REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Veikiausiai daugelis yra susidūrę su situacija, kai netikėtai atsiranda nenumatytų darbų, kuriuos reikia atlikti kuo greičiau. Tokiais atvejais darbuotojai dažnai lieka be pietų pertraukos ar apsiriboja trumpa pertraukėle kažką greitai perkąsti.

Veikiausiai daugelis yra susidūrę su situacija, kai netikėtai atsiranda nenumatytų darbų, kuriuos reikia atlikti kuo greičiau. Tokiais atvejais darbuotojai dažnai lieka be pietų pertraukos ar apsiriboja trumpa pertraukėle kažką greitai perkąsti.

REKLAMA

Tačiau ar tokiais atvejais darbo dieną galima baigti anksčiau įprastinio laiko, nes žmogus savo laiką atidirbo pietų pertraukos metu?

Privalomi pietūs – vėliausiai po 5 val.

Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė paaiškino, kad pagal Darbo kodeksą (DK), darbo laiko režimą darbovietėje nustato darbdavys.

Pagal DK, darbuotojai privalo dirbti darbo (pamainų) grafikuose, kuriuose nurodomos darbo pradžios ir pabaigos valandos ir darbo dienos, nustatytu laiku.

REKLAMA
REKLAMA

Kodekse taip pat numatyta, kad ne vėliau kaip po 5 valandų darbo darbuotojams turi būti suteikta pietų pertrauka, skirta pailsėti ir pavalgyti.

„Šios pertraukos trukmė negali būti trumpesnė negu 30 minučių ir ne ilgesnė kaip 2 valandos, nebent šalys susitaria dėl suskaidytos darbo dienos laiko režimo. Per pietų pertrauką darbuotojas gali palikti darbovietę. 

REKLAMA

Vadinasi, darbdavys sudarydamas darbuotojo darbo grafiką turi numatyti laiką pietų pertraukai, skirtą pailsėti ir pavalgyti“, – komentavo I. Piličiauskaitė.

Pasak inspekcijos atstovės, darbuotojas privalo laikytis nustatyto darbo grafiko.

Tačiau DK yra nuostata, kad darbuotojams, atliekantiems darbus, kurių metu dėl gamybos sąlygų negalima daryti pertraukos pailsėti ir pavalgyti, turi būti suteikiama galimybė pavalgyti darbo laiku.

„Tokiu atveju vietiniame teisės akte galėtų būti įteisinta nuostata, kad darbuotojams suteikiamas laikas ir sudaromos galimybės pavalgyti darbo vietoje ir darbo laiku“, – aiškino VDI atstovė.

REKLAMA
REKLAMA

Pakeisti trumpesniu darbo laiku negalima?

Tačiau jeigu vis dėlto pasitaiko atvejų, kai darbuotojas pietauja daug trumpiau ar visai nepietauja?

Anot pašnekovės, kadangi užmokestis už pietų pertraukos laiką nėra mokamas, tokiems atvejams tikslinga nusimatyti mažesnę darbo laiko normą ir atitinkamai trumpesnę darbo dieną (taip sutrumpinant darbo dienos laiką, o ne per pietų pertrauką). 

„Nebūtų draudžiama ir nusimatyti dvi pietų pertraukas jeigu viena iš jų atitiktų visus DK reikalavimus“, – komentavo I. Piličiauskaitė.

Jos teigimu, jeigu darbdavys nesuteikia pietų pertraukos darbuotojai su skundu galėtų kreiptis į VDI dėl situacijos identifikavimo ir poveikio priemonių taikymo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Teisės aktai nenumato galimybės pietų pertrauką pakeisti trumpesniu darbo laiku“, – apibendrino VDI specialistė.

Jos teigimu, imperatyviai numatyta, kad pertrauka privalo būti suteikiama ne vėliau kaip po 5 val. darbo. 

„Pietų pertrauką galima naudoti savo nuožiūra, palikti darbovietę, pietauti ar nepietauti, čia darbuotojo, pasirinkimas, tačiau negali būti situacijų, kai po 5 valandų darbo darbuotojui nesuteikiama (arba jis nesinaudoja) pertrauka, siekiant sutrumpinti darbo dienos laiką. 

Toks atvejis būtų galimas tik tuomet, kai darbuotojo darbo dienos trukmė pavyzdžiui, 5 val. tuomet paskutinis laikas galėtų būti pertraukos laikas ir darbuotojas į darbovietę galėtų negrįžti“, – nurodė I. Piličiauskaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų