausmai, limfmazgių padidėjimas, nuovargio pojūtis, ir dažniausiai po 1–5 dienų laikotarpio pasireiškia bėrimo elementai“, – kalba Santaros klinikų profesorė Ligita Jančorienė.

REKLAMA
REKLAMA

Pasaulyje šiais raupais serga jau keliasdešimt tūkstančių žmonių, didžioji dalis Europoje. Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad itin pasisaugoti derėtų gėjams ir biseksualams. Liga plinta praktiškai vien tik tarp jų.

„99 procentai susirgusių yra vyrai, beveik 95 proc. atvejų liga pasireiškė bėrimo elementais, 65 procentams susirgusių buvo karščiavimas, nuovargis, raumenų ir galvos skausmai“, – tvirtina L. Jančorienė.

Pradėti skiepyti žmonės Jungtinėse Valstijose. Vis dėlto, skiepų nuo šių raupų pasaulyje nepakanka, vakcinos normuojamos. Lietuvai skirta 1400 vakcinų, tiesa, jos dar neatkeliavo į mūsų šalį. Bet jau dabar aišku, kad visiems norintiems jų nepakaks.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai tiktai gausime vakciną, kiekvienas atvejis bus vertinamas tiek sąlytį turėję asmenys su ligoniu namuose, tiek kiti kontaktai, tiek sveikatos priežiūros, laboratorijų specialistai, bus vertinami jų rizika ir esant labai didelei rizikai, jiems bus rekomenduojama pasiskiepyti“, – sako G. Zagrebnevienė.

Žmonės Lietuvoje nuo raupų buvo skiepijami iki 1980-ųjų, tačiau, anot medikų, net ir skiepyti žmonės gali būti tikri, kad imunitetas susiformavo ir raupams jie yra atsparūs.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų