Su tuo susidūrė vilnietis Dominykas (vardas pakeistas), kuris anksčiau turėjo nemažai baudų, bet jas visas sumokėjo.
„Ar gali būti likusi skola, jei Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) rodo 0 eurų? Nes atiduota buvo ne viena skola.
Bet „Regitra“ neišduoda teisių, nes rodo, kad 2,4 tūkst. eurų įsiskolinimas iš 2019 m. neva nėra sumokėtas. Ką daryti?“ – teiravosi skaitytojas.
Ką daryti, jei neišduoda vairuotojo pažymėjimo?
„Regitra“ atstovė spaudai Eglė Bačionytė primena – jei asmuo nesumoka visų jam paskirtų baudų už KET pažeidimus, o nustatytas terminas baudoms sumokėti jau yra pasibaigęs, vairuotojo pažymėjimas tokiam asmeniui nebūna nei keičiamas, nei išduodamas.
Tokia tvarka Lietuvoje galioja nuo 2017 m. gruodžio 1 d., siekiant skatinti gyventojus sumokėti baudas kuo greičiau, kad ateityje nekiltų bereikalingų problemų.
E. Bačionytė aiškino, kad prieš išduodama vairuotojo pažymėjimą „Regitra“ atlieka privalomus patikrinimus ir iš atitinkamų registrų automatiškai gauna informaciją, ar asmuo neturi KET skolų.
„Tiesa, jei vairuotojo pažymėjimas galioja ir jūs gaunate baudą, bet jos nesumokate per nustatytą terminą, teisė vairuoti nėra panaikinama.
Visgi, jei vairuotojo pažymėjimo galiojimas yra pasibaigęs, norint jį pratęsti vairuotojas turi atitikti visas išdavimo sąlygas“, – pridūrė pašnekovė.
Aptardama minėta atvejį ji atkreipė dėmesį, kad baudų „Regitra“ nevertina, neadministruoja ir nepriiminėja jokių sprendimų dėl skolų anuliavimo ar terminų pratęsimo – dėl to reikia kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI).
„Jei bauda – apmokėta, bet duomenys neatsinaujina, taip pat galima kreiptis į registrų tvarkytoją Informatikos ir ryšių departamentą dėl perduodamos informacijos apie paskirtas ir per nustatytą terminą nesumokėtas baudas“, – patarė E. Bačionytė.
Tūkstančiai nusižengimų ir milijonai nesumokėtų baudų
Policijos departamento atstovė Jorūnė Liutkienė nurodė, kad mažiausia finansinė bauda už KET pažeidimus gali būti 12 eurų, o didžiausia – iki 2,6 tūkst. eurų.
Ji skaičiavo, kad vidutiniškai už KET pažeidimus lietuviai gauna apie 40 eurų siekiančias baudas.
„2024 m. policija nustatė 963 170 KET pažeidimų, 2023 m. – 1 753 038 KET pažeidimų.
Už juos buvo paskirta daugiau kaip 36 mln. eurų baudų 2024 m. ir daugiau kaip 38,5 mln. eurų baudų 2023 m.“ – vardijo J. Liutkienė.
O per pirmus tris 2025 m. mėnesius iš viso buvo nustatyta 369 565 KET pažeidimų.
Policijos turimais duomenimis, 2024 m. buvo sumokėta 66,76 proc. paskirtų baudų, o 2023 m. – 73,20 proc.
VMI Nepriemokų administravimo departamento vadovė Džiuginta Balčiūnienė atskleidė, kad 2025 m. kovo 1 d. iš viso buvo nesumokėta 95,44 mln. eurų baudų už administracinius (ne tik KET) nusižengimus.
„Jei gyventojas laiku nesumoka baudos ir nereaguoja į VMI pranešimus apie turimą skolą bei nesikreipia dėl mokestinės paskolos sutarties (MPS) sudarymo, tai skolos išieškojimo vykdymas perduodamas antstoliui“, – įspėjo D. Balčiūnienė.
Kur pasitikrinti informaciją apie baudas?
VMI atstovė aiškino, kad apie nusižengimą, už jį paskirtą baudą ir jos apmokėjimo terminus gyventoją visuomet pirmiausiai informuoja baudą paskyrusi institucija (policija, savivaldybės įmonės ir kt.).
O ši baudos administravimui skirtus duomenis perduoda ir Valstybinei mokesčių inspekcijai.
„VMI papildomai išsiunčia išankstinius priminimus apie artėjantį mokėjimo terminą. Kai baudos asmuo nesumoka laiku, VMI savo iniciatyva gyventojui dar kartą primena apie turimą skolą – siunčia pranešimą per Mano VMI.
Jei asmuo nėra VMI e. paslaugų vartotojas, pranešimai siunčiami ir klasikiniu paštu, pagal gyventojo deklaruotą gyvenamosios vietos adresą“, – dėstė D. Balčiūnienė.
Ji nurodė, kad visą aktualią informaciją apie skirtas baudas, jų apmokėjimo terminus ir būklę gyventojai gali rasti ir iš karto apmokėti prisijungę prie Mano VMI (Mokesčių mokėtojo kortelė → Administracinės baudos).
O detalesnę informaciją apie paskirtą baudą galima sužinoti prisijungus prie „ePaslaugos.ird.lt“ (Prisijungti) → Administraciniai nusižengimai.
Vairuotojo pažymėjimo išdavimas ir kainos
„Regitra“ atstovė vardijo, kad vairuotojo pažymėjimo išdavimas per 15 darbo dienų kainuoja 14,19 euro.
Jeigu jį norima gauti skubos tvarka per 5 d. d., tai jau atsieina 22,88 euro. O norint jį atsiimti per 1 d. d. jau tenka mokėti 37,36 euro.
„Užsakant vairuotojo pažymėjimą internetu, jei pasirinkote gamybos laiką per 1 d. d., dokumentą reikės atsiimti „Regitros“ padalinyje.
Jei pasirinkote gamybos laiką per 5 arba 15 d. d., dokumentas bus pristatytas per kurjerį arba į siuntų savitarnos terminalus“, – komentavo E. Bačionytė.
Ji pridūrė, kad pažymėjimą už vairuotoją gali atsiimti ir kitas asmuo – užsakymo metu tereikia nurodyti šio asmens vardą, pavardę ir gimimo datą.
Tuomet pažymėjimą pasiimti atvykęs asmuo turi pateikti savo asmens dokumentą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!