Juos esą matė ir netoli tragedijos buvę liudininkai. Dėl šios katastrofos Varšuva kaltina Maskvą – esą tai buvo ataka prieš Lenkijos politinį ir kariuomenės elitą.
Po katastrofos žuvo tuometis prezidentas Lechas Kačinskis, ir dar 95 žmonės – tarp jų pirmoji šalies ponia, Lenkijos vyriausybės nariai, parlamentarai, kariuomenės grietinėlės atstovai. Lėktuvas krito prie Smolensko, Rusijos teritorijoje.
Dabar speciali Lenkijos komisija skelbia tyrimo išvadas. Jie nustatė, kad kaltas visai ne pilotas ar rusų skrydžių kontrolierių aplaidumas bei prastos oro sąlygos. Lenkijos specialistai teigia, kad įvyko sprogimas.
„Pagrindinis ir neginčijamas įrodymas – sprogimas kairiajame sparne likus 100 metrų iki lėktuvo prasilenkimo beržu. Čia nebuvo aukštų medžių ar kitų kliūčių, galinčių kelti grėsmę lėktuvui. Komitetas tiksliai nustatė sparną sunaikinusio sprogimo vietą ir laiką. Po to nugriaudėjo dar vienas sprogimas lėktuvo viduryje“, – komentuoja buvęs Lenkijos gynybos ministras Antoni Macierewicz.
Lemtingąją balandžio 10-ąją Lenkijos delegaciją vyko į Katynę – pagerbti ten palaidotų tūkstančių lenkų karikių, kuriuos 1940-aisiais sušaudė Sovietų Sąjungos NKVD. Lenkai aiškina, kad paskelbta tyrimo ataskaita atskleidžia dar vieną žiaurų Rusijos nusikaltimą – esą taip Maskva atsikratė ne tik Lenkijos prezidento, bet ir jo žmonos, politinio ir kariuomenės elito. Tyrimą dėl lėktuvo katastrofos Lenkija atnaujino prieš šešerius metus, mat, anot tyrimo komisijos, tuometinė dabartinio opozicijos lyderio Donaldo Tusko Vyriausybė padėjo Rusijai paslėpti nusikaltimus.
„Įrodymų medžiagą Donalto Tusko Vyriausybė ne tik paliko Rusijai Federacijai, bet ir padėjo jai paslėpti, sunaikinti ir suklastoti“, – teigia A. Macierewicz.
Ir kaltina Rusiją, kad ji iki šiol neatiduoda svarbiausių tyrimo įrodymų. Vis tik tyrėjams pavyko ant lėktuvo fragmentų aptikti sprogmenų pėdsakų. Esą sprogmenis atsakingi asmenys galėjo padėti, kai šis lėktuvas buvo remontuojamas Rusijoje oligarcho Olego Deripaskos, artimo Valdimiro Putino draugo, įmonėje.
„Turime 2010-ųjų balandžio 10-osios įvykio Smolenske liudininkų parodymus ir pasakojimus. Tarp jų – daugiausia rusai, kurie girdėjo sprogimą prieš lėktuvui atsitrenkiant į žemę. 20 žmonių girdėjo bent 2 sprogimus. Matė juos“, – kalba A. Macierewicz.
Po katastrofos pasirodė ir kraupūs gyventojų filmuoti vaizdai – juose matyti, kaip aplink ką tik sudužusį lėktuvą vaikšto rusų pareigūnai. Vienoje vietoje net galima matyti, kad žmogus pajudina ranką. Tačiau su juo, kaip ir su kitais po smūgio likusiais gyvaisiais, pareigūnai susidoroja šūviais.
Lenkijos valdančiosios partijos lyderis Jaroslavas Kačinskis, žuvusios prezidento brolis dvynys, šią katastrofą vadina ataka ir ragina nubausti visus už ją atsakingus.