Iki šiol buvo skelbiama, kad oficialiai Lietuvoje žemės užsieniečiai galės pirkti nuo 2009 m. sausio 1-osios. Džiugioji naujiena: išparduoti gintaro šalį iš tiesų bus leidžiama tik nuo 2011 m. gegužės.
Liūdnoji naujiena: iki šios dienos užsieniečiams jau pavyko nusipirkti net penktadalį šalies dirbamos žemės, skelbia "Vakaro žinios".
Lietuva su Europos Komisija išsiderėjo septynerių metų pereinamąjį laikotarpį, per kurį žemė nebus pardavinėjama užsienio fiziniams ir juridiniams asmenims. Tas laikotarpis baigsis 2011 m. gegužės 1 d. Vis dėlto apsukrūs prekeiviai randa būdų, kaip šį draudimą apeiti ir sėkmingai jais naudojasi. Tad nors oficialiai skelbiama, jog užsieniečiai nuomoja tik labai mažą dalį Lietuvos žemių, apie 0,6 proc. visos dirbamos žemės, neoficialiai tvirtinama, kad jų rankose - net 20 proc.
Paklausiausia, užsieniečius labiausiai dominanti žemė - ten, kur ji derlingiausia. Tai Žemaitijos kraštas, Suvalkija, dalis Aukštaitijos. O aktyviausi lietuviškų žemių "kupčiai" - anglai, danai, skandinavai. Daug žemės, spėjama, jie supirkę Pakruojo, Pasvalio, Marijampolės ir kituose rajonuose.
Kol užsieniečiams neleidžiama žemės Lietuvoje įsigyti oficialiai, jie veikia per tarpininkus. Čia užsieniečiai įsteigia akcines bendroves, kurios superka žemės ūkio paskirties plotus. Kitas būdas - vekseliai. Žemę už vekselius įsigyja užsieniečiai lietuvių vardu, bet kai baigsis pereinamasis laikotarpis, ji iškart bus perleista užsieniečiams, rašo "Vakaro žinios".