Lietuvos prekybos įmonių asociacijos direktorė Rūta Vainienė sakė, kad dėl kaukių dėvėjimo buvo neaiškiai iškomunikuota žinutė.
„Kaukės yra neprivalomos tik ten, kur su galimybių pasu pasirenka veikti kavinė, restoranas ar parduotuvė. Tai nepriklauso nuo to, ar žmogus turi galimybių pasą. Viskas priklauso nuo paslaugos teikėjo, jeigu jis pasirenka dirbti su galimybių pasu, tada klientui kaukių dėvėjimas tampa tik rekomenduojamas.
Žmonės neteisingai suprato paskelbtą informaciją, ši taisyklė taikoma ne klientui, bet paslaugų teikimo vietai. Juk negalima maišyti žmonių, vieni su kaukėmis, kiti be. Jeigu galimybių pasas tam tikroje vietoje būtinas, tad visi ir kaukių gali nedėvėti“, – aiškino R. Vainienė.
Suskaičiavo, kiek kainuos pirkėjų tikrinimas
Anot jos, kol kas didieji prekybos tinklai galimybių paso iš pirkėjų neprašys, todėl ir kaukes parduotuvėse pirkėjai privalės dėvėti.
„O pasiruošimas tikrinti galimybių pasus jau vyksta. Yra net 10 skirtingų dokumentų, kurie įrodo, kad žmogus yra vakcinuotas, persirgęs, pasidaręs testą. Todėl prašome, kad Sveikatos apsaugos ministerija pateiktų šių dokumentų pavyzdžius.
Taip pat jau aišku, kad kai kurioms parduotuvėms reikės papildomų darbuotojų, kurie tikrins pirkėjų galimybių pasus. Dauguma prekybos centrų samdo apsaugos įmones, tad ko gero jos ieškos papildomų darbuotojų. Taip pat reikės ir papildomų kaštų. Lietuvos nekilnojamo turto plėtros asociacija suskaičiavo, kad vienų prekybos centro durų tikrinimas per dieną atsieis 300 eurų. O juk durų prekybos centrai turi daugiau, tad suma išeis nemenka“, – komentavo R. Vainienė.
Prekybos tinklų atstovai: kaukės būtinos
Didieji prekybos tinklai taip pat vieningai tikino, kad parduotuvėse kaukes dėvėti būtina ir darbuotojams, ir pirkėjams.
Štai prekybos tinklo „Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis sakė, kad parduotuvėse bus laikomasi visų saugumo priemonių, kurių buvo laikomasi ir iki šiol.
„Juk būtų nelogiška griežtinant tvarką leisti žmonėms nusiimti kaukes. Tad parduotuvių darbuotojai ir pirkėjai ir toliau dėvės kaukes, laikysis saugaus atstumo. Pertvaros tarp darbo vietų irgi išliks privalomos. O galimybių pasas yra privalomas bus nuo rugsėjo 13 d. parduotuvėse, kurių plotas viršija 1500 kv. metrus.
Jau esame susidarę vaizdą, kaip vykdysime Vyriausybės sprendimą ir šį prašymą esame nusiuntę kompetentingoms institucijoms, kurios ir sugalvojo šias taisykles. Prašome komentarų dėl dalykų, kurie mums yra neaiškūs. Kai komentarus gausime tuomet tiksliai žinosime, taip atliksime pirkėjų tikrinimą dėl galimybių pasų“, – komentavo D. Ryliškis.
Kito prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ atstovė ryšiams su visuomene Lina Skersytė irgi pažymėjo, kad šiuo metu didesni pokyčiai aptarnaujant klientus neplanuojami.
„Visose parduotuvėse ir toliau laikomasi privalomų teisės aktų reikalavimų – tiek pirkėjai, tiek ir darbuotojai turi dėvėti kaukes, ir toliau užtikrinamas atstumo reikalavimas prekybos vietose bei įgyvendinamos kitos saugumo priemonės – tokios kaip atstumų žymėjimas prie kasų, pertvaros kasose, paviršių dezinfekavimas ir pan.“, – komentavo L. Skersytė.
Pokyčiai – rugsėjo 13 d.
„Maxima“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė teigė, kad prekybos tinklo parduotuvėse klientai su galimybių pasu bus aptarnaujami nuo rugsėjo 13 dienos.
„Be to, kaip yra numatyta Vyriausybės nutarime šis ribojimas bus taikomas tik tose parduotuvėse, kurių prekybos plotas yra didesnis nei 1500 kv. metrai.
Dabar, kaip ir iki šiol, visose parduotuvėse yra laikomasi COVID-19 prevencijos reikalavimų: darbuotojai ir klientai dėvi apsaugines veido kaukes, sudaryta galimybė dezinfekuoti rankas ir naudotis nemokamomis vienkartinėmis pirštinėmis. Apsiperkantiems „Maxima“ parduotuvėse yra galimybė nemokamai gauti ir apsauginę veido kaukę“, – komentavo E. Dapkienė.
Taip pat, pasak jos, visose parduotuvėse dar nuo pirmojo karantino pradžios yra sumontuotos organinio stiklo pertvaros, skiriančios darbuotojus nuo pirkėjų, sužymėti saugūs atstumai prie kasų ir vitrinų.
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė taip pat sakė, kad kol kas jokie pasikeitimai parduotuvėse nenumatomi.
„Kol kas vis dar sprendžiame, kaip tikrinsime pirkėjų galimybių pasus, tačiau iki rugsėjo 13 d. tikrai būsime pasiruošę. Svarstome tiek apie technologinius sprendinius, tiek apie žmogiškųjų resursų didesnį įtraukimą, kad mūsų pirkėjai galėtų apsipirkti patogiai bei saugiai“, – tikino prekybos tinklo atstovė.
Anot jos, prekybos tinklas tikrai supranta ir palaiko valstybės politiką kuo greičiau ir efektyviau suvaldyti pandemiją, nes trečiojo karantino verslas nebepakeltų.
„Privalomas testavimas parodė, kad darbuotojus, kurie norėjo pasiskiepyti šiek tiek vėliau, šis sprendimas paskatino tai padaryti anksčiau. Verta paminėti, kad prekybos tinklas nemažai prisideda prie gyventojų vakcinavimo skatinimo.
Prieš kelis mėnesius kreipėmės į Lietuvos savivaldybių asociaciją siūlydami padėti vykdyti informacinę kampaniją apie vakcinaciją per mūsų parduotuvių vidinį radiją ar informacines lentas. Taip pat skiriame vietos mobiliems skiepijimo punktams parduotuvių aikštelėse. Ten besiskiepijusiems žmonėms daliname vandens. Matome, kad visa tai tikrai padeda įtikinti tiek gyventojus, tiek mūsų darbuotojus apsaugoti save bei kitus“, – pasakojo V. Budrienė.
Vyriausybės sprendimas dėl kaukių
Portalas tv3.lt primena, kad penktadienio vakare buvo paskelbti sveikatos apsaugos ministro ir valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Arūno Dulkio sprendimai dėl reikalavimų, kurie taikomi turintiems galimybių pasą ir jo stokojantiems. Šie nauji reikalavimai įsigalioja nuo pirmadienio, rugpjūčio 16 d., ir galios beveik mėnesį – iki rugsėjo 13 d.
Vienas iš reikalavimų, kuris kinta po A. Dulkio sprendimo – kaukių dėvėjimo privalomumas.
Nuo pirmadienio įsigaliojusi tvarka nustato, kad turintiems galimybių pasą daugelyje vietų kaukės yra tik rekomenduotinos, o neturintiems galimybių paso beveik visur jos yra privalomos.
Nuo rugpjūčio 16 d. įsigalioję reikalavimai nustato, kad galimybių paso neturintys gyventojai dėvėti nosį ir burną dengiančias apsaugos priemones (veido kaukes, respiratorius ar kitas priemones) privalo:
- Viešo maitinimo įstaigose (restoranuose, kavinėse, baruose), kai yra nesėdima prie stalo;
- Vietose, kur paslaugos teikiamos kontaktiniu būdu (pavyzdžiui, grožio salonuose);
- Parduotuvėse, turgavietėse ir kitose prekybos vietose; Laisvalaikio ir pramogų vietose (pavyzdžiui, lošimo namuose, bingo salonuose);
- Apgyvendinimo paslaugų vietose (viešbučiuose, moteliuose);
- Renginiuose uždarose erdvėse;
- Kino teatruose.