REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sukčiaujantiems socialinių pašalpų gavėjams atėjo sunkūs laikai

Gerda Belokopytova

Atskubėję naujieji metai atnešė pokyčių ir Socialinių paslaugų įstatyme. Panašu, kad vis labiau stengiamasi užkirsti kelią neteisėtai gauti socialines pašalpas asmenims, nurodantiems mažesnes oficialias pajamas negu yra iš tikrųjų. Ankstesnės sankcijos jau davė rezultatų – gaunančių socialines pašalpas skaičius Šilutės rajone sumažėjo. Kokių padarinių turės dar vienas pokytis?

REKLAMA
REKLAMA

Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus laikinai einanti vedėjos pareigas Virginija Paulauskienė informavo, kad nuo šių metų sausio pirmos dienos pakeisti teisės aktai dar labiau sumažins galimybes neteisėtai gauti socialines pašalpas. Nuo šiol socialinės pašalpos teikimas perduodamas vykdyti savivaldybėms kaip savarankiška funkcija. Pakeitimai suteikė galimybę sudaryti piniginės paramos teikimo komisijas ne tik Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriuje, bet ir visose rajono seniūnijose.

REKLAMA

Komisijai bus teikiami asmenys, kurie įtariama, jog piktnaudžiauja pašalpomis (neteisėtai jas gauna nenurodę viso turimo turto, - aut. pastaba). Tokios komisijos bus sudaromos iš bendruomenės atstovų, seniūnų, seniūnaičių ir pan. Tokios komisijos – patariamojo pobūdžio. Turbūt ne vienam iškilo klausimas, kaip komisija žinos, kuriuos žmones kviesti pokalbiui? Pasirodo, bus stebimi socialines pašalpas gaunantys asmenys, galbūt apie kai kuriuos praneš kaimynai ir pan.

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol asmenys, gaunantys socialines pašalpas, taip pat buvo tikrinami kiekvieną mėnesį skyriaus darbuotojų. Šeimos yra pasirenkamos atrankos būdu. Pasak V. Paulauskienės, kiekvieną mėnesį skyriaus darbuotojai patikrindavo apie 10 šeimų. Darbuotojai apsilankydavo tos šeimos namuose, su jais bendraudavo. Tikrinamieji turėdavo pateikti turto deklaracijas, taip pat tikrinamos jų pajamų deklaracijos, jų teikiama informacija Mokesčių inspekcijai. Pasak V. Paulauskienės, per praėjusius 2013 metus iš viso patikrinta apie 120 šeimų. Net 50 proc. iš jų buvo taikomos sankcijos. Dažniausia priežastis, anot V. Paulauskienės, gautos papildomos pajamos, pervestos į jų banko sąskaitas. Toms šeimoms, kurios augina nepilnamečius vaikus, 3 mėnesius socialinė pašalpa buvo mokama tik vaikams. Jei šeimoje, kuriai taikomos sankcijos, vaikų nėra, tai tokiai šeimai socialinės pašalpos mokėjimas sustabdomas 3 mėnesiams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Paulauskienė pasakojo, kad tokių atvejų, kai šeima turi, pavyzdžiui, prabangų namą, brangiai kainuojantį automobilį ar kitokį turtą ir gauna socialines pašalpas mūsų rajone nepasitaikė. Tiesa, buvo sulaukta kaimynų pranešimo, kad socialinė pašalpa mokama moteriai, kuri uždarbiauja užsienyje.

Pasak V. Paulauskienės, tokie įstatymo pokyčiai padidino darbo krūvį skyriaus darbuotojams, nes nuo šiol darbo metu reikia ir tikrinti, ir taikyti sankcijas, ir savus darbus padaryti. ,,Niekas darbo krūvio darbuotojams nesumažino, todėl reikės dar labiau spartinti darbo tempą norint viską suspėti“, - sakė V. Palauskienė.

Šiemet finansavimas buvo skirtas pagal 2012 metų faktines išlaidas. Taip skaičiuojama kasmet. Šių metų turtas – skirti 3,6 mln. litų. Pasak V. Paulauskienės, tokios pinigų sumos turėtų užtekti, mat po truputį mažėja gaunančių socialines pašalpas asmenų skaičius. „Pokyčiai pradėjo matytis po atliekamų mūsų tikrinimų. Ypač efektyvus buvo įstatymo pakeitimas nuo 2013 m. birželio 1 dienos, kai buvo suteikta teisė nemokėti socialinės pašalpos asmeniui ar šeimai, jei socialinės pašalpos gavimo metu žmogus persiregistravo darbo biržoje“, - sakė V. Paulauskienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų