REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Butų nuomotojai ir nuomininkai pasakoja, kad nepasirašę sutarčių patiria nemalonumų. Būstų savininkai nebegali išprašyti nuomininkų. O šie skundžiasi, kad nuomotojai be perspėjimo kelia nuomos kainas.

Butų nuomotojai ir nuomininkai pasakoja, kad nepasirašę sutarčių patiria nemalonumų. Būstų savininkai nebegali išprašyti nuomininkų. O šie skundžiasi, kad nuomotojai be perspėjimo kelia nuomos kainas.

REKLAMA

Nekilnojamo turto (NT) brokeriai pataria pasirašyti sutartis, tada išsisprendžia daugelis bėdų. Tačiau jie pastebi, kad vis daugiau nuomotojų į sutartis įtraukia punktą, kad priklausomai nuo aplinkybių ar infliacijos būsto kaina gali kilti.

Nesutinka pasirašyti sutarties

Portalo tv3.lt skaitytoja Regina pasakojo, kad prieš porą metų Vilniuje išnuomojo savo butą studentui. 

„Iš pradžių sutarėme, kad jis nuomą mokės grynaisiais, sutarties irgi nepasirašėme. Tačiau dabar nusprendžiau nuomą įteisinti sutartimi, tačiau nuomininkas nesutinka jos pasirašyti. Tada paprašiau išsikraustyti, jeigu netenkina mano sąlygos, tačiau jis irgi nesutinka to padaryti. 

REKLAMA
REKLAMA

Jaučiuosi pakliuvusi į spąstus ir gailiuosi, kad sutarties nepasirašiau anksčiau. Tada nekiltų jokių problemų, viskas būtų aptarta sutartyje. O dabar nežinau, kaip tartis su nuomininku, kuris paiso tik savo interesų“, – skundėsi moteris. 

REKLAMA

Tačiau nuomos sutartis svarbi ne tik nuomotojams, bet ir nuomininkams. Štai vilnietė studentė Austėja pasakojo, kad prieš pusmetį, metų pradžioje išsinuomojo su drauge 2 kambarių butą. 

„Jo kaina siekė 380 eurų. Tai buvo labai geras ir pigus variantas. Žinoma, sutarėme, kad už nuomą mokėsime grynais ir jokios sutarties nepasirašysime. Buto savininkė aiškino, kad pasirašius sutartį kaina už nuomą išaugtų apie 50 eurų. 

Mes su drauge nusprendėme pataupyti, tad sutarties atsisakėme. Vėliau už poros mėnesių prasidėjo karas Ukrainoje ir nuomai butų Vilniuje beveik nebeliko, jų kainos išaugo“, – pasakojo mergina. 

REKLAMA
REKLAMA

Anot jos, kovo mėnesį nuomotoja pranešė, kad kelia nuomos kainą. 

„Ji tikino, kad rinkos kaina dabar daug didesnė, nei mes suderėjome. Todėl nuo kito mėnesio už nuomą ji norės gauti jau 450 eurų. Dar bandėme derėtis, tačiau būsto savininkė nesutiko nuleisti kainos. 

Buvo labai pikta, tada pagalvojome, kad pasirašyta sutartis būtų išgelbėjusi. Juk sutartyje bent metams būtume suderėjusios nuomos kainą. O dabar tiesiog teko susitaikyti su nuomotojos prašymu. Bandėme ieškoti kito buto, tačiau kainos visur buvo mums per didelės“, – sakė Austėja.

Į sutartį įtraukia punktą, kad kaina kils

NT brokeris Ignas Zabarauskas pasakojo, kad nesutinka sudaryti tokių nuomos sandorių, kuriuose nėra pasirašomos sutartys. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Bet koks dviejų nepažįstamų žmonių susitarimas turi būti įformintas. Tai būtina, kad vėliau nepamirštume kokių nors niuansų. Sutartis vykdoma visus metus, per tą laiką nuomininkas gali užmiršti, kurią dieną moka už nuomą, kiek laiko jis gali vėluoti mokėti ir t. t.  

Nuomininkai klysta manydami, kad pigiau mokės nepasirašę sutarties. Priešingai, galima dar daugiau pinigų prarasti nepasirašius sutarties. Pavyzdžiui, sugalvos nuomotojas ir paprašys staiga išsikraustyti po savaitės. Juk per tokį trumpą laiką nepavyks susirasti buto. Gali tekti gyventi viešbutyje ir mokėti brangiau. Arba jeigu nuomotojas sugalvos negrąžinti depozito. Nepasirašius sutarties galima prarasti nemažai pinigų“ – komentavo brokeris. 

REKLAMA

Anot jo, šiuo metu sutartyje vienas svarbiausių dalykų – nuomos kaina. 

„Dabar jau sutartyje įtraukiamas punktas, kad kaina gali keistis, t. y. didėti. Nuomotojai atsiduria aklavietėje, kai pakilus palūkanų normoms auga įmoka bankui, o nuomininkams kainos jie negali pakelti, jeigu jie nesutinka ir to nėra nurodyta nuomos sutartyje. Todėl dabar joje dažnai nurodoma, kad kas ketvirtį kaina gali būti peržiūrėta ir keliama. 

Komerciniuose objektuose atsižvelgiama į infliacijos rodiklį. Nuoma kyla tiek, kiek auga infliacija. Tačiau šis kainos kėlimo būdas rečiau taikomas fizinių asmenų nuomos sandoriuose“, – pažymėjo I. Zabarauskas.

REKLAMA

Sutartis svarbi abiem pusėms

Kitas NT brokeris Mantas Mikočiūnas sakė, kad anksčiau nei nuomotojai, nei nuomininkai nebuvo linkę pasirašyti nuomos sutarčių. 

„Žmonės nelabai žinojo, kaip tą sutartį sudaryti, ką joje surašyti. Sutarties vengdavo ir dėl mokestinės dalies, nenorėjo mokėti mokesčių. Dar visai neseniai dauguma nuomos sandorių buvo sudaromi šešėlyje. Žmonės dėl nuomos sąlygų susitardavo žodžiu ir už nuomą atsiskaitydavo grynaisiais pinigais. 

Dabar situacija pasikeitė. Dabar jau 9 iš 10 sandorių sudaromi pasirašius oficialią nuomos sutartį pasakojo NT brokeris. 

Pasak jo, sutartimi raštu užfiksuojamas susitarimas. 

„Gali būti, kad nuomotojas ir nuomininkas skirtingai vienas kitą suprato, ar nesuprato išvis. Todėl atsivertus sutartį viskas tampa aišku, kada mokėti nuoma, prieš kiek laiko reikia įspėti, jeigu ketinama išsikraustyti, kokia atsakomybė laukia, jeigu nuomininkas neišgyvena numatyto termino, kokio dydžio depozitas ir kada jis grąžinamas, kas ir kada moka komunalinius mokesčius ir t.t.“ – vardijo brokeris. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot M. Mikočiūno, mitas, kad nepasirašius sutarties nuoma bus pigesnė. 

„Nuomotojas prašo tiek, kiek jam moka. Dažniausiai niekas ir nebenori nuomotis buto be sutarties, nuomininkai nebenori nešiotis grynųjų pinigų ir susitikinėti su būsto savininku kas mėnesį. 

Per pastaruosius 5 metus Vilniuje kardinaliai pasikeitė situacija. Būsto savininkai vis dažniau teiraujasi, kaip jiems patogiau mokėti mokesčius. Tai rodo, kad žmonės nebenori nuomoti būstų bet kaip, be sutarčių. Dabar jau beveik nebereikia žmonių įtikinėti sudaryti sutartis ir mokėti mokesčius. Anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai nuomininkas grasindavo nuomotojui, kad jį paskųs Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI), jeigu nuomotojas nesitiks su kažkokiomis sąlygomis, nes žino, kad jis nemoka mokesčių,“ – pastebėjo brokeris. 

Valdžia irgi kelia kainas butų nuomos sutartys pasirašytos ,o kainos nuo rugsėjo pakėlė trigubai daugiau, tai ką norėt kad žmonės nekeltu jei valdžia smaugia žmonės su tom kainom ,
Bekite nuo tų nuominku, pilna kaimuose būtų,namų po kelis desimtstuku ir gerai galima gyventi,
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų