• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vertybinių Popierių Komisijos (VPK) išplatinta statistika apie kolektyvinio investavimo subjektus (KIS) parodo, kiek žalos finansinė krizė pridarė Lietuvos investicinių fondų turėtojams ir valdytojams.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos investicinių fondų rinka pastaraisiais metais augo dideliais tempais. 2006-ų m. kovą buvo įregistruota apie 12,5 tūkstančių investicinių fondų savininkų, kurių bendra turto vertė siekė 500 milijonus litų.

REKLAMA

Per porą metų KIS dalyvių skaičius išaugo daugiau nei trigubai. 2007-ųjų m. gale jis viršijo 41 tūkstantį. Per ta patį laikotarpį valdomo turto vertė padidėjo daugiau nei dvigubai ir siekė apie 1,2 milijardus litų.

Deja, finansinė krizė neaplenkė ir Lietuvos investuotojų. Pagal paskutinę VPK statistiką, išplatintą spalio mėn., investiciniuose fonduose valdomo turto vertė per devynis šių metų mėnesius smuko per pusę ir rugsėjo gale tesiekė 623 milijonus litų.

REKLAMA
REKLAMA

Labiausiai nukentėjo akcijų fondai, kuriuose valdomas turtas sudaro daugiau nei pusę visų fondų valdomo turto. Šią investavimo strategiją galima būtų grįsti tautiniu charakterio bruožu - pinigai dedami ten, kur įmanomas didžiausias pelningumas, per daug neatsižvelgiant į susijusias rizikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

VPK duomenimis, lietuviai didelę dalį savo pinigų pastaraisiais metais investuodavo į Rytų Europos ir NVS rinkų akcijų fondus. Ir išties, ten akcijų kursai ilgą laiką augo sparčiau nei Vakarų Europos arba JAV rinkose. Tačiau vėliau finansų krizė tas pačias Rytų Europos akcijų rinkas labiausiai ir nusmukdė.

REKLAMA

Kitas neigiamas signalas iš VPK statistikos – pirmą kartą po ilgo laiko sumažėjęs KIS dalyvių skaičius. Dar birželį buvo registruota 43,3 tūkstančių KIS dalyvių. Rugsėjį šis skaičius sumažėjo vienu procentu. Panašu, kad pablogėjusi padėtis finansų rinkose atbaidė kai kuriuos investuotojus.

REKLAMA

Turint omenyje, kad didžiausi nuostoliai akcijų rinkose buvo patirti spalio ir lapkričio mėnesiais, tikėtina, kad kitoje VPK apžvalgoje bus konstatuojamas dar didesnis KIS dalyvių skaičiaus sumažėjimas.

Valdomo turto vertės smukimas bei KIS dalyvių mažėjimas neigiamai atsiliepia ir turto valdytojams. Mat jų pajamos tiesiogiai priklauso nuo jiems patikėto turto vertės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai patvirtina ir VPK pateikiami duomenys apie valdymo įmonių finansines ataskaitas. Per devynis šių metų mėnesius valdymo įmonės uždirbo vos tris milijonus litų grynojo pelno, t.y. 23,8 milijonų litų mažiau nei prieš metus!

Dėl minėtų nuostolių akcijų rinkose spalio ir lapkričio mėnesiais paskutinio ketvirčio rezultatai geresni, ko gero, nebus. Turto valdytojams belieka tikėtis, kad kainų svyravimai akcijų rinkose atslūgs, ir kad „anticikliški“ investuotojai vėl atsigręš į finansų rinkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų