Artėjant deklaravimo terminui, tiek VMI, tiek „Sodra“ atkreipia dėmesį, kad vis dar yra nemažai gyventojų, kurie yra nesusimokėję GPM ir socialinio draudimo įmokų.
Institucijos ragina nelaukti paskutinės minutės ir kuo greičiau pateikti deklaracijas bei susimokėti, kad būtų išvengta galimų nepatogumų ir papildomų išlaidų.
Tūkstančiai dar vis nesusimokėjusių
Pateikti deklaracijas ir susimokėti deklaracijoje apskaičiuotą GPM gyventojai turi iki gegužės 2 d. (iki ketvirtadienio imtinai).
Naujausiais VMI duomenimis, pajamų mokesčio deklaracijų dar nepateikė apie 360 tūkst. gyventojų. Tuo metu iš viso metines pajamų mokesčio deklaracijas jau pateikė 1,26 mln. gyventojų.
Tiesa, VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis atkreipė dėmesį, kad šią pareigą gyventojai ne visada įvykdo laiku – dalis delsia arba visai pamiršta.
„Praėjusiais metais iš 836 tūkst. pajamų mokesčio deklaracijas privalančių pateikti gyventojų šią pareigą laiku atliko 85 proc.“ – dalijosi M. Endrijaitis.
VMI rekomenduoja suskubti, kadangi nesumokėjus pajamų mokesčio laiku, reikės mokėti ir delspinigius.
„Jei gyventojas turi pareigą deklaruoti pajamas, tačiau to nepadaro laiku — VMI pirmiausia išsiunčia priminimus.
Pasibaigus deklaravimo terminui, jau nuo kitos dienos pradedami skaičiuoti delspinigiai – 0,027 proc. per dieną nuo nesumokėtos mokesčio sumos. Dėl šios priežasties gyventojus visada kviečiame nelaukti priminimų ir kaip įmanoma greičiau sumokėti mokestį“, – pabrėžė VMI vadovės pavaduotojas.
Visgi tam tikrais atvejais yra daromos išimtys – gyventojai gali prašyti VMI išdėstyti mokėtiną sumą dalimis.
„Gyventojai, kurie susiduria su finansiniais sunkumais ir neturi galimybės sumokėti visos nepriemokos sumos, visad gali kreiptis į VMI ir išdėstyti mokėtiną sumą dalimis, sudarant mokestinės paskolos sutartį (MPS). Atkreipiame dėmesį, kad sudariusiems MPS yra taikomos 0,01 proc. palūkanos.
Prašymą dėl MPS ir papildomus dokumentus galima pateikti prisijungus prie Mano VMI sistemos“, – pažymėjo M. Endrijaitis.
VMI primena, kad deklaracijas privalo pateikti šie asmenys:
-
Norintys pasinaudoti numatytomis GPM lengvatomis;
-
Pardavę 3 metus neišlaikytą automobilį;
-
Pardavę 10 metų neišlaikytą nekilnojamąjį turtą (išskyrus gyvenamąjį būstą, kuriame būste bent 2 metus buvo deklaruota gyvenamoji vieta).
-
Nuomoję turtą;
-
Gavę didesnių kaip 2,5 tūkst. Eur vertės dovanų ne iš šeimos narių;
-
Gavę didesnes nei 500 Eur palūkanas iš paskolų, indėlių ar vertybinių popierių;
-
Jei jie ar vienas iš sutuoktinių ėjo pareigas, kurias užimant pagal įstatymą būtina deklaruoti turtą ir pajamas;
REKLAMAREKLAMA -
Vykdę individualią veiklą pagal pažymą ar turėję verslo liudijimus (net jei negavo pajamų);
-
Taikę per didelį metinį neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD).
Taip pat pridedama, kad teisingai užpildžiusiems ir pajamų mokesčio deklaracijas pateikusiems gyventojams, gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokos bus grąžintos iki liepos 31 d.
„Atkreipiame dėmesį, kad permokų grąžinimo sąrašai sudaromi atsitiktine tvarka, neatsižvelgiant į deklaracijos pateikimo datą. Gyventojai, kurie teisingai užpildytą deklaraciją pateikia iki gegužės 2 d., permoką gaus ne vėliau kaip iki liepos 31 d., o pateikus po šio termino – per 90 dienų nuo pateikimo dienos“, – nurodė VMI vadovės pavaduotojas Martynas Endrijaitis.
Kaip susimokėti GPM?
Gyventojams yra nurodomi keli būdai, kuriais galima apmokėti pajamų mokestį.
Vienas iš būdų susimokėti – iš karto suformavus deklaraciją. Tereikia paspausti žemiau esantį mygtuką mokėti ir sistema automatiškai nukreips į apmokėjimo langą.
Po deklaracijos pateikimo galima susimokėti per „Mano VMI“ sistemą. Prisijungę prie sistemos gyventojai turi pasirinkti skiltį „Mokesčiai ir baudos“, tuomet paspausti „Pajamų mokestis“ ir pasirinkti „Mokėti šią įmoką“. Galiausiai reikia pasirinkti norimą mokėjimo būdą ir paspausti „Apmokėti“.
Taip pat GPM galima apmokėti ir banko pavedimu, pavedime nurodžius gyventojų pajamų mokesčio įmokos kodą – 1441.
Norintys susimokėti gyvai, tai gali padaryti įmokų surinkimo paslaugas teikiančiose įstaigose (pvz., pašto skyriuose, „Lietuvos spauda“ kioskuose, „Perlo“ terminaluose, MAXIMA LT kasose ir kitose įmokų surinkimo paslaugas teikiančiose įstaigose).
Svarbu dirbantiems savarankiškai
Iki gegužės 2 d. „Sodra“ laukia gyventojų įmokų už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD) ir valstybinį socialinį draudimą (VSD).
Kadangi gyventojai šiuo metu vis dar deklaruoja pajamas, „Sodra“ negalėjo tiksliai įvardyti, kiek žmonių yra nesusimokėję. Tiesa, pastaroji nurodė, kad didžioji dalis praėjusių metų skolininkų įmokas jau sumokėjo.
„Šiuo metu matome, kad didesnė dalis gyventojų, kurie buvo skolingi „Sodrai“ iki praeitų metų pajamų deklaravimo pabaigos, jau yra susimokėję“, – dalijosi „Sodra“.
Šias įmokas „Sodrai“ turi susimokėti žmonės, kurie 2024 metais dirbo savarankiškai, pavyzdžiui, vykdė individualią veiklą su pažyma.
„Sodra“ šiemet savarankiškai dirbančius gyventojus asmeniškai informuoja apie tikslias mokėtinas įmokas. Žinutėse, siunčiamose į asmenines paskyras, yra aiškiai nurodyta, kiek žmogus turi sumokėti, kokia suma jau buvo sumokėta ir koks įmokų likutis dar yra mokėtinas.
Pabrėžiama, kad gyventojas įgyja teisę į socialinio draudimo išmokas tik po to, kai sumoka įmokas. Savarankiškai dirbantys gyventojai gali pasirinkti: įmokas „Sodrai“ sumokėti už visus praėjusius metus iki gegužės pradžios, arba mokėti įmokas kas mėnesį avansu.
„Pavyzdžiui, žmogus susirgo, jam buvo išduotas nedarbingumo pažymėjimas ir jis kreipėsi dėl ligos išmokos šių metų vasarį. Jei žmogus deklaruoja pajamas ir moka įmokas kartą per metus, ligos išmoką jis galės gauti tik kitų metų birželį.
Taip yra dėl to, kad tik 2026 metais, kai žmogus deklaruos pajamas už visus 2025 metus, „Sodra“ galės įvertinti, ar teisės į išmoką dieną žmogus buvo draudžiamas, ar buvo įgijęs reikalingą ligos socialinio draudimo stažą, ir apskaičiuos išmokos dydį pagal sumokėtas įmokas“, – dalijosi „Sodra“.
Savarankiškai dirbantys gyventojai laikomi apdraustaisiais ligos ir motinystės socialiniu draudimu, jei jie iki kalendorinio mėnesio pabaigos yra sumokėję VSD įmokas ir iki kito mėnesio 15 dienos pateikę „Sodrai“ savarankiškai dirbančio asmens pranešimą.
„Tarkime, savarankišką veiklą vykdantis žmogus susirgo ir gydytojas jam išdavė nedarbingumo pažymėjimą vasario mėnesį. Tam, kad žmogus turėtų teisę gauti ligos išmoką, valstybinio socialinio draudimo įmoka turi būti sumokėta ir pateiktas savarankiškai dirbančio asmens pranešimas už sausio mėnesį“, – aiškino „Sodra“.
Jeigu žmogus įmokų nemoka ir susikaupia, kad ir minimali skola, „Sodra“ ją išieško priverstine tvarka.
„Skolai pasiekus bent tris eurus, „Sodra“ priima sprendimą dėl skolos išieškojimo priverstine tvarka ir per Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą pateikia vykdyti mokėjimo nurodymą kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigai“, – atkreipė dėmesį „Sodra“.
Tiesa, žmonėms, kuriems kyla sunkumų yra daromos išimtys. Negalintys susimokėti gyventojai gali kreiptis į „Sodrą“ ir prašyti įmokų atidėjimo.
„Atidėti įmokų mokėjimą supaprastinta tvarka galima, jei socialinio draudimo įmokų įsiskolinimas ne mažesnis nei 125 eurų ir neviršija 1500 eurų.
Jei įsiskolinimas viršija 1500 eurų, prašyme dėl skolos atidėjimo reikia nurodyti įmokų mokėjimo grafiką, priežastis, kodėl negalite sumokėti įsiskolinimo“, – nurodo „Sodra“.
Įmokų įsiskolinimo sumokėjimas gali būti atidedamas vieną kartą per metus. Prašymą dėl įmokų mokėjimo įsiskolinimo atidėjimo galima pateikti nuo gegužės 2 d.
Kaip susimokėti socialinio draudimo įmokas?
Susimokėti įmokas galima naudojantis „Sodros“ sistema. Prisijungus prie savo paskyros reikia pasirinkti skiltį „Įmokų mokėjimas“, tuomet į įvesti mokamą sumą ir paspausti „Mokėti“.
Svarbu pabrėžti, kad atliekant mokėjimą asmeninėje „Sodros“ paskyroje, gyventojui jau suformuotame mokėjimo ruošinyje galima matyti kitą įmokos kodą (pavyzdžiui: 252) – „Sodra“ pabrėžia, kad keisti įmokos kodo nereikia.
Pasirinkusiems įmokas sumokėti bankiniu pavedimu reikia nepamiršti nurodyti įmokos kodą. Daugumos savarankiškai dirbančių ir savarankiškai įmokas mokančių žmonių PSD ir VSD įmokos mokamos vienu kodu – 444.
Norintys susimokėti gyvai, tai gali padaryti Lietuvos pašto skyriuose, „Perlo“ terminaluose (išskyrus „Norfos“ ir „Maximos“ prekybos tinkluose) ar banko padaliniuose (būtina turėti atsispausdinta mokėjimo nurodymą).
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!