• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas didžiausių šalies komercinių bankų įspėja klientus nepakliūti į sukčių pinkles. Jie sugalvojo naują būdą vilioti pinigus socialiniame tinkle „Facebook“.

Vienas didžiausių šalies komercinių bankų įspėja klientus nepakliūti į sukčių pinkles. Jie sugalvojo naują būdą vilioti pinigus socialiniame tinkle „Facebook“.

REKLAMA

Oficialioje paskyroje bankas gyventojus informuoja:

„Pastaruoju metu pastebime naują sukčiavimo būdą. Sukčiai įsilaužia į gyventojų „Facebook“ paskyras ir jų vardu per „Messenger“ susirašinėjimo platformą siunčia žinutes visiems nulaužtų paskyrų kontaktams neva laimėję loterijoje ir norintys tariamą laimėjimą pasidalinti.“

Pasak banko, tokiu atveju sukčiai prašo pateikti interneto banko prisijungimo duomenis, patvirtinti kodus. 

Esą kai kuriais atvejais siekiama išgauti debetinių ir kreditinių kortelių duomenis, prašoma jas nufotografuoti.

„Būkite budrūs! Nesidalinkite savo asmeninėmis tapatybės patvirtinimo priemonėmis!“ – įspėja bankas.

REKLAMA
REKLAMA

Išvilioja milijonus eurų

Finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių per antrąjį šių metų ketvirtį taikėsi išvilioti apie 4,2 mln. eurų, rodo Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenys.

REKLAMA

Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, sukčių padaryti nuostoliai buvo apie 1,4 mln. eurų mažesni.

Per šių metų balandžio – birželio mėnesius nusikaltėlių padaryti nuostoliai siekė apie 2,5 mln. eurų, o finansų įstaigose sustabdytų bei iš sukčių sėkmingai atgautų lėšų suma sudarė apie 1,9 mln. eurų. 

LBA reguliariai atnaujinama statistika rodo, kad šių metų antrąjį ketvirtį dar bankų sąskaitose sustabdytų ir į sukčių rankas nepatekusių lėšų suma sudarė net 1,7 mln. eurų. Apie 200 tūkst. eurų per šį laikotarpį pavyko atgauti iš nusikaltėlių.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sukčių atakų mastas toliau auga – fiksuojama vis daugiau sukčiams sėkmingų incidentų. Iš viso per šių metų balandį – birželį finansų įstaigose užfiksuoti 2951 sukčiavimo atvejai, kai nusikaltėliams pavyko išvilioti gyventojų ar įmonių pinigus, tuo pat metu pernai jų įvykdyta 2454.

„Nors sukčiavimo atvejų nemažėja, viena po kitos ritasi naujos sukčiavimo bangos išnaudojant naujus metodus ir technikas, stebime tendencijas, kad rezultatus duoda finansų įstaigų ir kitų institucijų taikomos priemonės, siekiant apriboti sukčiavimo galimybes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad raginame gyventojus ir  atostogų metu neatsipalaiduoti bei  sukčiams neatiduoti savo prisijungimo duomenų“, – sako LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

Vidutinė išviliota suma mažėjo

Lyginant šių metų antrąjį ketvirtį su atitinkamu laikotarpiu pernai, bendras sukčiavimo atvejų skaičius padidėjo nuo 2454 iki 2951, tačiau reikšmingai mažėjo vidutinė išviliota suma.

Praėjusių metų balandį-birželį ji sudarė 1588 eurus, analogišku laikotarpiu šiemet – 856 eurus.

REKLAMA

Populiariausias sukčių naudojamas apgaulės metodas ir toliau išlieka „fišingas“ (angl. phishing), kai gyventojams siunčiama suklastota SMS žinutė ar elektroninis laiškas, apgaulės būdu siekiant išvilioti asmens duomenis ir šitaip pavogti pinigus iš sąskaitos. Šių metų antrą ketvirtį užfiksuoti 1698 „fišingo“ atvejai, tuo pat metu pernai jų įvykdyta 1533.

„Sukčių taikomi metodai išlieka panašūs, tačiau jiems įgyvendinti nusikaltėliai naudoja vis išradingesnes technikas. Piktavaliai nuolat seka besikeičiančius gyventojų įpročius internete, atakas pritaiko pagal aktualijas, sezoniškumą, išbando naujas technologijas.

REKLAMA

Vienu metu išbandoma daugybė technikų, o atradę tą, kuri suveikė, nusikaltėliai ją pritaiko didesniam žmonių skaičiui. Todėl kiekvieną žmogaus žingsnį skaitmeninėje erdvėje privalo lydėti atidumas ir kritinis mąstymas“, – teigia E. Čipkutė.

Per antrąjį 2023 metų ketvirtį taip pat dvigubai padaugėjo investicinio sukčiavimo - tokių atvejų fiksuota 440, palyginti su 204 atvejais atitinkamu laikotarpiu pernai.

Tokių atakų metu sukčiai gyventojams siūlo investuoti į patrauklią grąžą generuojančius investicinius produktus. Specialistai nuolat primena – stebuklingų būdų greitai užsidirbti nėra, jei kažkas skamba pernelyg gerai – tai pirmas ženklas, kad galėjote tapti nusikaltėlių taikiniu.

Facebook įspėja klientus apie Swedbank sukčiavimo atvejus.
Kad bankai su sukčiais eina išvien. Aš neturiu galimybės turėti sąskaitos kurią galėčiau naudotis be elektroninės bankininkystės o tik atėjęs gyvai į banko skyrių. Čia prie to sukčiavimo labai daug prisidėjo ir valstybė, nes panaikino galimybę deklaruoti pajamas popierinių būdu atėjus gyvai į VMI. Žmogus yra priverstas naudotis elektroniškai o ne visi tą moka. Taip kad jeigu sukčiai pavagia pinigus turėtų valstybė su banku solidariai atlyginti žmogui padarytus nuostolius, plius atlyginti ir moralinę žala. Ir iš karto. Ne visi pas mus kompiuterastai.
Bankai kalba, kad saugo nuo sukčių. Netiesa, rezervuotas sumas pirma perveda, paskui praneša, kad buvo nuskaityti pinigai. Paskui klientą tampo pirmyn ir atgal.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų