Nekilnojamojo turto ekspertai prognozuoja, kad krizės purtomos statybų bendrovės kitąmet sparčiai karpys naujų būstų statybas. Apie tai - pirmadienio "Respublikoje".
„Ober-Haus“ analitikai pirmo šių metų pusmečio rinkos apžvalgoje teigia, esą šiemet būsto statybų tempai tarp „didžiojo trejeto“ miestų - Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos - lėtės tik sostinėje. Tačiau kitąmet žadamas masyvus statybų stabdymas visuose trijuose didmiesčiuose.
„Burbulą“ keičia pesimizmas
„Peržvelgus 2008 m. pirmo pusmečio rezultatus galima konstatuoti, kad Lietuvoje rinka žengė į naują etapą: itin spartų kainų kilimą bei pernelyg optimistinius daugumos rinkos dalyvių lūkesčius keičia mažėjančios nekilnojamojo turto kainos ir atsiradęs pesimizmas“, - teigiama rinkos apžvalgoje.
„Ober-Haus“ atstovai taip pat pabrėžia, kad su didžiausiais sunkumais susiduria ne tiek butų, kiek žemės pardavėjai.
„Mažesnio ploto ir ekonominės klasės butai vis dar yra gana paklausūs ir likvidūs. Didžiausių likvidumo problemų turi žemės sklypų rinka: nuo metų pradžios didžiosios dalies žemės sklypų kainos (ypač žemės ūkio paskirties sklypų, tačiau potencialiai lyg ir skirtų gyvenamiesiems ar komerciniams objektams statyti) sumažėjo nuo 20 iki 40 proc. Didesnę paklausą turi tik mažesnio ploto namų valdos sklypai su infrastruktūra.
Sklypų be infrastruktūros ir kurių nepakeista naudojimo paskirtis likvidumas yra itin žemas ir turėtų dar labiau mažėti. Tokius sklypus nuo didesnio nuvertėjimo gali išgelbėti tik infrastruktūros (inžinerinių komunikacijų, privažiavimo ir vidaus kvartalinių kelių) sukūrimas“, - aiškina specialistai.
Įmonės duomenimis, per pirmus šešis šių metų mėnesius visuose didžiuosiuose miestuose būsto kainos mažėjo. Vilniuje per pirmą pusmetį būsto kainos sumažėjo vidutiniškai 9 proc., Kaune - 10 proc. Klaipėdoje - 12 proc. Labiausiai sumažėjo kainos senos statybos didelio ploto (trijų ir daugiau kambarių) butų bei butų, pretenduojančių į prabangos segmentą, kurių kainos siekė 10 tūkst. litų už kv. metrą ir daugiau.
Rinką apėmė depresija
„Ober-Haus“ nurodo tris pagrindines „drastiškų rinkos pokyčių“ priežastis.
Pirma - išaugusios ir vis dar augančios būsto paskolų palūkanos bei grėsmingai auganti infliacija. Dėl šių veiksnių gyventojai tiesiog nebeišgali būstui įsigyti skirti tiek lėšų, kiek galėjo skirti prieš metus ar dvejus.
Antra priežastis - gyventojų lūkesčiai. Šių metų kovo mėnesį atlikta „Ober-Haus“ klientų apklausa parodė, kad beveik pusė potencialių būsto pirkėjų nesiryžta įsigyti būsto (nors pajamos tai leidžia padaryti), nes baiminasi kainų kritimo netolimoje ateityje ir kartu nuogąstauja, kad jų nusipirktas būstas po kurio laiko gali nuvertėti, t.y. nebekainuoti tiek, kiek už jį buvo sumokėta.
Trečioji prastos situacijos kaltininkė, „Ober-Haus“ manymu, yra žiniasklaida, vis dažniau pranešanti „apie vis naujas nekilnojamojo turto plėtros ir statybų kompanijų bėdas, krintančias kainas visame pasaulyje ir niūrias šalies bei užsienio specialistų prognozės tiek pačios nekilnojamojo turto rinkos, tiek visos Lietuvos ekonomikos adresu“.
„Tad apibendrinant šiuo metu rinkoje vyraujančias nuotaikas galima teigti, kad rinką yra apėmusi lengva depresija ir laukimas“, - konstatuoja „Ober-Haus“ specialistai.
Mato ir bankrotų grėsmę
Rinkos ekspertai prognozuoja, kad pirmieji į krizę reaguos būstų statytojai sostinėje ir pirmąsyk po daugelio metų pastatytų būstų skaičius Vilniuje ne augs, o kris. Kaune ir Klaipėdoje statybos esą mažės kitąmet.
„Didelė dalis dar iš anksčiau suplanuotų projektų (ypač daugiabučių namų statybos) bus stabdoma arba net nepradedama plėtoti. Todėl, „Ober-Haus“ duomenimis, vietoje Vilniuje 2009 m. planuotų 6 tūkst. butų geriausiu atveju bus pastatyta 3,5-4 tūkst. Kaune 2009 m. planuojama pastatyti 1 tūkst. butų, o Klaipėdoje - apie 900 butų, t.y. beveik perpus mažiau, nei statoma 2008 m.“, - prognozuoja specialistai.
Kiek rinkai bus pasiūlyta naujos statybos butų 2010 m., esą sunku prognozuoti, bet skaičius gali būti dar mažesnis. „Ober-Haus“ specialistų manymu, smulkesnės ir neatsargią investavimo politiką vykdžiusios įmonės gali nutraukti savo veiklą (bent jau nekilnojamojo turto segmente).
„Nors pardavėjams tai nelabai patinka, sąlygas šiuo metu rinkoje diktuoja pirkėjai. Mokūs pirkėjai šiuo metu yra labai vertinami rinkoje ir būtent šiuo metu kaip niekada anksčiau jie gali išsiderėti iš pardavėjų ypač palankias būsto kainas“, - atkreipia dėmesį „Ober-Haus“ analitikai.
Šarūnas ČERNIAUSKAS