• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjus daugiau nei dviem savaitėms nuo pajamų deklaravimo ir įmokų sumokėjimo termino pabaigos, tiems, kas nesumokėjo įmokų ir nesikreipė dėl jų atidėjimo, jau siunčiami raginimai sumokėti skolą.

Praėjus daugiau nei dviem savaitėms nuo pajamų deklaravimo ir įmokų sumokėjimo termino pabaigos, tiems, kas nesumokėjo įmokų ir nesikreipė dėl jų atidėjimo, jau siunčiami raginimai sumokėti skolą.

REKLAMA

To nepadarius, prasidės skolų išieškojimas, praneša „Sodra“.

Jei dirbate savarankiškai, pavyzdžiui, vykdote individualią veiklą, nuo uždirbtų ir deklaruotų pajamų  turite sumokėti socialinio draudimo įmokas „Sodrai“. Šios įmokos nėra tik prievolė – jos suteikia svarbias socialines garantijas: teisę į ligos ar motinystės išmokas, pensiją.

Svarbu įmokas mokėti laiku. Jei dėl kokių nors priežasčių to padaryti nepavyksta, galima kreiptis į „Sodrą“ ir susitarti dėl įmokų mokėjimo atidėjimo. Jei žmogus nesumoka įmokų ir nesikreipia dėl jų atidėjimo, susidaro skola.

REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju „Sodra“ pirmiausia siunčia priminimus ir raginimus sumokėti, o jeigu į juos nereaguojama – pradedamas skolos išieškojimo procesas.

REKLAMA

Kada „Sodra“ turi teisę nurašyti lėšas nuo sąskaitos?

Išieškoti nesumokėtas įmokas „Sodrą“ įpareigoja Valstybinio socialinio draudimo įstatymas, o visos išieškojimo priemonės yra taikomos vadovaujantis teisės aktais ir Civiliniu kodeksu. Kai savarankiškai dirbantis asmuo laiku nesumoka įmokų, apskaičiuotų pagal deklaruotas pajamas už praėjusius metus, „Sodra“ neišieško skolos be išankstinio įspėjimo.

REKLAMA
REKLAMA

Priminimai ir raginimai sumokėti susidariusią skolą yra siunčiami į asmenines gyventojo arba draudėjo paskyras. Jei asmeninėje paskyroje žmogus yra nurodęs savo elektroninio pašto adresą, informacija siunčiama taip pat ir šiuo kanalu.

Pranešimuose nurodyta skolos suma ir jos sumokėjimo terminas. Jei į raginimą nereaguojama – pradedamas priverstinis skolos išieškojimas. Tuomet „Sodra“ turi teisę pateikti mokėjimo nurodymą kredito įstaigoms, arba, kalbant paprastai – nurašyti mokėtiną sumą nuo skolininko sąskaitos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip vyksta skolos išieškojimas?

Jei savanoriškai skola nepadengiama, „Sodra“ teikia mokėjimo nurodymus per Piniginių lėšų apribojimo informacinę sistemą (PLAIS), kurią administruoja Registrų centras. Ši sistema leidžia automatiškai apriboti ir nurašyti skolos sumą iš skolininko sąskaitų, esančių Lietuvos kredito, mokėjimų ar pinigų įstaigose, pavyzdžiui, asmeninės banko sąskaitos, Revolut sąskaitos ir kitų.

REKLAMA

Svarbu žinoti, kad apribojimai taikomi visose sąskaitose bendrai skolos sumai, tačiau nurašymas atliekamas tik tol, kol padengiama skola. Likusiose sąskaitose apribojimai nedelsiant panaikinami.

Pavyzdžiui – žmogus turi 500 eurų skolą ir naudojasi penkiomis skirtingomis sąskaitomis. Pateikus mokėjimo nurodymą per PLAIS, visose sąskaitose atsiras apribojimai 500 eurų sumai. 

REKLAMA

Vis dėlto tai nereiškia, kad apribota suma nurašoma nuo visų sąskaitų. Kai – priklausomai nuo turimų lėšų – skola bus nurašyta nuo vienos ar kelių sąskaitų, kitose sąskaitose apribojimai bus iškart panaikinti. Dažniausiai tai įvyksta per kelias valandas.

Ar lėšos išieškomos tik iš Lietuvoje esančių sąskaitų?

Jei skolininkas gyvena užsienyjeEuropos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse, Šveicarijoje ar Jungtinėje Karalystėje – skolos išieškojimo prašymas perduodamas atitinkamos šalies institucijoms, kurios veikia pagal savo teisės aktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar „Sodra“ nurašo visą sąskaitoje esančią sumą?

Automatiškai pritaikoma suma, kurios negalima nurašyti – vadinamoji neišieškoma suma. 2025 metais ji siekia 450 eurų per mėnesį. Žmogus gali kreiptis į mokėjimo nurodymų teikėją dėl neišieškomos sumos padidinimo, jei pateikia pagrįstus dokumentus.

Neišieškoma suma galioja kalendorinį mėnesį ir lieka galioti, kol nenuimami visi apribojimai, nėra pateikta nauja suma ar nepasikeičia nurašymo tvarka.

REKLAMA

Pavyzdžiui, jeigu žmogus skolingas 400 eurų, o jo sąskaitoje yra 650 eurų, bus nurašyta 200 eurų, o 450 eurų palikta kaip neišieškoma suma. Jeigu sąskaitoje yra ne daugiau kaip 450 eurų, ši suma yra neliečiama ir skolininkas ja gali naudotis. 

Ar gali būti taikomi kiti skolų išieškojimo būdai?

Jei nepavyksta lėšų išieškoti pateikus mokėjimo nurodymą, gali būti taikomos kitos skolos išieškojimo priemonės: areštuojamas asmens turtas, nustatoma skolininko turtui priverstinė hipoteka ar įkeitimas, skolos išieškojimas gali būti perduotas antstoliui ar asmens darbdaviui. 

Pradėjus išieškojimą jis gali būti tęsiamas, nepaisant to, kad jo metu sueina priverstinio išieškojimo terminas, tad skolos dažniausiai nėra nurašomos.

REKLAMA
Eikit n.x.j sukos, tik atimt uždraust apmokestint. Grasinimai ir grasinimai pastoviai. Gerovės valstybė blt.
Valstybinis reketas.
Skolingas 1 eurą,kada atimsite?na,tada gal jau bus 10 eurų.Vagių sistema,ir toliau vykdoma.Dirbi,moki mokescius,dar pareina,kad skoloje,tai kam buvo skaiciuota?tik niekada nebuvo taip,kad man sumoketų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų