Navickienė paaiškino, kaip keisis vaiko priežiūros išmokos

Išėjus į vaiko priežiūros atostogas tėčiui arba mamai paprastai mokamos vaiko priežiūros išmokos. Paprastai jos yra mažesnės, palyginti su įprastiniu darbo užmokesčiu. Negana to, artimiausiu metu šios išmokos daugeliu atvejų bus dar mažesnės.

Tai numatoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtuose teisės aktų projektuose.

„Tikimės, kad patobulinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankesnis išmokų skaičiavimas palengvins kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą.

Manome, kad įstatyme įtvirtinami neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai sustiprins vaikelio ir tėčio ryšį jiems būnant drauge, o šiuo dviejų mėnesių laikotarpiu mokamas vaiko priežiūros išmokos dydis, lygus gautam darbo užmokesčiui, bus paskata tuo pasinaudoti, – sako socialinės apsaugosi ir darbo ministrė Monika Navickienė. 

Kol vaikui sueis 18 ir 24 mėnesiai

Šiuo metu vaiko priežiūros išmokos mokamos už vienerius arba dvejus metus.

Ministerijos siūlymu, priėmus įstatymo pataisas, vaiko priežiūros išmokos bus skiriamos vaiko priežiūros atostogų metu, kol vaikui sueis 18 arba 24 mėnesiai.

Taigi trumpiausias išmokų terminas, palyginti su dabartiniu, siūlomas pailginti 6 mėnesiais.

Kita vertus, naujų išmokų, kurios mokamos kas mėnesį, dydis turėtų būti mažesnis už dabartinį.

Ministerijos parengtame projekte numatoma, kad jeigu vienas iš tėvų pasirinks išmoką gauti 18 mėnesių, jam bus mokama 60 proc. kompensuojamojo uždarbio dydžio išmoka (dabar pasirinkus metus – 77,58 proc.).

Pasirinkus išmoką gauti 24 mėnesius, per pirmus 12 mėnesių būtų mokama 45 proc. dydžio išmoka (dabar 54,31 proc.), o per kitus 12 mėnesių – 25 proc. kompensuojamo uždarbio.

Iš kitos pusės, kitaip nei yra dabar, net ir gaudami išmoką vaikus prižiūrintys tėvai galės uždarbiauti papildomai ir jų išmoka nebus mažinama tol, kol bendra išmokų ir papildomų pajamų suma neviršys 100 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio.

Neperleidžiamos išmokos tėčiams

Ministerijos registruotose įstatymo pataisose numatomas ir dar vienas svarbus pakeitimas.

Teisę gauti vaiko priežiūros išmoką už 2 mėnesių trukmės vaiko priežiūros atostogų dalį, turės kiekvienas iš vaiko tėvų (įtėvių) ar globėjų, tačiau išmokos gavėjai neturės teisės jos perleisti kitam asmeniui.

Paprastai kalbant, jeigu šeima nenorės prarasti vaiko išmokos už 2 mėnesius, per juos vaiką būtinai turės prižiūrėti tėtis.

Šita pataisų nuostata nebūtų taikoma tiems tėvams, kurie vaiką ar vaikus augina vieni.

Beje, jeigu gaunant vieną išmoką gimtų antras vaikas, tokiu atveju už juos abu būtų mokama ne daugiau kaip 78 proc. kompensuojamo darbo užmokesčio dydžio išmoka.

Ministerijos siūlymu, nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka įsigaliotų nuo 2022 m. rugpjūčio. Skaičiuojama, kad kitąmet per penkis mėnesius jai įgyvendinti papildomai prireiks 8 mln. eurų.

REKLAMA

Taigi praktiškai tėvai turi apie 3 mėnesius nuspręsti, kaip suplanuoti šeimos pagausėjimą, jeigu jie nori gauti išmokas pagal seną arba pagal naują tvarką.

Tiesa, Seimas dar gali pakeisti įstatymo įsigaliojimo datą.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu vaiko priežiūros išmokas gauna per 29 tūkst. moterų ir daugiau kaip 9 tūkst. vyrų.

Vidutinė vaiko priežiūros išmoka yra 550 eurų.


Rašyti komentarą...
x
xxL
2021-07-14 13:07:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
Cituoju "patobulinta vaiko priežiūros atostogų suteikimo tvarka ir palankesnis išmokų skaičiavimas palengvins kiekvienos dirbančios ir vaikus auginančios šeimos gyvenimą". Logiška - vaiko išmokos mažėja gyvenimas gerėja :)))))) Čia tai bent patobulinimas!
Atsakyti
-2

m
močiute
2021-07-14 12:13:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
ko ir siekiama, gi Dulkys net pasidžiaugė, kad vaikų gimstamumas sumažėjo.
Atsakyti
-1

A
Algis
2021-07-14 11:51:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kas is to sumazes gimstamumas
Atsakyti
-2

SKAITYTI KOMENTARUS (41)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų