REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasibaigus karantinui ir atsisakius galimybių paso koronaviruso atvejų liko, bet jų skaičius niekad nebepasiekė pandemijos bumo lygio. Vis tik neseniai Lietuvos ugdymo įstaigose netikėtai buvo pradėti nemokamai dalinti greitieji COVID–19 testai. Esą juos išdalinti  reikėjo dėl to, kad neva padaugėjo atvejų.

Pasibaigus karantinui ir atsisakius galimybių paso koronaviruso atvejų liko, bet jų skaičius niekad nebepasiekė pandemijos bumo lygio. Vis tik neseniai Lietuvos ugdymo įstaigose netikėtai buvo pradėti nemokamai dalinti greitieji COVID–19 testai. Esą juos išdalinti  reikėjo dėl to, kad neva padaugėjo atvejų.

REKLAMA

Už šią testų dalinimo „akciją“ atsakingi asmenys neslėpė, kad naujų testų niekas nepirko – dalinami seniau įgyti, laboratorijose gulėję testai.

Dalis gyventojų pastebi, kad juos išdalinti gyventojams tikrai buvo geresnių progų, kai susirgimų atvejų skaičius buvo ženkliai didesnis, o dabar jie kažkodėl saujomis dalijami nemokamai.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai tikina – tai esą daroma siekiant paskatinti testuotis, kad gyventojams už testus nereikėtų mokėti. Vis tik tikroji priežastis išaiškėja greitai – už mokesčių mokėtojų pinigus pirkti testai tiesiog tuoj nustos galioti.

REKLAMA
REKLAMA

Gavę testus gyventojai sutrinka

Į tv3.lt redakciją kreipėsi skaitytoja Aistė (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi), klausdama, kas čia vyksta su greitųjų COVID–19 testų dalijimu.

REKLAMA

Ji nurodė, kad mokyklose ir darželiuose vaikai nemokamai gauna krūvas testų: „Kodėl čia buvo nuspręsta juos dalyti? Ir išvis, kas tai finansuoja? O gal čia šiaip lentynas valo?“

Kitas vyriškis dalinosi, kad turi 3 vaikus: vienas eina į darželį, kiti du – į mokyklą. Jis buvo sutrikęs, kai kiekvienas vaikas namo parsinešė po 5 testus, tad namie šiuo metu yra net 15 testų.

Vaikų tėvas skundėsi, kad tai – kažkokia nesąmonė, lyg iš niekur – 15 testų.

Nusprendė išdalinti, kad esą nereiktų pirkti

SAM Visuomenės sveikatos departamento direktorius Audrius Ščeponavičius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu – užkrečiamų ligų sezonas, didelis COVID–19 atvejų augimas:

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar sergamumas tiek užkrečiamomis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, tiek gripu, tiek COVID–19 auga. Ir sergamumas koronavirusu – didesnis, negu buvo pernai.“

Jis tikino, kad dėl atėjusio ligų sezono visoje Lietuvoje buvo pradėti nemokamai dalinti COVID–19 testai.

Dalinimo tikslas, pasak pašnekovo, yra paprastas – kad tiesiog žmonėms nereikėtų pirkti: „Tie testai kainuoja. Tai yra savotiškas palengvinimas ir paskatinimas. Kiti galbūt taupo pinigus ir nesitestuoja.

Jei blogai jaučiasi, tai taip yra skatinama, kad prasitestuotų ir neitų į darbą, neplatintų, o tiesiog kreiptųsi į šeimos gydytoją.“

A. Ščeponavičius aiškino, kad COVID–19 testai buvo pradėti dalinti likus 10 savaičių iki Naujųjų metų, t. y. spalio mėnesio viduryje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Juos dalijome su mintimi, kad iki Naujųjų metų žmonės testuotųsi ir ypač vaikai, kurie ėjo prieš Vėlines atostogauti.

Tai mokyklose, ikimokyklinėse grupėse didžioji dalis testų buvo išdalinta dar prieš Vėlines. Gavo ir vaikai, ir tėveliai galėjo gauti, ir bendruomenės“, – kalbėjo SAM atstovas.

Vis tik SAM atstovo žodžius paneigia Valstybės duomenų agentūros informacija. Remiantis ja, koronaviruso susirgimų skaičius šiemet yra daug kartų mažesnis, nei pernai. Šiemet numanomas atvejų skaičius nesiekė nė 20 tūkst., kai 2022 m. buvo beveik 240 tūkst. susirgimų.

Kiekvienam vaikui – 5 testai iš valstybės biudžeto

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teigė gavęs apskaičiuotą testų kiekį – vienam vaikui numatyti 5 testai ir papildomai priskaičiuoti testai ugdymo įstaigų darbuotojams.

REKLAMA

Paklausus, kodėl buvo nuspręsta kiekvienam vaikui dalinti būtent po 5 testus, A. Ščeponavičius tikino, kad taip buvo paskaičiuota – vienas vaikas per 10 savaičių (iki Naujųjų metų), turėdamas 5 testus, galės prasitestuoti kas antrą savaitę. Arba prasitestuoti galės jo šeimos nariai: „Tai po 5 testus davėm.“

Pasiteiravus, iš kur buvo gauti šie testai ir kas šią dalinimo „akciją“ finansuoja, A. Ščeponavičius neslėpė, kad testai buvo įgyti dar pandemijos piko metu.

„Tų testų mes dar turime pasilikę – dalis buvo išdalinta, dalis dar yra pasilikta, jei dar reiks pavasarį ar dar kitą sezoną. Rudenį vėl gal bus sprendžiama dėl dalinimo.

REKLAMA

Testų pirkimai vis tiek yra daromi periodiškai, laikas nuo laiko. Jie buvo Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje saugomi“, – dėstė pašnekovas.

Jis nurodė, kad šie testai, kaip ir vakcinos, buvo įsigyti iš valstybės biudžeto. Kitaip tariant – iš mokesčių mokėtojų pinigų.

Centrinės viešųjų pirkimų informacinės sistemos duomenimis, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija SARS-CoV-2 greituosius antigeno nustatymo testus perka nuo 2021 m. rugsėjo. Viešųjų pirkimų sutartyse nurodyta jų kaina svyruoja nuo 0,707 iki 1,245 euro.

SAM atskleidė, kad 49 visuomenės sveikatos biurams išdalinta 3,4 mln. testų už 3,89 mln. eurų, iš kurių:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • testų savikontrolei (mokiniams) – 2,4 mln. vnt. už 1,69 mln. eurų;
  • testų iš burnos seilių arba „čiulpinukų“ (darželinukams ir pradinukams) – 1 mln. vnt. už 2,2 mln. eurų.

Galiojimo terminas baigsis greičiau nei po 2 mėnesių

Portalo tv3.lt žurnalistų kalbinta vilnietė Dovilė teigė buvusi nustebinta, kai lapkričio mėn. pradžioje iš privačios ugdymo įstaigos sulaukė „lauknešėlio“ su greitaisiais COVID–19 testais.

Ji pasidalino nuotrauka, kurioje yra aiškiai matoma testo galiojimo data – iki 2024 m. sausio 16 d. Vadinasi, testai nustos galioti greičiau nei po 2 mėnesių.

Tad galima manyti, kad vienai valstybės pirktų testų serijai nustojus galioti, buvo paskaičiuota, kad norint jų neišmesti, o išdalyti, kiekvienam vaikui reiks duoti po 5.

REKLAMA

O likę, vėliau pirkti testai laboratorijose galimai vėl gulės tol, kol, galiojimo terminui artėjant į pabaigą, vėl bus išdalyti.

Tuo piktinosi ir vilnietis Modestas. Jis tvirtino, kad mokesčius mokantys gyventojai net nežino, kiek už jų pinigus buvo nupirkta tų greitųjų testų, kas ir iš ko juos pirko.

„Jokios atskaitomybės. Man kyla vienintelis klausimas: kiek mūsų pinigų negaliojančių testų pavidalu bus išmesta į balą ar, tiksliau, šiukšlių konteinerius? Na, ir, aišku, kas labiausiai iš to uždirbo?“ – skundėsi gyventojas.

Testus galėjo išdalinti daug anksčiau

Anot skaitytojo, jeigu testai galioja 2 metus, tai įdomu, kodėl per šį laiką nebuvo panaudoti:

REKLAMA

„Juk ligoninės, įvairios kitos biudžetinės įstaigos per tą laiką, matyt, irgi pirko testus, nors sandėliuose buvo tie, kurie dabar dalijami moksleiviams ir darželinukams.“

Dovilės nuomone, tokia logika prasilenkia su sveiku protu. Anot jos, šiemet sergamumas COVID–19 tikrai nėra toks didelis, kaip praėjusiais metai, ir pats koronavirusas negąsdina.

„Dauguma žmonių esame pasiskiepiję ir vertiname panašiai kaip peršalimo ligą. Įdomiausia, kad karantino metu ir COVID–19 piko situacijoje greituosius testus pirkome patys ir net nebuvo kalbos, kad galėtume gauti iš ugdymo įstaigos. O šiemet jau gauname ir, panašu, aiškėja, dėl ko.

Matosi, kad greitieji testai galioja iki ateinančių metų sausio vidurio. Turbūt todėl ir pradėjo juos dalinti, kai galiojimas eina į pabaigą. Bet ar spėsim juos panaudoti, kai liko tiek mažai laiko? Ar taip sąžininga – kad nereikėtų išmesti ar utilizuoti, pradeda dalinti tėvams?“, – svarstė vilnietė Dovilė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Testus dalino tiek valstybinėse, tiek privačiose įstaigose

Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras aiškino, kad savikontrolei skirtų testų perdavimą savivaldybių visuomenės sveikatos biurams SAM nutarimu organizavo Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSPL).

A. Ščeponavičiaus aiškinimu, testai dalijami per Visuomenės sveikatos biurus, kurių šalyje iš viso yra 49.

Jei savivaldybė neturi Visuomenės sveikatos biuro, pavyzdžiui, Neringos savivaldybė, ji vis tiek turi sutartį su savivaldybe, kuri tą biurą turi. Neringos atveju – tai Klaipėdos savivaldybė.

Tad, SAM atstovo tvirtinimu, aprūpintos buvo visos savivaldybės ir jų mokyklos.

„Testai išdalinti visoms Vilniaus miesto ir rajono ugdymo įstaigoms, vykdančioms bendrąją ir ikimokyklinį ugdymą (tiek privačioms, tiek valstybinėms, tiek savivaldybės), per kurias jau bus pasiekiama ir platesnė dalis bendruomenės – testus galės atlikti vaikai, jų tėvai (globėjai, rūpintojai), ugdymo įstaigų darbuotojai“, – dėstė Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras.

REKLAMA

SAM atstovo teigimu, atėjus į mokyklą ar darželį testus išduoti įgalioti buvo sveikatos specialistai. Jei jų tuo metu nebuvo, tam įgalioti buvo mokytojai: „Visi, kurie norėjo – gavo. Pasirašo žurnale, kiek testų pasiėmė. Tai tokia tvarka.“

Pasak A. Ščeponavičiaus, komunikacija vyko per elektroninius mokyklų žurnalus (pvz., „Tamo“), tad vaikai ir tėvai per tą sistemą gavo visą informaciją.

Vilniaus miesto savivaldybė dar pridūrė, kad apie jų dalijimą SAM svetainėje buvo paskelbta dar spalio 24 d. SAM svetainėje.

yra mokama, tai mes visi sumokejom ir dabar dalija tai kas musu nupirkta ir tai valdzia vadina nemokama.. ir pabandykit tokia valdzia dar karta isrinkti - padalins jums nemokamai sovinius, ir turesit lakstyti paskui sautuva..
Utilizavimas nemažai kainuoja, o čia išdalinai ir dar gerą darbą padaręs gali apsimest.
Ačiū už testus.Puiki parama šeimoms.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų