Parengė: Rosabeth Moss Kanter
Pirmasis mūšio pusvalandis apsprendžia mūšio baigtį
Nesvarbu, apie kokį žaidimą kalbėtume – sportą, meilę ar verslą – pergalė jame padidina šansus laimėti ir kitą kartą. Šį dėsnį supratau analizuodama profesionalaus bei mėgėjiško sporto atstovus (futbolo, krepšinio, beisbolo) ir tuomet lygindama rezultatus su konkrečiomis verslo rinkomis (iš JAV).
Kadangi čia verslo portalas, o ne sporto ir juoba ne meilės, kyla natūralus klausimas – kaip šį dėsnį būtų galima panaudoti savo įmonės naudai? Tiesa, jog gudrūs lyderiai įgalina šią tiesą. Dar Napaleonas Bonapartas sakydavo, jog pirmasis mūšio pusvalandis nusprendžia kuo baigsis visa kova.
Pakili nuotaika. Akivaizdu, kad kiekvienas jaučiasi geriau švęsdamas pergalę, o ne liūdėdamas dėl pralaimėjimo. Emocijos veikia rezultatus. Teigiamos emocijos didina fizinę energiją ir atkaklumą susidūrus su kliūtimis. Be to, psichologai išsiaiškino, jog nuotaikos yra užkrečiamos – jos ir nulemdavo Prancūzijos revoliucinės armijos vado mūšių baigtį.
Daugiau idėjų. Tiek mažamečių futbolo lygoje, tiek įmonės biure, pralaimėtojai anksti vyksta namo. Tuo tarpu nugalėtojai pasilieka ilgesniam laikui. Mano tyrimai rodo, jog sėkmingose organizacijose yra mažiau nuovargio bei . Kai darbuotojai praleidžia daugiau laiko kartu, kur kas dažniau dalijamasi informacija tarpusavyje bei gimsta idėjų.
Noras mokytis. Pralaimėtojai nesąmoningai užima gynybinę poziciją ir nenori, jog kas nors primintų apie jų nesėkmes – todėl vengia grįžtamojo ryšio. Tuo tarpu sėkmę patyrę verslininkai noriai aptaria klaidas, priima kritiką, nes jie jaučia pasitikėjimą savimi: “Nepaisant kritikos, joks veiksnys man nesutrukdys progresuoti toliau ir pasiekti dar daugiau.”
Laisvė susikoncentruoti. Kiekvienas golfo entuziastas patvirtins, jog norint laimėti žaidimą, būtina susikoncentruoti į kamuoliuką. Pralaimėtojai dažnai kaltina save, kai laimėtojai taip nesiblaško. Taigeris Vudsas laimėdavo kiekvieną čempionatą, kuriame dalyvaudavo iki tol, kol neturėjo asmeninių problemų. Atsiradus joms, Taigeris nebesusikoncentruoja.
Pagarba iš kitų. Užsiimant komandiniu sportu, kiekvienos pergalės dėka komandos nariai ima labiau vienas kitą gerbti bei įsiklausyti. Juk jeigu laimi komanda, vadinasi, kiekvienas komandos narys yra geras žaidėjas. Nugalėtojai semiasi įkvėpimo tarpusavyje, o tuo tarp pralaimėtojai ima viens kitą kaltinti – ilgainiui suklesti vidutinybių kultūra.
Kiekvienas golfo entuziastas patvirtins, jog norint laimėti žaidimą, būtina susikoncentruoti į kamuoliuką. Pralaimėtojai dažnai kaltina save, kai laimėtojai taip nesiblaško. Taigeris Vudsas laimėdavo kiekvieną čempionatą, kuriame dalyvaudavo iki tol, kol neturėjo asmeninių problemų. Atsiradus joms, Taigeris nebesusikoncentruoja.
Palaikymo komanda. Kiekvieną daug pasiekusį atletą globoja treneriai, draugai ir fanai, suteikiantys papildomos motyvacijos. Pergalės skatina palaikymą iš kitų, o pralaimėjimai – mažina kitų palaikymą. Tarkim, viena koledžo futbolo komanda buvo tokia beviltiška, kad merginų palaikymo grupė baigdavo savo šokį nesulaukuss pirmojo kėlinio pabaigos.
Geresni atsiliepimai. Jeigu jūs esate sėkmingas žmogus, tikėtina, jog jūsų praeitį bei ateitį žiniasklaida nušvies labai ryškiomis spalvomis. Gebėjimas laimėti taip žavi, jog visi žmonės pasiduoda jums ir jūsų talentams. Tuo tarpu pralaimėjimas skatina stebėtojus analizuoti ir ieškoti pralaimėjo priežasčių (kad ir ne visada racionaliai).
Kvietimai į geriausius vakarėlius. Iš tiesų, laimėtojai turi galimybę būti tarp kitų laimėtojų, aukščiausioje lygoje. Priėjimas prie šių ryšių neabejotinai duoda naudos ilgalaikėje perspektyvoje ir, tikėtina, ateityje galima gauti neblogų pasiūlymų. O be to, ar kas kviečia lūzerį į vakarėlį?
Tęstinumas. Pralaimėsite per dažnai, prasidės grandininė reakcija: mažėja išteklių, mažėja akcijų rinkos kaina, mažėja darbuotojų skaičius. Viskas ima griūti. Pažiūrėkite į “Yahoo” bendrovę, kurį vadovą keičia neįtikėtinai dažnai, bet bendrovė ir toliau grimsta į dugną. Laimėti tampa vis sunkiau, bet tai būtina norint stabilizuoti situaciją.
Žinoma, tai nereiškia, jog patyrę sėkmę keletą kartų iš eilės visuomet ir liksite nugalėtojais. Labai dažnai pergalę pasiekusios bendrovės tampa pernelyg savimi pasitikinčios ir arogantiškos. Tačiau bendrovės lyderis turi laiku pastebėti besikeičiančią kultūrą, įkvėpti disciplinos savo darbuotojams bei pasinaudoti laimėtojo pranašumais!