• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išsirinkus būstą iš brėžinio šis per kelis mėnesius nuo 130 tūkst. eurų pabrango iki 199 tūkst. eurų. Tokioje situacijoje atsidūrė vilnietė, su kuria nekilnojamo turto (NT) vystytojas vienašališkai nutraukė sutartį.

Išsirinkus būstą iš brėžinio šis per kelis mėnesius nuo 130 tūkst. eurų pabrango iki 199 tūkst. eurų. Tokioje situacijoje atsidūrė vilnietė, su kuria nekilnojamo turto (NT) vystytojas vienašališkai nutraukė sutartį.

REKLAMA

Vystytojas tikino, kad nutrūkusios sutartys yra normalus reiškinys ypač, jeigu tenka susidurti su „probleminiais klientais“. Tuo metu NT ekspertai įspėja, kad gyventojai visada rizikuoja pirkdami būstą iš brėžinių, tad prieš renkantis tokį būstą siūlo gerai apsvarstyti.

Portalo tv3.lt skaitytoja Erika (tikrieji vardas ir pavardė redakcijai žinomi) skundėsi, kad svajonių būstą prarado, nes vystytojas vienašališkai nutraukė sutartį ir net nepaaiškino, kodėl tai padarė. 

„Viešojoje erdvėje tik ir girdime, kad NT vystytojai nutraukia sutartis su pirkėjais, jeigu šie nesutinka daugiau mokėti už pabrangusį būstą. Jau nieko nestebina, kai taip elgiasi mažos, vos kelis metus veikiančios įmonės. 

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau tikrai keista ir neramu, kai sutartį nutraukia bendrovė „Citus“, kuri save įvardija, kaip vieną didžiausių įmonių, kuri į projektus investuoja milijonus eurų. Įmonė manipuliuoja klientais tarsi būtų vienkartinė rinkos žaidėja“, – piktinosi moteris. 

REKLAMA

Ji teigė suprantanti, kad brangstančios medžiagos, energetikos krizė ir infliacija, galbūt ir sukuria prielaidas statytojams nutraukinėti sutartis ir neparduoti turto už rezervacinę kainą. 

„Tačiau jeigu tokią nutraukinėjimo praktiką pradeda taikyti ne tik maži, bet ir didieji statytojai, kokia ateitis laukia kitų NT pirkėjų? Juk didžioji sandorių dalis kaip tik ir vyksta iš brėžinių“, – retoriškai klausė Erika. 

REKLAMA
REKLAMA

Ji pasakojo, kad jos nesėkmingas sandoris prasidėjo dar 2021 metų pradžioje. 

„Rezervavau kotedžą „Citus“ projekte „Pajustis“. Būsto kaina siekė 130 tūkst. eurų. Statybų pabaigos terminas buvo numatytas 2021 metų pabaigoje. Tačiau įmonei niekaip negavus statybų leidimų, terminas nusitęsė iki 2022 metų trečio ketvirčio. 

Nebuvau tuo patenkinta, bet laukiau, nes buvau sumokėjusi reikalingą 15 proc įnašą. Be to, jaučiausi prisirišusi, nes turto kaina nuo rezervavimo buvo ženkliai pakilusi. Už tą pačią kainą kito būsto jau būčiau nebeįpirkusi. Tačiau šiemet, rugpjūtį, likus geram mėnesiui iki būsto pridavimo, gavau pranešimą, kad sutartis vienašališkai nutraukiama. Motyvų niekas nekomentavo ir susirašinėjant dar ciniškai buvo palinkėta gražios dienos“, – piktinosi moteris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji tikino, kad panaši situacija nutiko ir kitiems „Citus“ klientams. 

„Kai kurie žmonės jau ruošia ieškinį teismui. 

Labai pikta, kad praradau 20 mėnesių laukto svajonių būsto. Klausiau, ar galiu, sprendimą keisti sumokant priemoką, bandžiau ieškoti kompromiso. Žinoma, viso skirtumo neturėjau iš ko apmokėti. Dabar kotedžo kaina siekia jau 199 tūkst. eurų. Tačiau vystytojas nesileido į kalbas. O į teismą kreiptis net neverta, nes vystytojas į sutartį buvo įtraukęs punktą, kad gali ją vienašališkai nutraukti, tad šiuo punktu ir pasinaudojau. Tyliai susitaikyti su neteisybe nesinori, todėl ir viešinu šią istoriją, kad kiti žmonės prieš sudarydami sutartis gerai viską apsvarstytų“, – įspėjo Erika. 

REKLAMA

Moteris pasakojo, kad kol kas būsto pirkimą atidėjo.

„Už buvusią sutartą 130 tūkst. eurų sumą, dabar jau nieko nebeįpirksiu. Todėl būsto pirkimą teks atidėti“, – ateities planais dalijosi moteris.

Nutrūkusios sutartys normalus reiškinys?

Bendrovė „Citus“ tikino, kad individualių atvejų komentuoti, deja, negali, nes abi pusės dėl konfidencialumo yra sutarusios sutartyje. 

„Sutartis su klientais pasirašo projektus plėtojantis fondas (bendrovė), kuris ir priima sprendimus. „Citus“ valdo projektus ir organizuoja sutarčių pasirašymo procesą, tačiau pabrėžiame, kad „Citus“ valdomuose projektuose pabrangę statybos darbai nėra priežastis dėl kurios su tam tikrais klientais nutraukiamos sutartys. 

REKLAMA

Statybos darbų ženklus brangimas prasidėjo su COVID–19 pandemija ir tęsiasi iki šiol. Dėl ženklaus brangimo dalis plėtotojų stabdo ir stabdė pradėtus vystyti projektus, iš esmės keičia ir keitė statybų planus ir terminus. Šiuo metu „Citus“ valdomuose projektuose tokių pakeitimų nėra“, – tikino bendrovės atstovai.

Pasak jų, tai, kad keli procentai (paprastai, 2–5 proc.) preliminarių sandorių nutrūksta iki notarinio patvirtinimo, yra įprasta. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu „Citus“ savo valdomuose projektuose yra įsipareigoję pasirašyti didelį kiekį notarinių sutarčių: iš viso per šiuos metus planuojama apie 550 sandorių, iki šiol yra pasirašyta apie du trečdalius viso kiekio. 

„Pajusčio“ projekte, kuriame registruotas 80 proc. statybos darbų baigtumas, turi būti užbaigti 152 sandoriai, iš jų yra 6 dėl skirtingų priežasčių nutrūkusios sutartys (4 proc.), 4 iš jų – nutrauktos klientų iniciatyva. Visuose projektuose nutrūko 33 preliminariosios sutartys. Vertinant aplinkybes rinkoje ir neapibrėžtumą dėl ateities, šis skaičius nestebina“, – pasakojo „Citus“.

REKLAMA

Jų teigimu, sandorį nutraukti, pagal sutarties sąlygas, gali abi sandorio pusės. 

„Tarp nutrūkusių sutarčių yra atvejų, kai nutraukimai yra inicijuoti klientų – dėl pasikeitusių planų, sprendimų, ir dėl finansavimo galimybių pokyčių, o retkarčiais nutraukimą turi teisę inicijuoti ir projektą plėtojanti bendrovė, su kuria klientas sudaro sutartį. 

REKLAMA

Tokių veiksmų imamasi, kai su klientais dėl vienokių ar kitokių priežasčių išsiskiria lūkesčiai ir susitarti nepavyksta. Kartais, ypač kai reikia per trumpą laiką pasirašyti labai didelį kiekį sutarčių ir negalima stabdyti proceso, kad tai neatsilieptų visų klientų interesams, sutarčių nutraukimo tenka imtis dėl formalumų – sutarties sąlygų nesilaikymo: atsiskaitymo, turto perėmimo ar sutarties pasirašymo terminų pažeidimų“, – vardijo bendrovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot „Citus“, egzistuoja ir „probleminių klientų“ kategorija, kuriai skiriamas išskirtinis dėmesys. 

„Tačiau kartais ir to nepakanka, todėl, rūpinantis darbuotojų emocine būsena, reikia priimti sprendimą atsisveikinti su klientais, dėl didelio vertybių nesutapimo, abipusės pagarbos praradimo ir keliamų lūkesčių, prasilenkiančių su įmonės įsipareigojimais bei galimybėmis. 

Taip pat pasitaiko retų atvejų, kai klientai nesutinka priimti tam tikrų sprendinių, kurie buvo sutarti ir suderinti arba kai kyla pagrįstas įtarimas, kad preliminariomis sutartimis gali būti spekuliuojama. Visais atvejais sutartyje yra numatytos sąlygos, kuriomis ji nutraukiama ir atsakomybė bei sankcijos, kurias prisiima kiekviena pusė. Jei sutartis nutraukiama fondo sprendimu, klientui yra grąžinama rezervacijos įmoka ir sumokamos nustatytos netesybos“, – vardijo bendrovės atstovai.

REKLAMA

„Citus“ atkreipė dėmesį, kad parduoti jau tik pastatytus butus, atsisakant pardavimo iš brėžinių –esą neįmanoma. 

„Šiuo metu rinkos pasiūloje pastatytų būstų yra ypač maža dalis, tokiu atveju susidarytų didžiulis pasiūlos vakuumas, o būsto kainos būtų gerokai aukštesnės“, – sakė bendrovė „Citus“.

Įspėja, kad ne visi NT vystytojai geba valdyti kaštus

Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacijos (LNTPA) prezidentas Mindaugas Statulevičius sakė, kad pirkėjai su vienašališku sutarčių nutraukimu pirmą kartą susidūrė prieš gerą pusmetį.

REKLAMA

„Pirmiausia viskas prasidėjo nuo mažesnių vystytojų, kuriems buvo sunku suvaldyti savo kaštus. Ir jie nebegalėjo parduoti už tas kainas, kurias buvo suderėję su pirkėjais dar pernai.

Tačiau su tomis pačiomis problemomis susiduria ir didesni NT vystytojai. Tik klausimas kaip jie tai suvaldo? Teko girdėti, kad mažesni plėtotojai pasiūlo nutraukti sutartis arba paprašo pirkėjų susimokėti ženkliai daugiau. Tačiau mūsų žiniomis didieji NT vykdytojai tokių veiksmų nesiima“, – komentavo LNTPA prezidentas. 

REKLAMA
REKLAMA

Vis tik jis atkreipė dėmesį, kad rezervacijos ir preliminarios sutartys skiriasi. 

„Rezervacijos dažniausiai daromos dar net nesant statybų leidimams. Ankstyvoje stadijoje, už simbolinį kelių tūkstančių eurų mokestį žmogus gauna teisę bakstelti pirštu, kurį būstą nori pirkti. 

Tuomet, kai yra gaunamas statybų leidimas, kai yra žinomi pagrindiniai statybų kaštai, pasirašomos preliminarios sutartys. Šias sutartys didieji vystytojai nutraukia labai retai. Nebent galioja šios dvi sąlygos  – pasikeičia pridėtinė vertės mokestis (PVM) arba keičiasi būsto plotas. Tačiau dar neteko girdėti, kad didieji vystytojai nutrauktų sutartis išaugus statybų kainoms“, – tikino M. Statulevičius. 

Pasak jo, šiuo metu ženkliai sumažėjo pardavimų iš brėžinių. 

„Dauguma NT plėtotojų nori užsifiksuoti statybų kainas. O tai padaryti galima tik susitarus su rangovu, kuris jau turėtų būti nusipirkęs pagrindinių medžiagų, metalo, cemento, medienos, stiklo ir pan. 

Pirkimas iš brėžinių yra susijęs su tam tikra rizika. Gali pasikeisti statybų terminai, būsto plotas. Perkant iš mažesnių, mažiau patyrusių NT vystytojų apskritai kyla rizika, kad būstas gali būti nepradėtas ar nepabaigtas statyti. Todėl saugiausia pirkti jau pastatyta, gal net priduotą būstą. Tačiau jeigu žmogus nori didesnio pasirinkimo, nori pasirinkti tam  tikrą automobilio stovėjimo vietą ar daugiau kitų dalykų, visas šis lankstumas atneša tam tikrų iššūkių“, – komentavo M. Statulevičius. 

apgailetina salis zmones ir valdzia... ka reiskia tas ispeja? visos mahinacijos viesai pateikiamos ir zinomos, tai kur musu ispudingieji FNTT ziuriu? a turbut isijunge kobra 11 mokinas,
Panaši situacija ir dukrai nutiko. Liko be svajonių būsto. Gražiai apgavo. Betvarkė su tais įstatymais ir su sutarčių sudarymu. Vystytojai pasinaudoja klientų pinigais. Ir sutartį sudaro tokią, tikriausiai iš anksto numatę, kad nutrauks.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų