Ekonomistė Leontjeva: nuosmukis vyksta dėl to, kad yra didelis neapibrėžtumas

Didžioji dalis verslo jau antras mėnesis Lietuvoje sustojęs. Ar valdžios skirta pagalba nepasieks įmonių per vėlai ir kokia Lietuvai gresia bedarbystė?

Apie tai kalbėjome su Laisvosios rinkos instituto vadove ekonomiste Elena Leontjeva.

Laba diena. Europos Komisija pareiškė, kad pagal jų skaičiavimus Lietuvos ekonomika smuks 7,9 proc. šiemet, o kitais metais augs – 7,4 proc. Kaip manote, ką mums tai reiškia?

Manau, kad mums šiomis sąlygomis svarbiausia ne prognozuoti ekonomikos augimą ir smukimą ir neklausyti įvairių prognozuotojų, o galvoti apie tai, ką mes dabar galime padaryti, kad tas smukimas galėtų būti kuo mažesnis ir kad žmonės kuo lengviau išeitų iš šitos sudarytos krizės.

Mes matome, kad įmonės neslepia, jog mažins atlyginimus, kad atleis darbuotojų, ir dabar jau mes matome tam tikrus skaičius, kad vyksta link to. Kaip žiūrėti, kas pas mus iš tiesų vyksta?

Iš tiesų, nuosmukis vyksta dėl to, kad yra didelis neapibrėžtumas. Tiek pačiose rinkose yra neapibrėžtumas, tiek tą neapribrėžtumą padidina Vyriausybė. Ir ką daro kiekvienas žmogus, kai yra neapibrėžtumas? Jis sustingsta, jisai stengiasi išlaukti, pamatyti, kur jam reikia manevruoti. 

Tą patį natūraliai daro ir verslai. Dalis verslų tiesiog buvo sustabdyta dėl Vyriausybės sprendimo apie karantiną, tai čia yra kita istorija, bet dalis jų dabar arba yra sutrikusių tiekimų grandyje, arba neturi pardavimų rinkų, tai natūralu, kad reikia laiko adaptuotis. Ir visa tai ekonomine išraiška pagal rodiklius mes matysime kaip nuosmokį.

REKLAMA

Visai neseniai buvo atlikti tyrimai ir ką mes matome – daugiau nei trečdalis įmonių planuoja vidutiniškai penktadaliu sumažinti atlyginimus. Iš viso apie 17 proc. svarsto atleisti darbuotojus. Tai vis dėlto nelabai džiugina tokie dalykai.

Suprantama, kad nedžiugina, ir ta pandemijos kaina mums visiems vienaip ar kitaip teks sumokėti. Ir natūralu, kad įmonės, galvodamos apie tai, kaip išgyventi, kaip atsilaikyti toje kovoje, ieško visų sprendimų. Ir atlyginimų mažinimas yra vienas iš tų sprendimų.

Žiūrėkite, jeigu prognozuojama, kad BVP smuks tiek ir tiek, tai reiškia, kad visų mūsų pajamos smuks bent tokiu pačiu procentu.

Visą pokalbį su ekonomiste Elena Leontjeva kviečiame žiūrėti „Dienos pjūvyje“.


Rašyti komentarą...
t
tt
2020-05-09 08:55:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
Teisingai sneka, pagarba, tik protingu niekas neklauso ...
Atsakyti
0

R
Re
2020-05-09 10:55:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargse, kaip paseno.
Atsakyti
-1

D
Dovilė
2020-05-10 10:03:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
Geriausi vokiečių ekonomistai jau prieš metus prognozavo didelį nuosmukį. Ne dėl koronos, o dėl kitų priežasčių, Viena iš jų - atsirado per daug parazitų. Šelpiamų, bet nedirbančių. Čia kaip ir su moksleiviais . Jeigu pusę metų nesimokys, tai kokia bus jų išsilavinimo kokybė? Ji , aišku, nukentės,
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (3)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų