• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant naujiems mokslo metams, būsimi studentai pradeda rūpintis, kur gyvens jiems prasidėjus. Ne visiems užtenka vietų bendrabučiuose, o norintiems patogumų tai dažnai reiškia ir didesnes kainas. Be to, kai kurios aukštosios mokyklos jau įgyvendina bendrabučių renovacijas, kurios neišvengiamai padidins kainas.

Artėjant naujiems mokslo metams, būsimi studentai pradeda rūpintis, kur gyvens jiems prasidėjus. Ne visiems užtenka vietų bendrabučiuose, o norintiems patogumų tai dažnai reiškia ir didesnes kainas. Be to, kai kurios aukštosios mokyklos jau įgyvendina bendrabučių renovacijas, kurios neišvengiamai padidins kainas.

REKLAMA

Į portalo tv3.lt redakciją kreipėsi Povilas, kuris nuo artėjančio rugsėjo studijuos Vilniuje. Vaikinas dalijosi, kad yra iš vidutinių pajamų šeimos. Tačiau baiminasi, kaip teks išgyventi išsikrausčius iš tėvų namų, kadangi sostinėje pragyventi – itin brangu.

„Labai jaudinuosi, kaip reikės išgyventi. Planuoju mokytis mediciną, todėl papildomai dirbti tikrai negalėsiu, o pinigų reikės tikrai daug. 

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, kad mano tėvai man padės, tačiau kainos dabar yra tokios, kad jiems patiems labai apsunks gyvenimas“, – dalijosi Povilas.

REKLAMA

Būsimas studentas planuoja apsigyventi bendrabutyje, tačiau atkreipė dėmesį, kad bendrabučiai jau nebėra itin pigus pasirinkimas, kadangi daugelyje universitetų kainos bėgant metams geroki pakilo.

„Bendrabučių kainos dabar beveik susilygino su buto nuoma. Ir dar sąlygos ne pačios geriausios. Gaunasi absurdiška situacija – mokėti 150–200 eurų už 8 kvadratinius metrus su bendru dušu koridoriuje“, – pasakojo vaikinas.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi kiek artėjančiais mokslo metais kainuos gyventi didžiausių Lietuvos universitetų bendrabučiuose ir kiek – išsinuomoti butą savarankiškai? 

Remontai lems didesnes kainas

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Infrastruktūros valdymo tarnybos vadovas Raimundas Endrikis pabrėžė, kad universitetas kasmet daug dėmesio skiria apgyvendinimo ir studijų reikmėms skirtų patalpų remontui. Pasak jo, tai užtikrina, kad studentai gali tikėtis patogių ir modernių gyvenimo sąlygų, nepriklausomai nuo to, kuriame bendrabutyje gyvena.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuo metu vyksta bendrabučių remonto ir projektavimo darbai, susiję su būsimųjų mokslo metų apgyvendinimo paslaugomis.

Viename iš LSMU bendrabučių vyksta baigiamieji rangos darbai: pakeista didžioji dalis pastato inžinerinių sistemų, suremontuotos bendro naudojimo patalpos, sanitariniai mazgai, virtuvės ir fojė, sutvarkyta teritorija, remontuojama laiptinė“, – dalijosi LSMU atstovas.

REKLAMA

R. Endrikis nurodė, kad visuose bendrabučiuose įrengtos skalbimo patalpos, laisvalaikio erdvės ir saviruošos patalpos, o planuojant renovacijas, ypač akcentuojamos naujų ir patogių laisvalaikio erdvių įrengimas.

Pasak jo, užbaigus minėtus darbus, šio bendrabučio gyventojams planuojamas gyvenamosios vietos kainos pokytis.

Šiuo metu gyvenamosios vietos nuomos mėnesinė kaina, atsižvelgiant į pasirinktą kambario tipą bei būklę svyruoja nuo 38 iki 232 eurų. Didžioji dalis kambarių LSMU bendrabučiuose – dviviečiai,  iš viso devyniuose LSMU bendrabučiuose gali apsigyventi 1 902 studentai. 

REKLAMA

Tiesa, kiek tiksliai pabrangs apgyvendinimas bendrabutyje po numatytų darbų pabaigos, R. Endrikis neįvardijo.

Apie kainų kilimą užsiminė ir Vilniaus universiteto (VU) kancleris Raimundas Balčiūnaitis, kuris atkreipė dėmesį, kad VU gali apgyvendinti apie 5500 studentų savo bendrabučiuose. Kiekvieną rugsėjį į juos įsikelia daugiau kaip pusantro tūkstančio pirmakursių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais apie 95 proc. pirmakursių, pateikusių prašymus, gauna vietą universiteto bendrabutyje.

Jis pridėjo, kad apgyvendinimo kainos VU bendrabučiuose keisis nuo šių metų rugpjūčio mėnesio.

„Kainos svyruos nuo 70 iki 135 eurų per mėnesį asmeniui – priklausomai nuo bendrabučio vietos, kambario dydžio ir gyventojų skaičiaus jame.

Kainų pokytį lėmė išaugusios energetinių resursų kainos bei būtinybė investuoti į bendrabučių infrastruktūros gerinimą. Bendrabučių remonto ir atnaujinimo darbai vykdomi nuolat“, – komentavo VU atstovas.

REKLAMA

R. Balčiūnaitis primena, kad universiteto studentai gali pretenduoti į įvairias stipendijas, o tarp jų – speciali VU įsteigta 450-mečio stipendija bei socialinė stipendija, kurios skirtos studentams iš socialiai jautrios aplinkos. Anot jo, tokie studentai taip pat turi pirmumo teisę gauti vietą universiteto bendrabutyje.

REKLAMA

Kainas peržiūri kas keletą metų

Kauno technologijos universitetas (KTU) pasidalijo, kad jau trejus metus nekeitė gyvenimo bendrabučiuose kainų, tačiau šiemet buvo priversti jas peržiūrėti.

„Nepaisant to, kad daugelis universitetų kainas už apgyvendinimą bendrabutyje peržiūrėjo jau praėjusiais metais, KTU praėjusiais metais susilaikė nuo jų peržiūrėjimo. Paskutinį kartą kainos už apgyvendinimą KTU bendrabutyje buvo peržiūrėtos prieš trejus metus, dar 2022 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aktyviai ieškojome geriausio sprendimo kartu su KTU Studentų atstovybe (KTU SA). Šiais metais kainos kilo 20 proc., tačiau tuo pačiu su KTU SA sutarėme, kad po šio pakėlimo kainos vėl kurį laiką neturėtų keistis“, – komentavo universitetas.

KTU atkreipė dėmesį, kad kainų kilimą išskirtinai lėmė išaugusios paslaugų ir prekių kainos – tai turi tiesioginę įtaką visoms su bendrabučių veikla susijusioms išlaidoms.

REKLAMA

„Nuo 2022 metų minimalus mėnesinis atlyginimas pakilo daugiau kaip 40 proc., o tai tiesiogiai darė įtaką proporcingam perkamų iš išorės paslaugų kainų kilimui. Be to, kilo ne tik energetikos, priežiūros ir remonto paslaugų, baldų kainos, bet ir paslaugų teikėjų kainų įkainiai.

Šis kainų peržiūrėjimas tapo neišvengiamas, norint ir toliau užtikrinti kokybišką paslaugų teikimą bei tolimesnį KTU infrastruktūros gerinimą ir modernizavimą“, – teigė universitetas.

REKLAMA

Kainų pokyčius kažkiek lėmė ir tai, kad sistemingai ir nuosekliai yra vykdomi bendrabučių kambarių, bendrųjų erdvių, aplinkos ar pačių pastatų atnaujinimo darbai, kurie reikalauja didelių investicijų.

„Pavyzdžiui, metų pradžioje trijuose bendrabučiuose įrengta automatinė praeigos ir priešgaisrinės saugos sistema, kad gyventojai turėtų didesnį komfortą kasdienybėje. Naujais mokslo metais atidarome vieno iš bendrabučių naujai suremontuotą aukštą, kur atliktas kapitalinis patalpų remontas, taip pat atnaujintas visas inventorius“, – dalijosi universitetas.

REKLAMA
REKLAMA

KTU pabrėžė, kad bendrabučiuose yra labai įvairus vietų tipų pasirinkimas, tiek vietų skaičiumi (nuo vienviečio iki triviečio), tiek kambarių būklės ar papildomų patogumų prasme, tai lemia ir įvairų kainų intervalą.

Visgi po kainų pasikeitimo vietos kainos svyruoja nuo 87 iki 300 eurų.

Didžiausia kaina yra naujai modernizuotame bendrabutyje vienviečiame kambaryje su atskira virtuve, dušu ir WC patalpa. Vietos dviviečiame kambaryje kainos svyruoja nuo 95 iki 253 eurų. Vietos triviečiuose kambariuose, kurių yra mažiausiai, kaina svyruoja nuo 87 iki 104 eurų.

„Daug metų stebime tendenciją, kad studentai renkasi gyventi po vieną ir brangiausiuose kambariuose. Pastarieji kambariai ir išgraibstomi greičiausiai“, – nurodė KTU.

Anot universiteto, KTU turi apie 10 tūkst. studentų (9 proc. arba apie 700 užsieniečių) ir 2,5 tūkst. vietų bendrabučiuose. Juose gyvena apie 20 proc. KTU studentų, užimtumas studijų metu būna apie 95 proc.

Dėl tokių pačių priežasčių kainas 10 proc. nuo liepos 1 d. pakėlė ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU).

„Visi studentų bendrabučiai išlaikomi tik iš jų gyventojų mokesčių, todėl šis sprendimas priimtas siekiant užtikrinti tinkamą gyvenimo kokybę ir tolesnį paslaugų teikimą“, – komentavo VGTU  kancleris doc. dr. Vaidotas Trinkūnas.

REKLAMA

Šiuo metu VGTU bendrabučių kainos vienviečiuose kambariuose svyruoja nuo 200 iki 280 eurų, dviviečiuose – nuo 100 iki 280 eurų, o triviečiuose – nuo 85 iki 150 eurų. Tiksli kaina, anot kanclerio, priklauso nuo gyventojų skaičiaus kambaryje, kambaryje esančių patogumų, atlikto remonto ir apgyvendinimo trukmės.

Anot V. Trinkūno, iš viso universiteto bendrabučiuose Vilniaus mieste gali gyventi iki 2700 studentų, tačiau šis kiekis gali būti ir mažesnis dėl aktyviai vykstančių remonto darbų.  

Didinti kainų neplanuoja

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Studentų reikalų departamento direktorius Mantas Simanavičius pasidalijo, kad universitetas prieš naujus mokslo metus bendrabučių kainų didinti neplanuoja.

Anot VDU atstovo, bendrabučiuose yra apie 1,5 tūkst. vietų.

„Kiekvienų mokslo metų pradžioje kyla iššūkių dėl apgyvendinimo, tačiau jų eigoje (pradedant spalio mėn. ir vėliau) – vietų užtenka visiems norintiems“, – dalijosi M. Simanavičius.

Šiuo metu kaina už vietą VDU bendrabutyje svyruoja nuo 7 eurų parai (vienvietis renovuotas kambarys su tam kambariui skirtais patogumais (WC, dušas) iki 2,5 eurų parai (dvivietis nerenovuotas kambarys, su bendrais patogumais aukšte (WC, dušas).

REKLAMA

Tai reiškia, kad studentui pasirinkus renovuotą vienvietį kambarį su patogumais, mėnesio kaina siektų apie 210 eurų, tuo metu už nerenovuotame dvivietyje kambaryje tektų sumokėti apie 75 eurus.

M. Simanavičius pabrėžė, kad kai kurie studentai apsigyventi bendrabutyje gali ir dar pigiau, nes VDU jau daugelį metų veikia kompensacinė sistema vykdoma konkurso būdu kiekvieno semestro pradžioje.

„Studentams iš socialiai jautrių grupių (našlaičiams, turintiems negalią, esantiems iš daugiavaikės šeimos ar kurių pajamos tenkančios vienam šeimos nariui – žemos) pateikus universiteto nurodytus dokumentus yra taikomos apgyvendinimo mokesčio lengvatos priklausomai nuo jų situacijos ir gyvenamosios vietos bendrabutyje iki 100 proc.

Lengvatos yra taikomos semestrui (6 mėn.), vėliau vyksta naujas konkursas“, – komentavo M. Simanavičius.

Be to, VDU atstovas padalijo, kad bendrabučiai yra nuolat naujinami. Dalis bendrabučių aukštų jau buvo renovuota 2024 m. sutvarkant tiek jų bendras patalpas, tiek kambarius, apstatant juos naujais baldais, šaldytuvais bei įrengiant interneto ryšį. Šiuo metu yra vykdoma bendrabučio, esančio Vilniuje viso aukšto renovacija, o artimiausiuose planuose – visiška Kaune esančio bendrabučio renovacija.

REKLAMA

Kiek kainuoja nuomotis kitur?

Negavę vietos bendrabutyje arba nenorintys jame gyventi pigiausiai gali nuomotis kambarį didesniame bute. Išnagrinėjus tokius skelbimus tinklalapyje Aruodas.lt galima matyti, kad kainos svyruoja nuo 70 iki maždaug 300 eurų.

Visgi norintys daugiau privatumo gali rasti vieno kambario butą, skirtą gyventi 1–2 asmenims.

Pavyzdžiui, 10 kv. m. buto Jeruzalės rajone nuoma kainuoja 180 eurų. Taip pat papildomai reikia susimokėti komunalinius mokesčius.

Tiesa, šiame bute yra visi patogumai: maža virtuvė, vonios kambarys, skalbimo mašina ir kt., bei nemokama automobilių stovėjimo aikštelė.

Norintys daugiau erdvės ir patogumų dažniausiai renkasi gyvenimą su draugais. Tokiu atveju keli studentai susiranda šiek tiek didesnį butą ir už nuomą moka kartu. Tiesa, pasirinkus tokį būstą nuoma kainuotų nuo 500 eurų neįskaičius komunalinių mokesčių, todėl vienam asmeniui reikėtų skirti apie 300–350 eurų per mėnesį.

Jei studentai panorės turėti izoliuotus kambarius, tokiu atveju nuoma bus dar brangesnė. Tokių būstų kainos prasideda nuo 600–700 eurų neįskaičius mokesčių.

Tuo metu Kaune, kambarių nuomos pasiūlymų yra kur kas mažiau, o kainos didesnės.

Pavyzdžiui, kambarį didesniame bute galima išsinuomoti tik nuo 125 eurų neįskaičius komunalinių mokesčių. Toks butas būtų nerenovuotas, senos statybos name.

REKLAMA

1 kambario butą Kaune galima išsinuomoti už 149 eurus. Jame yra visi patogumai, tačiau butas nerenovuotas. 

Didesnių butų nuoma Kaune kur kas pigesnė, nei sostinėje. Pavyzdžiui, toliau nuo centro esančiuose rajonuose įmanoma 3 kambarių butą išsinuomoti už 300 eurų. 

Tuo metu naujesnio, geresniame rajone esančio buto nuoma gali atsieiti apie 400–500 eurų.

REKLAMA
Nežinau, kaip reikės išgyventi.. Tai,kad bauduvos rsp, gali tik egzistuoti,.. Gyvena , tik tie prie lovio, likusieji dursto galus.. Gal, koks procentelis dar kazkiek, gyvena visi kiti egzistuoja..
pas mus vyksta stebuklai
pas mus vyksta stebuklai
kai kurie valstybės klerkai stebuklingu būdu tampa milijonieriais. Ir kas sako, kad stebuklų nėra.
Dirba vilniuj uz minimuma is kaimo vezasi lašiniu ir bulviu teveliai prikrauna.Tai miesto vaikai visada kentejo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų