Pablogintas JAV bendrojo vidaus produkto (BVP) pirmojo metų ketvirčio įvertis. Europos rinkos praėjusią savaitę traukė žemyn. Vokietija pasiryžusi karpyti išlaidas. Didžioji Britanija ragina bankus stiprinti kapitalą. Japonijos mažmeninės prekybos augimas lėtėja. Kinijoje vyksta vienas didžiausių pasaulyje IPO. Estijoje bendras paskolų portfelis per gegužę sumažėjo. Nedarbo lygis Lenkijoje smuko. OPEC išlieka patenkinta dabartine naftos kaina.
JAV
Praėjusią savaitę JAV akcijų indeksai stipriai smuko, investuotojams toliau nerimaujant dėl šalies ir pasaulio ekonomikos būklės. Indeksas S&P 500 smuko 3,65 proc. – tai gana žymus vienos savaitės nuosmukis. Skelbtos ekonominės naujienos buvo gana permainingos arba prastesnės nei laukta, prisidėjo ir nerimas dėl Europos skolos.
Trečiadienį paskelbtais duomenimis naujų namų pardavimai gegužę, lyginant su ankstesniu mėnesiu, sumažėjo rekordiniais 32,7 proc. iki 300 tūkst. (balandį - 446 tūkst.). Per metus pardavimai mažėjo 18,3 proc.
Penktadienį buvo paskelbta apie pakoreguotą pirmojo ketvirčio JAV BVP įvertį – šios šalies ūkis per pirmuosius tris mėnesius augo ne 3 proc., kaip skelbta anksčiau, o 2,7 proc. Buvo tikimasi, kad įvertis liks nepakeistas. Pasak JAV Komercijos departamento, išaugęs asmeninis vartojimas ir toliau skatino ekonomikos augimą, tačiau jį iš dalies atsvėrė mažėjusios valdžios sektoriaus išlaidos.
Penktadienį brango finansų sektoriaus akcijos, nes JAV Kongreso nariai pakeitė svarstomo finansų sektoriaus reguliavimo paketo nuostatas. Pasak pranešimų, buvo atsisakyta nuostatų, draudžiančių apribotos rizikos fondų veiklą bei nuostatų, kurios būtų leidę lengviau paduoti finansų įmones į teismą. Tarp labiausiai brangusių buvo „JPMorgan Chase“ ir „Bank of America“ akcijos. Pasak rinkos dalyvių, taip pašalinta dalis neapibrėžtumo. Tai investuotojus paskatino įsigyti šio sektoriaus akcijų.
Šią savaitę turėtų būti skelbiama gana daug ekonominių naujienų, įskaitant ir birželio mėnesio darbo rinkos ataskaitą, laikomą itin svarbia finansų rinkoms. Be to, ši savaitė yra paskutinė ketvirčio savaitė, tad negalima atmesti ir vadinamojo „window dressing“ efekto, kai fondų valdytojai keičia savo valdomų fondų sudėtį, siekdami pagerinti ketvirčio finansinius rezultatus.
Vakarų Europa
Praėjusią savaitę su minusu užbaigė visų Europos šalių, išskyrus Islandiją, akcijų rinkų indeksai. Vokietijos indekso DAX nuosmukis siekė 2,4 proc., Prancūzijos CAC 40 – 4,5 proc. Rinkas žemyn tempė nerimas dėl Graikijos, atsispindintis išaugusiose sandorių dėl apsidraudimo nuo Graikijos nemokumo kainose, ir nuvylę JAV nekilnojamo turto rinkos duomenys. „Rekordininkų“ tarpe atsidūrė „BP“, kurio kursas per savaitę nusirito 15 proc. pasiekdamas 14 metų žemumas, Graikijos bankai „Piraeus Bank“ ir „Alpha Bank“, atpigę 10 proc.
Vokietijos atstovai pabrėžia, kad skelbiami santykinai palankūs makroekonominiai duomenys leidžia vyriausybei, kaip ir planuota, mažinti ekonomikos skatinimo priemonių mastą. Aktyvus svarstymas dėl išlaidų peržiūrėjimo numatytas liepos 7 d. Biudžeto asignavimų karpymas neabejotinai padėtų pagerinti biudžeto balansą. Prognozuojama, kad 2011 m. Vokietijos valdžios skola padidės 55 mlrd. eurų, taigi mažiau nei šiemet numatyti 65 mlrd. eurų.
Anglijos centrinis bankas nerimauja, kad atskirų Europos valstybių skolos krizė padidino D.Britanijos finansų sistemos nestabilumo riziką ir ragina bankus stiprinti kapitalo bazę. Iki kitų metų pabaigos šalies bankai turi grąžinti 800 mlrd. svarų sterlingų (1,2 trln. JAV dolerių) skolos, tačiau dėl neramių rinkų refinansavimas gali tapti sunkiau prieinamu ir brangesniu. Be to, pablogėjusi ekonomikos būklė lemtų blogų paskolų dalis augimą.
Azija
Senkant Japonijos vyriausybės skatinančioms programoms pirkti automobilius ir buitinius prietaisus, šalies mažmeninė prekyba birželį augo lėčiausiai nuo šių metų sausio mėnesio – 2,8 proc. „Bloomberg“ apklaustų 14 ekonomistų prognozių mediana siekė net 4,8 proc. Birželio mėnesį sezoniškai koreguota mažmeninė prekyba palyginti su gegužės mėnesiu smuko 2 proc. Investuotojai į naujieną sureagavo neigiamai ir indeksas smuko penktą prekybos sesiją iš eilės. Daugiausiai indeksą smukdė banko „Mizuho“ ir laivininkystės sektoriaus akcijos.
Kinijos akcijų indekso CSI300 reikšmė šįryt krito ketvirtą dieną iš eilės, o investuotojų nerimą kelia stiprėjantis juanis JAV dolerio atžvilgiu, kuris grasina apsunkinti eksportuotojų konkurencingumą šiais metais. Beje, rinkoje likvidumą mažina ir vykstantis didžiausio valstybinio banko „Agricultural Bank of China“ pirminis akcijų platinimas (IPO), kuris pretenduoja tapti didžiausiu įvykusiu IPO pasaulyje. Pagal jau nustatytą akcijos kainą bankas pritrauktų 20,1 mlrd. JAV dolerių. Šiame IPO pareiškė dalyvausiantys ir Kuveito bei Kataro valstybiniai fondai. Banko akcijos platinamos už 2010 m. 1,6 P/Bv.
Baltijos šalys
Estijoje bendrasis paskolų portfelis per gegužės mėn. smuko 0,2 proc. ir mėn. pabaigoje buvo 6,6 proc. mažesnis nei atitinkamu periodu prieš metus. Gegužės mėn. naujų paskolų tiek įmonėms, tiek ir gyventojams buvo išduota šiek tiek daugiau nei pirmaisiais 2010 m. mėn., bet pasak Centrinio banko atstovų, tai dar nereiškia, kad ėmė didėti paskolų rinkos aktyvumas. Liūdina tai, kad gegužės mėn. dar pablogėjo paskolų portfelio kokybė šalyje. Pradelstų daugiau nei 60 dienų paskolų dalis išaugo iki 7 proc. Daugiausia tokių paskolų pradelsimų lėmė komercinio nekilnojamojo turto sektoriaus įmonės. Tad tokia statistika nėra džiuginanti, nors tendencija, rodanti akivaizdų paskolų portfelio smukimo lėtėjimą, jau gali būti įvardinta, kaip teikianti tam tikrų vilčių, kad netrukus galime pamatyti ir teigiamą pokytį.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos nedarbo lygis gegužę smuko iki 1,9 proc. nuo 12,3 proc. balandį. Tai kiek geresnis rezultatas nei tikėtasi (12 proc.). Mažmeninės prekybos apimtys gegužę augo 4,3 proc., kai balandį buvo fiksuotas 1,6 proc. nuosmukis. Mažmeninės prekybos apimčių rezultatai taip pat geresni nei laukta (3,3 proc.).
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) birželio 30 d. svarstys 850 mln. eurų dydžio paskolos dalies Rumunijai mokėjimo klausimą po to, kai šalis, siekdama mažinti biudžeto deficitą, 5 proc. punktais padidino pridėtinės vertės mokestį (PVM). PVM iki 24 proc. buvo padidintas po to, kai šalies Konstitucinis Teismas atmetė pasiūlymą mažinti pensijas 15 proc.
Žaliavos
Ketvirtadienį ir penktadienį šviesiosios „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje augo, o šį kainos didėjimą lėmė baimė dėl Meksikos įlankoje susiformavusios atogrąžų audros galimos įtakos naftos gavybai regione. Beje, susilpnėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu taip pat turėjo teigiamos įtakos naftos brangimui. Įdomu tai, kad savaitgalį OPEC generalinis sekretorius dar kartą pakartojo, kad dabartinis naftos kainos lygis, esant pasaulio ekonomikos atsigavimo tempui, visai tenkina šios organizacijos narius ir kad nėra svarstoma naftos gavybos kvotų mažinimo galimybė. Kaip tapo įprasta, OPEC atstovai ragina visus narius laikytis drausmės ir nebedidinti naftos gavybos, nes ir taip laikomasi tik kiek daugiau nei 50 proc. kvotos. Penktadienį naujienų agentūra „Bloomberg“ atliko naftos rinkos ekspertų apklausą, iš kurios paaiškėjo, kad šią savaitę kainos išaugimo laukia tiek pat žmonių, kiek ir jos smukimo. Be to, nemažai apklaustųjų atsakė, kad naftos kaina per savaitę beveik nepakis. Tad tokios vieningos nuomonės nebuvimas tik dar kartą įrodo, kad rinkoje trūksta teigiamų naujienų, kurios leistų kainai kilti aukščiau 80 JAV dolerių už barelį, bet kartu ir nėra tiek pesimizmo, galinčio lemti stipresnį naftos pigimą.
Vario kaina Londono metalų biržoje ketvirtadienį ir penktadienį pakankamai stipriai išaugo, o šį išaugimą lėmė susilpnėjęs JAV doleris bei dar kartą smarkiai smukusios vario atsargos Šanchajaus metalų biržos sandėliuose. Be to, vario atsargos taip pat nuolat krinta ir Londono metalų biržos sandėliuose, o tai yra vienas iš ženklų, kad šio metalo rinkoje šiuo metu nėra jaučiamas paklausos trūkumas. Tiesa, praėjusią savaitę rinkos dalyvius kiek išgąsdino labai prasti JAV naujų namų pardavimai, kurie rodo, kad namų statybos rinka išlieka silpna, o žinant, kad statybose yra sunaudojama ketvirtadalis vario, tai kelia nemažą nerimą. Beje, anot „Bloomberg“ atliktos vario rinkos ekspertų apklausos, daugiau apklaustųjų mano, kad šią savaitę vario kaina smuks, o tą lems pelnų fiksavimas.
Parengė AB banko „Finasta“ analizės departamentas
Informacijos šaltiniai: „Bloomberg“, „CNN Money“, „Reuters“, „MarketWatch“, „Wall Street Journal“, „Concorde Capital“ ir“ „Dragon Capital“