Šveicarijoje gyvenanti dukra Kalėdų proga atsiuntė dovanų. Gavęs pranešimą nuėjau į paštą siuntinio atsiimti ir išgirdau, kad jis – apmokestintas. Turiu sumokėti 157 litus 25 centus. Ką padarysi, sumokėjau. Grįžęs namo siuntinuką išpakavau, o jame – trys šokoladukai, dvi nedidelės saldainių dėžutės, dvi knygelės turistui apie Šveicariją, suvenyrinis peiliukas, dar kelios smulkmenėlės. Bendras svoris – 2 kg 225 g. Dukra siuntinį buvo įvertinusi 230 Šveicarijos frankų. Būčiau žinojęs, kad jo išpirkimas brangesnis už turinio vertę, visai nebūčiau ėmęs. Labai apmaudu, kad dideli pinigai iš žmogaus nulupami už nieką. Dukra juk sumokėjo už siuntinio pristatymą į Lietuvą – kodėl aš dar kartą turiu mokėti? Ir dar tokius didžiulius pinigus.
STASYS, Vilnius
Atsakymas:
Vilniaus teritorinės muitinės pašto posto vyresnioji inspektorė Regina Ivoškienė paaiškino, jog pagal Tarptautinę pašto konvenciją ir kitus Europos Sąjungoje galiojančius teisės aktus fizinis asmuo, gyvenantis kurioje nors ES šalyje, už siuntinį, gautą iš fizinio asmens, gyvenančio ne ES šalyje (Šveicarija Europos Sąjungai nepriklauso), nuo siuntinio apmokestinimo atleidžiamas tik tuo atveju, jei siuntinio vertė – iki 160 litų.
„Kadangi vilniečiui Stasiui skirtą siuntinį duktė buvo įvertinusi 230 Šveicarijos frankų, arba, skaičiuojant pagal to meto valiutų kursą, beveik 600 litų suma, siuntinys buvo apmokestintas, – sakė ji. – Apmokestinimo dydis priklauso nuo daugelio dalykų: kokio dydžio suma jis įvertintas, ar buvo apdraustas ir t. t. Tokia siuntinio apmokestinimo tvarka – ne mūsų išsigalvojimas, o taip nustatyta ir galioja visoje Europos Sąjungoje. Todėl jos privalo laikytis ir Lietuva.“
Jei siuntinį gavęs pilietis turi pretenzijų dėl, jo nuomone, per didelės siuntinio apmokestinimo sumos, gali rašyti prašymą Vilniaus teritorinės muitinės posto viršininkui, kad mokestis būtų apskaičiuotas iš naujo. „Pasitaiko, kai atsiunčiami nevertingi daiktai – tokiu atveju gali būti priimtas sprendimas siuntinio gavėją nuo mokesčio atleisti“, – pridūrė inspektorė.