Finansų ministerija pripažįsta, kad gyventojų pajamų mokestis už turto pardavimą gali išaugti. Tačiau ramina, kad bent jau šiuo metu nėra iki galo apsispręsta, kokio dydžio mokestis tai bus.
Teks mokėti daug daugiau mokesčių?
Į naujienų portalą tv3.lt kreipėsi skaitytojas Rokas (vardas pakeistas). Jis atkreipė dėmesį į numatomus pakeitimus apmokestinant gyventojų pajamas pardavus turtą.
„Planuojama, kad pardavus NT gyventojų pajamų mokesčiu (GPM) būtų apmokestinamas skirtumas tarp pirkimo bei pardavimo kainos. Pvz., pirkai butą už 50 tūkst. eurų, praėjus 20 metų pardavei už 200 tūkst. eurų.
Išeina, kad būtų apmokestinama 150 tūkst. eurų. Tačiau per 20 metų infliacija sudarė apie 80 proc. Infliacija nėra pajamos ir nuo jų nėra renkami mokesčiai, čia yra ekonomikos mokslo bazinis kursas, alio“, – piktinosi skaitytojas.
Jo įsitikinimu, pagal ekonomikos mokslą skirtumas tarp pirkimo bei pardavimo kainos skaičiuojamas iš gautos sumos atėmus infliaciją. Esą tik ją „išminusavus“ taikomas mokestis.
„Be to, Lietuvos žmonės naudoja nekilnojamą turtą kaip investiciją senyvam amžiui išvengti skurdo. Lietuvoje didžiausias skurdas yra tarp senyvo amžiaus žmonių. Pritaikius šį mokestį senjorai taps dar skurdesni“, – svarstė vyriškis.
Jis stebėjosi, kaip žmonės, kurie esą nežino, kas yra pajamos, dirba Finansų ministerijoje.
„Beje, labiau apmokestindami talentus didesniais tarifais tikitės, kad Lietuvai pavyks ištrūkti iš vidutinių pajamų spąstų? Sėkmės svajoti“, – ironizavo skaitytojas.
Be kita ko, diskusijose apie NT vertę ir jos apmokestinimą dažnai atkreipiamas dėmesys, kad nemažai būstų perkama paėmus paskolas. O už jas mokamos palūkanos.
Įvertinus išlaidas joms, tikroji būsto įsigijimo vertė yra daug didesnė, nei nurodoma įsigijimo sutartyje. Ar to nereikėtų įvertinti apmokestinant būsto pirkimo ir pardavimo kainų skirtumą?
Gyventojams neleidžiama, bet verslui leidžiama
Kaip naujienų portalui tv3.lt paaiškino Finansų ministerija, pagal jos pateiktą projektą nekilnojamojo turto pardavimo pajamoms išlaikomos šiuo metu taikomos lengvatos.
T. y. pajamos, gautos už parduotą NT, neapmokestinamos, jeigu tenkinama nors viena iš šių sąlygų:
- turtas iki pardavimo yra išlaikytas ne trumpesnį nei 10 metų laikotarpį;
- parduodamas gyvenamasis būstas, kuriame bent 2 metus iki pardavimo buvo deklaruota gyventojo gyvenamoji vieta arba gyvenamoji vieta deklaruota trumpesnį laikotarpį, bet jo pardavimo pajamos panaudojamos kitam gyvenamajam būstui įsigyti.
Pasak Finansų ministerijos, paveldėtą turtą pardavus, gautos pajamos apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu, taikant bendras turto pardavimui nustatytas taisykles.
Parduodant paveldėtą turtą, leidžiama atimti jo įsigijimo kainą – turto vertę, kuria jis būtų įvertintas paveldimo turto mokesčiui apskaičiuoti (pvz., NT atveju – rinkos kaina, buvusi paveldėjimo metu).
Ministerija taip pat nurodė, kad, pagal GPM įstatymą, turto įsigijimo kainai yra priskiriamos patirtos išlaidos jam įsigyti, įskaitant su įsigijimu susijusius teisės aktuose nustatytus privalomus mokėjimus.
„Tai atvejais, kai gyventojas savo nuožiūra pasirenka turto įsigijimo būdą, dėl kurio patiria papildomas išlaidas, susijusias su turto įsigijimu, tokios patirtos išlaidos turto įsigijimo kainai nepriskiriamos.
Atitinkamai palūkanos, sumokėtos už suteiktą paskolą, kaip susidarančios ne dėl teisės aktuose nustatytų privalomų mokėjimų, turto įsigijimo kainai nepriskiriamos“, – nurodė Finansų ministerija.
Taigi, pirkdamas būstą kartu su paskolos palūkanomis žmogus sumoka daug daugiau. Tačiau palūkanų suma neleidžiama atitinkamai sumažinti gautų pajamų ir mokėtino mokesčio už vėlesnį būsto pardavimą.
Beje, verslo įmonėms palūkanų išlaidos priskiriamos leidžiamiems atskaitymams ir jų suma mažinamas apmokestinamas pelnas.
Finansų ministerija pripažįsta, kad pateiktame GPM įstatymo projekte siūloma nustatyti didesnį aukštesnių pajamų apmokestinimo progresyvumą ir progresinius GPM tarifus taikyti suminei visų rūšių, išskyrus dividendus, pajamų daliai.
Tarp tokių pajamų – apmokestinamosios pajamos, gautos iš darbo santykių, turto nuomos, turto pardavimo, individualios veiklos, finansinių priemonių pardavimo, palūkanos.
„Tačiau šiuo metu dar vertinamos projekto derinimo metu gautos pastabos, kurių dalis susijusios ir su pajamų, gaunamų iš turto perleidimo, apmokestinimu“, – paaiškino ministerija.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!