REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Išėjus į vaiko priežiūros atostogas tėčiui arba mamai paprastai mokamos vaiko priežiūros išmokos. Paprastai jos yra mažesnės, palyginti su įprastiniu darbo užmokesčiu. Negana to, artimiausiu metu šios išmokos daugeliu atvejų bus dar mažesnės.

Išėjus į vaiko priežiūros atostogas tėčiui arba mamai paprastai mokamos vaiko priežiūros išmokos. Paprastai jos yra mažesnės, palyginti su įprastiniu darbo užmokesčiu. Negana to, artimiausiu metu šios išmokos daugeliu atvejų bus dar mažesnės.

REKLAMA

Tai numatoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtuose teisės aktų projektuose.

„Tikimės, kad patobulinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankesnis išmokų skaičiavimas palengvins kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Manome, kad įstatyme įtvirtinami neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai sustiprins vaikelio ir tėčio ryšį jiems būnant drauge, o šiuo dviejų mėnesių laikotarpiu mokamas vaiko priežiūros išmokos dydis, lygus gautam darbo užmokesčiui, bus paskata tuo pasinaudoti, – sako socialinės apsaugosi ir darbo ministrė Monika Navickienė. 

Kol vaikui sueis 18 ir 24 mėnesiai

Šiuo metu vaiko priežiūros išmokos mokamos už vienerius arba dvejus metus.

Ministerijos siūlymu, priėmus įstatymo pataisas, vaiko priežiūros išmokos bus skiriamos vaiko priežiūros atostogų metu, kol vaikui sueis 18 arba 24 mėnesiai.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi trumpiausias išmokų terminas, palyginti su dabartiniu, siūlomas pailginti 6 mėnesiais.

Kita vertus, naujų išmokų, kurios mokamos kas mėnesį, dydis turėtų būti mažesnis už dabartinį.

REKLAMA

Ministerijos parengtame projekte numatoma, kad jeigu vienas iš tėvų pasirinks išmoką gauti 18 mėnesių, jam bus mokama 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka (dabar pasirinkus metus – 77,58 proc.).

Pasirinkus išmoką gauti 24 mėnesius, per pirmus 12 mėnesių būtų mokama 45 proc. dydžio išmoka (dabar 54,31 proc.), o per kitus 12 mėnesių – 25 proc. kompensuojamo uždarbio.

Iš kitos pusės, kitaip nei yra dabar, net ir gaudami išmoką vaikus prižiūrintys tėvai galės uždarbiauti papildomai ir jų išmoka nebus mažinama tol, kol bendra išmokų ir papildomų pajamų suma neviršys 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.

REKLAMA
REKLAMA

Neperleidžiamos išmokos tėčiams

Ministerijos registruotose įstatymo pataisose numatomas ir dar vienas svarbus pakeitimas.

Teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį, turės kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų, tačiau išmokos gavėjai neturės teisės jos perleisti kitam asmeniui.

Paprastai kalbant, jeigu šeima nenorės prarasti vaiko išmokos už 2 mėnesius, per juos vaiką būtinai turės prižiūrėti tėtis.

Šita pataisų nuostata nebūtų taikoma tiems tėvams, kurie vaiką ar vaikus augina vieni.

Beje, jeigu gaunant vieną išmoką gimtų antras vaikas, tokiu atveju už juos abu būtų mokama ne daugiau kaip 78 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio išmoka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ministerijos siūlymu, nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka įsigaliotų nuo 2022 m. rugpjūčio. Skaičiuojama, kad kitąmet per penkis mėnesius jai įgyvendinti papildomai prireiks 8 mln. eurų.

Taigi praktiškai tėvai turi apie 3 mėnesius nuspręsti, kaip suplanuoti šeimos pagausėjimą, jeigu jie nori gauti išmokas pagal seną arba pagal naują tvarką.

Tiesa, Seimas dar gali pakeisti įstatymo įsigaliojimo datą.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna per 29 tūkst. moterų ir daugiau kaip 9 tūkst. vyrų.

Vidutinė vaiko priežiūros išmoka yra 550 eurų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų