Sėklines bulves auginantys Lietuvos ūkininkai prakalbo apie tai, kad šalia jų ūkių būtinos apsauginės zonos, kuriose kiti žemdirbiai negalėtų sodinti prastos kokybės sėklų.
Jau pradedamas rengti naująją tvarką įteisinantis projektas, tačiau abejojama, ar ji įsigalios iki gegužės, kai prasidės bulviasodis, rašo dienraštis "Verslo žinios".
"Daugelis Europos Sąjungos šalių turi tokias zonas. [...] Mes jau trejus metus tiriame virusų kiekį bulvėse ir matome, kad jei norime pasiekti vakarietiškus standartus ir dauginti labai geros kokybės sėklas, to neįmanoma užtikrinti, jei netoli auginamos bulvės, pasėtos iš nesertifikuotų ar užkrėstų sėklų", - sakė Valstybinės augalų apsaugos tarnybos viršininkas Edmundas Markevičius.
"Nekalbame apie draudimą netoli sėklininkystės ūkių auginti bulves, tik norime įpareigoti tuo užsiimančius žemdirbius laikytis tam tikrų taisyklių - sėti tik sertifikuotas sėklas, naudoti augalų apsaugos priemones", - aiškino jis.
Pasak sėklinių bulvių ūkį Šilutės rajone valdančio Petro Vasiliausko, šiuo metu augintojai su kaiminystėje dirbančiais žemdirbiais tariasi savarankiškai bei suteikia jiems sertifikuotų sėklų, apsaugos priemonėmis purškia pasėlius, tačiau tokios derybos paprastai būna sunkios.
Šiuo metu Lietuvoje yra 8 sėklininkystės ūkiai. Pernai šalyje užauginta 4,2 tūkst. tonų sertifikuotų bulvių sėklų - 30 proc. daugiau nei užpernai.