Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai kurie prekybos tinklai ir vaistinės Lietuvoje jau pradėjo prekiauti greitaisiais Covid-19 antigenų testais, kurių kainos – gerokai mažesnės nei klinikose atliekamų testų. Nusipirktus testus gyventojai galės atlikti patys, namuose. Vis dėlto ne visos prekybos vietos jau gali pasakyti, kada šie testai atsiras ir jų lentynose.

Kai kurie prekybos tinklai ir vaistinės Lietuvoje jau pradėjo prekiauti greitaisiais Covid-19 antigenų testais, kurių kainos – gerokai mažesnės nei klinikose atliekamų testų. Nusipirktus testus gyventojai galės atlikti patys, namuose. Vis dėlto ne visos prekybos vietos jau gali pasakyti, kada šie testai atsiras ir jų lentynose.

REKLAMA

Skirtingose prekybos vietose kiek skiriasi ir antigenų testų kainos. Tiesa – nedaug – daugmaž euro ribose. Tuo metu gydymo įstaigose atliekami testai gerokai brangesni, tačiau jie tikslesni ir oficialiai pripažįstami.

Jau prekiauja parduotuvės

Prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis sako, kad tinklo parduotuvės greitaisiais antigenų testais prekiauja jau nuo praeitos savaitės.

„Testais pradėta prekiauti penktadienį didesnėse tinklo parduotuvėse. Testai skirti tik in vitro diagnostikai ir profesionaliam naudojimui“, – patikslina D. Ryliškis.

REKLAMA

Prekybos tinklo platinami greitieji Covid-19 antigenų testai skirti nustatyti viruso baltymo antigenui žmogaus nosies tepinėlio mėginyje. Kitaip tariant, testas atliekamas tiriant ėminį iš nosies landų. Vienkartinio testo kaina yra 5,99 euro.

D. Ryliškis prideda, kad šis testas yra skirtas tik savityrai.

„Valdžia kol kas šitų testų rezultatų nepripažįsta, jie yra skirti daugiau savityrai. Jei toks testas rodo teigiamą rezultatą, žmogus turėtų kreiptis kur kitur jau, į kliniką ar dar, kad rezultatas būtų patvirtintas“, – sako tinklo atstovas.

Prieš kurį laiką prekybos greitaisiais antigenų testais paskelbė ir keli vaistinių tinklai, tad šiuo metu tokių testų galima įsigyti įvairiose prekybos vietose. Pavyzdžiui, „Camelia“ vaistinėse greitasis antigenų testas kainuoja 6,89 euro, „Eurovaistinės“ vaistinėse nuo 5,49 iki 6,99 euro, greitųjų testų kainos tokios pat ir „Gintarinėse vaistinėse“. Tuo metu „Benu“ vaistinėse, perkant internetu, testų kaina siekia 6,89 euro, o fizinėse parduotuvėse – 6,99 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Privačiose laboratorijose ir klinikose greitieji antigenų testai kainuoja nuo 14 eurų, o PGR testai – nuo 75 iki 119 eurų.

Prekybą pradėjo savaitės pradžioje

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad šios savaitės pradžioje prekybą greitaisiais antigeno testais pradėjo ir prekybos tinklas „Iki“. Žinia tinklas pasidalino pranešimu spaudai.

Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, prekybos tinklas nuolat peržiūri, atnaujina ir pildo kovai su koronaviruso pandemija reikalingų priemonių asortimentą. Greta apsauginių veido kaukių, respiratorių, dezinfekcinių skysčių tinklo parduotuvėse atsiranda galimybė įsigyti ir greitųjų antigeno testų, skirtų savikontrolei. 

„Parduotuvėje įsigijus testą bus galima bet kuriuo metu pasitikrinti, ar nesergama koronaviruso infekcija. Tai suteiks galimybę asmenims vos per 10–15 minučių gauti pirminei diagnostikai skirtą rezultatą.

Tikimės, kad ši priemonė efektyviai prisidės prie pandemijos šalyje valdymo, stabdys viruso plitimą ir leis mums visiems kuo greičiau grįžti į normalų gyvenimą. Mūsų prekybos tinklas nuo pat pandemijos pradžios siekia užtikrinti stabilią būtiniausių priemonių pasiūlą, todėl matome didelį poreikį papildyti asortimentą ir šiais testais“, – sako V. Budrienė. 

REKLAMA
REKLAMA

Vieno Covid-19 greitojo antigenų testo kaina prekybos tinkle siekia 6,99 euro.

Tinklo parduotuvėse bus prekiaujama „Singclean IVD“ Covid-19 antigenų nustatymo seilėse testo rinkiniais, kurie yra patikimi bei saugūs. Prekyboje esantys testai atitinka in vitro diagnostikos priemonėms keliamus reikalavimus. Testą įsigijęs asmuo galės pats paimti seilių ėminį. Testai skirti tik pirminei diagnostikai, nėra skirti galutinės diagnozės patvirtinimui. Skirta profesionaliam naudojimui. 

Prekybą dar tik planuoja

Tuo metu prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė sako, kad kol kas aiškių datų ar detalių dėl prekybos greitaisiais koronaviruso antigenų testais atskleisti negalinti.

„Šiuo metu greitųjų antigeno testų pardavime neturime, tačiau analizuojame galimybes ir kalbamės su tiekėjais“, – patikslina L. Skersytė.

Panašiai atsako ir Ernesta Dapkienė, parduotuvių tinklo „Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė. Tinklo atstovė patikina, kad prekyba greitaisiais antigenų testais yra tinklo planuose, tačiau ją vykdyti vis dar trukdo keli niuansai.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų žiniomis, kol kas Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba dar nėra patvirtinusi nė vieno greitojo Covid-19 antigenų testo, kuris būtų tinkamas naudoti savikontrolės tikslais. Prekiausime greitaisiais antigenų testais, kurie bus skirti profesionaliam naudojimui“, – paaiškina E. Dapkienė.

Tinklo atstovės teigimu, prekybą šiais testais bus stengiamasi pradėti kuo anksčiau. E. Dapkienė atskleidžia, kad tinklas jau turi išsirinkęs ir pagrindinį tiekėją, tad galimai greitu metu tokius testus galima bus rasti ir šio tinklo parduotuvių lentynose.

„Tai yra medicininė priemonė, todėl atsakingai vertinome kokybinius reikalavimus ir pasirinkome prekiauti JAV gamintojo „Acro Biotech, Inc“ greitaisiais antigenų testais“, – patikslina parduotuvių tinklo atstovė.

Ir kol kiti tinklai ieško galimybių suteikti gyventojams sąlygas testuotis namuose, prekybos tinklas „Rimi“ sako, kad kol kas jokio gamintojo greitieji antigenų testai neatitiko visų tinklo keliamų saugumo reikalavimų.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu pagal vidinę tinklo politiką vertiname mūsų tiekėjų pasiūlymus ir kol kas nei vienas jų neatitinka visų reikalavimų.

Tęsiame šį dialogą ir tikimės, kad klientai greituosius antigeno testus mūsų prekybos centruose galės įsigyti jau labai greitai, kai tik tiekėjai pateiks reikalingus įrodymus“, – atskleidžia tinklo atstovė spaudai Gabrielė Šerėnienė.

Kaip dar prieš mėnesį naujienų portalui tv3.lt teigė Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistai – visi Lietuvoje naudojami greitieji testai koronaviruso antikūnams nustatyti yra priskiriami „In vitro“ diagnostikos medicinos priemonių kategorijai. Tai reiškia, kad jie gali būti naudojami tik sveikatos priežiūros specialistų.

Remiantis Lietuvos sveikatos apsaugos reikalavimais, atlikus greitąjį antigeno testą ir gavus teigiamą atsakymą, reikia registruotis patvirtinamajam PGR tyrimui į mobilųjį punktą Karštąja linija 1808 arba pildant elektroninę formą adresu www.1808.lt. Neigiamo rezultato atveju asmuo, remiantis SAM rekomendacijomis, turi ir toliau laikytis asmens higienos rekomendacijų, laikytis fizinio atstumo, dėvėti asmenines apsaugos priemones.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų